şükela:  tümü | bugün
102 entry daha
 • --- spoiler ---

  https://youtu.be/dnsy77hkbrs

  tasavvuf büyüklerinin kitaplarını, sözlerini okuyanlar bilir. kalp ile olmasa da, akıl ile. ene'l hakk diyen hallac-ı mansur'dur. fakat aslında pek çok evliya benzer sözler söylemiştir.

  allah'la bir olma hali, cümle alemlerin kendi içerisine, bir kalbin içerisine sığması hali, her şeyde allahu tealayı görme, her şeyde kendilerini görme hali...

  mesela feridüddini attar da mantıku't tayr* adlı eserinde, sultan'a ulaşmak isteyen hüdhüd ve diğer kuşları pek çok zorluktan geçirdikten sonra, kapalı bir perdenin arkasında bir aynayla yüzleştirir. aynada gördükleri şey kendi suretleridir. aradıkları sultan, yani dost kendileridir. dostla bir'dirler artık.

  biz bunu hal olarak bilmiyoruz, fakat anlatılanlardan dolayı biliyoruz. farklı farklı insanlar ve vardıkları yer hep aynı. hayal görüyor olsalar, hepsi de aynı hayali görüyor olamazdı. olsa olsa aynı hakikate ermiş olabilirler.

  aslında hepsinin söylemeye çalıştığı şey işte bu sahnedeki gibi.

  bu kıymetli bilgiyi, bilmeyenle, herkesle paylaşmak ne kadar doğru bilemiyorum. kalbi bu manaya uzak kimseler için yanlış anlamalara yol açabilir. bu bilgiyi reddettiğimden değil, ya da bu erenleri kafir ilan edenler gibi düşündüğümden değil. bu bilginin yanlış ağızlarda kıymetsizleşmesinden çekindiğimden.

  altın, sarrafın elinde kıymetlidir. o yüzden bu tür bilgileri yalnızca arayanların bulmasında bir hikmet gizli. bu gizli bir hazine, perdeyle örtülü bir hakikat. aramayan, ilgilenmeyen insanların önüne düşmemeli.

  yunus emre ve pek çok erenler, bu bilgiye on yıllarca süren bir terbiye sonucunda ulaştılar. bizim bugün böyle bir terbiyeden geçme şansımız yok. o terbiye mektepleri, o yol göstericiler artık yok zira. belki de hiçbir zaman bu sırra, kalbimizle eremeyeceğiz. aklımızla bildiğimiz ise 3 adımda unutulacak türden. o hal ile yaşamak için kalp ile bilmeye ihtiyacımız var.

  ama allah dostlarını okuyarak, dahi böyle güzel bir dizi ile o manevi huzuru, o mutmain nefsleri, aşkın hallerini izlemek çok güzel.

  erenlerin içtiği aşk çorbası, bizse çorbanın suyunun suyu, onun da suyunun suyunu sadece yudumlamaktan bile zevk aldık.

  kalbim bulanlardan olma ümidiyle dolu olsa da, bu nefsi emmare ile imkansız olduğunu adım kadar iyi biliyorum.

  --- spoiler ---
 • türk televizyon tarihinde bir örneği olmayan, içerisinde derin anlamlar barındıran mükemmel dizi.
  yönetmeninden çaycısına kadar emeği geçenlerin ellerine, gönüllerine sağlık.
  (bkz: yunus baba)