şükela:  tümü | bugün
 • türk kültürünü ve dilini dünya üzerinde tanıtmak ve yaymak amacıyla kurulmuş bir vakıftır.çok geniş bir bütçeyle , birden fazla bakanlığın katkısıyla yola çıkmıştır.amerikan kultur,ingiliz kültür gibi bir misyonla yurtdışında türkçe öğretecek kurslar oluşturulacak ve türkiye'yi tanıtacak bir çalışma bütünü sergilenecektir.bu amaçları yerine getircek olan şubelerde yavaş yavaş açılmaktadır.henüz ankara'daki merkezi ve saray bosna'daki ilk balkanlar şubesinin açılışı gereçkelşmiştir.arnavutluk tiran'da 11 aralık 2009 tarıhinde yeni şubesinin açılışı cumhurbaşkanının katılımıyla gerçekleşecektir.umarım devlet butçesinin sömürülmediği gerçek ve kaliteli işleyişe sahip bir kurumsallık sağlanır.
 • --- spoiler ---

  ''vakıf “kurumlar vergisi'nden, yapılacak bağış ve yardımlar sebebiyle veraset ve intikal vergisi'nden, sahip oldukları taşınır ve taşınmaz mallar ile yapacakları tüm muameleleri her türlü vergi, resim ve harçtan, vakıflar genel müdürlüğünce vakıflardan tahsil edilen teftiş ve denetleme masraflarına katılma paylarından” muaf olduğu gibi, “bakanlar kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıflara, diğer kanunlarla tanınan vergi, resim ve harç istisnalarından yararlanması”, ayrıca “vakfa ve enstitüye yapılacak bağış ve yardımların gelir ve kurumlar vergisi matrahından indirilebilmesi” öngörüldü.

  tekel işçileri hakları için mücadele ederken istanbul’daki iki tekel binası, iktidara yakın bazı vakıflara 49 yıllığına kiralanmıştı. aynı şekilde ankara’da `tarihi tekel binası da 49 yıllığına yunus emre vakfı’na` kiralandı.

  vakfın kurucu mütevelli heyet üyelerine bakınca vakfın neden böyle el üstünde tutulduğu da görülüyor: onursal başkanı cumhurbaşkanı abdullah gül. diğer kurucu üyeler, eski kültür ve turizm bakanı atilla koç, eski milli eğitim bakanı hüseyin çelik, eski maliye bakanı kemal unakıtan, tobb başkanı m. rifat hisarcıklıoğlu.

  mütevelli heyetinde ayrıca dışişleri bakanı prof. dr. ahmet davutoğlu, kültür ve turizm bakanı ertuğrul günay, milli eğitim bakanı nimet çubukçu, maliye bakanı mehmet şimşek, üniversitelerarası kurul üyesi prof. dr. bekir deniz ve prof. dr. kıymet giray, istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi’nden prof. dr. mehmet kara, istanbul üniversitesi iktisat fakültesi’nden prof. dr. coşkun çakır, rasim özdenören, prof. dr. ali fuat bilkan gibi isimler bulunmakta.

  kısacası vakfın önemli isimleri akp’li yöneticiler.

  aslında akp bizzat bir vakıf kurmuş gibi.''

  --- spoiler ---

  http://www.gercekgundem.com/?p=333489