şükela:  tümü | bugün
  • nadir nadi'nin babasidir
  • bakırköy kartaltepe mahallesinde bulunan, shellin yanından girilen sokak
  • tam adı; yunus nadi abalıoğlu (1880-1945)
  • (bkz: yeni gün)
  • ikinci dünya savaşının en kötü günlerinde yazdığı bir başyazıda avrupa birliği düşünü anlatıyordu. hayran olunası ileri görüşlü yazar.
    edit: 1939-1945 arası cumhuriyet gazetelerinin başyazılarını tarayarak bir makale yazmış olduğum için söylüyorum. oğlu nadir, alman taraftarıdır, hemde su götürmez şekilde. bu yüzden de nazi olarak anılır. neden yazmamış olduğunu bilemem ama yunus nadi, ikinci dünya savaşı süresince, alman-nazi taraftarı yazı yazmamıştır: biliyorum, çünkü o yazıları tek tek okudum. hafızadan söylüyorum, ama nerdeyse savaşın sonuna kadar nadir nadinin alman taraftarlığı sürmüştür, tehdit ve kapatma olaylarına rağmen demek ki.
  • ikinci dünya savaşı yıllarındaki alman yanlısı yazıları nedeniyle yunus nazi diye de anılan şahıs. kendisindeki bu nazi sempatizanlığının almanlarla birtakım maddi ilişkiler içerisinde olmasından kaynaklandığı da iddialar arasındadır. nitekim, bu durumdan rahatsız olan ismet inönü, bir görüşmeleri esnasında nadi'yi "ticari maksatlar uğruna siyasi yazılar yazılmasına müsaade edemem!" diyerek uyarmış, ardından cumhuriyet gazetesinin kapatılmasını emretmiş ve gazete 11 ağustos 1940 - 8 kasım 1940 tarihleri arasında kapalı kalmıştır.
  • ayrıca yanlıs hatırlamıyosam 1939 yılında yanına aldıgı hitler hayranlarıyla beraber almanya'ya hitlerin dogum gununu kutlamaya giden yazar.
  • yazılarına ve o dönemki cumhuriyet gazetesi'nin duruşuna bakılırsa rahatlıkla 1930'ların ertuğrul özkök'ü denilebilecek bir insandır.
  • hukuk eğitimi görmüş, baba tahir'in başyazarlığının yaptığı malumat gazetesinde çalışmış, osmanlı mebusanında aydın milletvekili olarak görev yapmış ve adına cumhuriyet gazetesi tarafından 1946 yılından beridir ödül verilen gazeteci yazar.