• sagopanın 5 şarkıyı birden kliple yayınlamasına saygı duydum.
  • alın size 2020 model kits. bu ep'nin kits'ten tek farkı manevi ve dini ögeler içermemesi. hatta ufaktan bi romantizma tadı bile alınabilir piştikçe. buna da hâlâ "eski sago nerede" diyen gitsin ihtiyar heyeti albümünü dinlesin.
  • ama hislerim hissizlikten ibaret anne.
    bak baba ellerim yazmaktan kesik.
    çocuklarla oynarım fakat bir çocuğum eksik.
    bir tarafım şampiyon bir tarafım yenik.

albümün 2. şarkısı olan zamanla şarkısının şu sözlerini duyduğumda yine içime litrelerce melankoli doldu.

edit : diğer entry'leri de okuyunca anladım ki herkesin bir başka şarkı favorisi olmuş. adam 5 şarkı 5 klip çekiyor, içinden 1 şarkı bile sıyrılamıyor hepsinin farklı alıcısı var. heralde sanatçı olsam şu duyguyu yaşamadan ölmek istemezdim. tebrikler yunus.
  • sagopa'nın yeni hediyesi.

albüm daha yayınlanmadan pesimist ep 4 ile kıyaslayan götverenler olmuş, art niyetini siktiklerim. sagopa bu dünya'ya bir kere gelecek. tadını çıkar be evladım, sabote etmekten vazgeç.
  • hadi buna da olmamış deyin bpg, romantizma, kits deyin de ağınıza kürekle vurayım. sürekli o albümlerle karşılaştıranların çocukluğu,ergenliği,gençliği o şarkılarla geçmiştir ve o şarkılarda bir sürü hatıraları saklıdır bu yüzden sagonun her yeni şarkısında o hatıraları arayıp bulamıyorlar ve bulamayacaklar, sorun sagoda değil onlarda. yunus epye gelirsek çok güzel işler var tüm şarkıların farklı ama bağlantılı klipleri var scratchler, beatler, sözler efsane bi ep olmuş bok atılamayacak kadar efsane bir iş bu sefer gerçekten dinlerken sago yine yapmış dedim işte bu üstad !

edit: ep çıkalı 2-3 gün oldu,sabah akşam dinleyip şarkıları sindirdikten sonra ayrıntılı bi şeyler yazmak istedim.

pankart : bu şarkı albümün en melodik en melankolik en hisli şarkısı. benim gibi içine kapanık arkadaşlarım bu şarkıda kalbini bırakmıştır diye düşünüyorum. şarkı akılda kalıcı bi scratchle başlıyor, ilk barda insanlığa genel bir eleştiri yapıyor sago, durup düşünüyorsunuz maalesef ki çok doğru diyorsunuz sonrasındaysa şarkıda kaybolup gidiyorsunuz, bambaşka düşüncelere dalıyorsunuz. boğaz düğümlendiren sago eserleri listeme ekledim.
    sagopaya yapılan genel eleştirilerden biri olan nağmeli okuma şarkının bir kısmında var ama bu nağmeler kulağa kötü gelmiyor aksine şarkıdaki hissi daha iyi yansıtmasını sağlıyor.
    nakarata gelirsek bu kadar az kelimeyle çok şey anlatılan çok az eser vardır heralde, melodisi ve vurguları kulağa çok hoş geliyor.

“içindeki öfkeli kalabalığın sesini duydu, kendine bağıranlardan biri oydu.
    elinde bi pankart, koştuğu tek şart bildiği tek şey...“

şarkıya puanım 10/10

zamanla : bu şarkıya ne desem bilemiyorum, şarkıyı dinlerken sanki rüyamda bi masalın içindeymişim gibi hissettim. rüyamda bi yolculuğun içinde tuhaf, anlam veremediğim, gizemli olaylarla karşılaşıyorum ve bu gizemi çözmeye çalışıyorum gibi.
    bu tür soyut, imgesel şeyler canlandı gözümde. nakarat yerine dj mic checkten yine güzel bir scratch kulaklarımızın pasını siliyor.
    bu şarkıyla ilgili yapabileceğim tek eleştiri şu olur; sago birkaç sene önce konserinde birçok kez öldüm şarkısıyla galiba şarkısını mixlemişti ve ortaya çok lezzetli bir iş çıkmıştı, nakaratta birçok kez öldümün nakaratını farklı tonlamalarda, farklı bir tarzda okuyordu, işte bu şarkının nakaratına o nakarat okuyuşu çok yakışırdı. scratch arkadan gelirken birçok kez öldümün farklı melodide okuyuşu şarkıda enfes dururdu.
    dediğim konseri de şuraya bırakıyım.
    https://www.youtube.com/watch?v=sh7et91zucs

“kasvetli savaş marşlarını sevimli valslere çevirmek isterim zamanla. ama her şey zamanla.”

şarkıya puanım 10/8

küreksiz kayıklar : pankartla beraber albümdeki favori şarkım. şarkı başlayıp beat girdiğinde ne kadar mükemmel bir iş olduğu anlaşılıyor. sadece beat aksa sago şarkıya girmese bile bu beati sago yapmıştır derim öyle bir beat.
    hele o scratch... beat ve scratchin uyumu...
    nakaratta beate çok hoş bir gitar melodisi eşlik ediyor, bu arada sagonun kuzeni gökhan da büyük bir alkışı hakediyor, sanırım her şarkıda onun melodileri var, şarkılara farklı tatlar katmış.
    bu şarkı gerçekten romantizma albümünde olsaydı hiç sırıtmazdı. harikulade bir parça olmuş beatiyle, scratchiyle, sözleriyle, nakaratıyla tek kelimeyle mükemmel.

“gün sonunda kim kendinden fedakar ? endamını yitirmiş eskiden sevgime layık olanlar. açık denizde kaybolup giden küreksiz kayıklar onlar...”

şarkıya puanım 10/10

korsan : şarkı biraz trap tarzında gibi, ama keşke her trap tarzında şarkı böyle olsa dedirten cinsten.beate ek olarak sagonun lirikleri ve pes tondan okumasının da etkisiyle sert bi şarkı olmuş.
    nakaratta aynı sözleri iki farklı şekilde okuması da çok güzel olmuş.
    geçmişten beri rap camiasında sagoya saldıranlar çok oldu. bu şarkıda sago hepsine karşı gardını almış, her şeyin farkında, herkesin gerçek yüzünü görmüş bir şekilde düşmanlarının yaptığı sinsi planları izliyor adeta.
    bu şarkının da farklı bi atmosferi var, biraz pesimist biraz iğneleyici, biraz eleştirel.

“herkese gücüm yeter de bir bana dişimi geçiremem. bu kaçıncı denemem, bu kaçıncı sıkıntı seviyem ?
    bardağın dolu bir tarafı var evet ama ben onunla ilgilenmem.”

şarkıya puanım 10/8

saklama bulurlar : bir çok dinleyicinin yorumlarına bakıldığında ep’nin en vurucu şarkısı. yine korsan şarkısındaki gibi iğneliyici sözler var, ancak bu şarkıda sago gardını almamış direkt gelişine aparkatı çakmış eski dostlarına. çok iyi punchlar, göndermeler var.
    verselerde sago resmen ateş etmiş özellikle ikinci kısımda lirikler, flowlar ve kafiyeler oldukça üst düzey olmuş. barlar arasında geçişlerde boşluk bırakmadan farklı okuyuş tarzlarıyla kelimeleri mükemmel dizmiş. zaten üstad dediğimiz adamın teknik açıdan bu seviyede bi iş çıkarması beni hiç şaşırtmadı.

“masamın üstü dolu eski dostların kesik kafataslarıyla”

bu şarkıya puanım 10/9 kanka

genel olarak baktığımda her şarkısı güzel olan albümler listesine rahatlıkla eklenebilecek bir ep olmuş. her türden rap dinleyicisinin sevebileceği parçalar var. rap camiasında norm ender ben fero ve ezhelle atışırken, ceza ben fero, reynmen gibi isimlerle dinlenme sayıları nedeniyle gluk gluk feat atarken, joker bu yüzden idolü cezayı eleştirirken, kekolar katliam serileriyle uğraşırken sago sadece kendi işine bakarak ve sürekli üreterek hepsine rap dersi veriyor. türkçe rapin en iyisi için tartışma kapandı, ikincisi tartışılabilir. dünyanın en iyi prodüktörlerinden mic check selam eder.
  • ne yunus abi eski sago ne de ben eski benim. 12 yıl önce dinlediğimde aldığım tadı aramıyorum artık o tat için hem ben büyüdüm hem de sago.

günümüz standartlarında güzel bir ep olmuş ama sago standartlarında yeterli değil gibi yine de küreksiz kayıklar hem lirik hem de sözlerle albümün ötesinde duruyor.
  • şu sikik pembe götlü eski fetişistleri gelip heves kırar diyordum ama çok musallat olamamislar çünkü albüm baya güzel. yine aralarindan 3 5 tanesi damlamis tabi kacirmamislar.

eski dediğiniz şey eski olduğu için güzel gençler. o şarkıların içinde sizin lise anılarınız, cocuklugunuz var. eski her zaman güzel görünür çünkü özlem içerir. kör ölür badem gözlü olur. bugün bir messinin 3 katı istatistiklere sahip futbolcu gelsin her maç 3 gol atsın yine insanlar maradona baskaydi abi yaaa diyeceklerdir. hamilton bu sene schumacher in rekorunu egale edecek, belki önümüzdeki 3 sene daha ambargo koyup her anlamda önünde olacaktır ama insanlar yine schumacher yaaaa diyecektir. buna yapacak bir şey yok maalesef. güzel olan şey sizin cocuklugunuz ve ona duyduğunuz özlem. yoksa şu şarkıların o günden farkı yok.
  • endamını yitirmiş eskiden sevgime layık olanlar.

adam söz bi yana ritim işini çok güzel yapıyor etkili sözü söylerken arkadan verilen ritim süper.
  • şu an ikinci şarkıdayım. çok iyi gidiyor. scratchlere bak lan efsane olmuş. edit gelecek.

edit: tüm şarkılar mükemmel. karşılaştırmak çocukların işi. albüm bütün haliyle müthiş. bu yaşta bu kadar. ben beğendim ve tekrara aldım. iyi ki doğdun sago!

şarkıları iyice sindire sindire dinledim. çok kısa yorumlarda bulunayım.

pankart: aşırı duygu yüklü, melankolik bir şarkı. ağır geliyor insana. benim favorim oldu.

zamanla: arada giren melodi ve scratchler şarkıya müthiş bir hava katmış. sözler de vurucu.

küreksiz kayıklar: albümün baştacı. her şeyiyle mükemmel. şarkı akıcı, duygu yüklü ama insanı beter hale getirmiyor. nağmeler yerinde. nakaratta ince ince giren gitar içine işliyor insanın.

korsan: çoğu kişinin söylediğinin aksine benim için pek çekici bir şarkı olmadı. şarkı güzel hele sağlı sollu giren gitar sesleri insanın içini gıdıklıyor. ancak sagonun sesi eskisi kadar kuvvetli olmadığı için okurken çok bayıyor beni. patron'la söylediği siyah şarkısında da aynıydı. albümdeki diğer şarkılara nazaran daha az beğendim ama es geçmeden çalacağım bir şarkı.

saklama bulurlar: fazla söze gerek yok. çıkarmış vurmuş masaya. piyasaya akıllı olun mesajı vermiş.
hesabın var mı? giriş yap