*

şükela:  tümü | bugün
 • yunusların balık değil, insan dostu memeliler olduğunu hatırlatan haberler..
  kasım 2004'te yeni zelanda sahillerinde 3 metrelik beyaz köpekbalığının saldırısına uğrayan dört kişi yunuslar tarafından kurtarıldı. 40 dakika boyunca kurbanların etrafında koruma çemberi oluşturan yunus sürüsü , tehlikenin geçtiğinden emin olduktan sonra çemberi kaldırıp karaya yüzmelerine olanak tanıdılar.
  köpekbalığının öldürülmesinden çekinen dört kazazede üç hafta kadar olayı duyurmamayı yeğlediler. bir sörf kulübünde plaj cankurtaran görevlisi olarak çalışan howes, 15 yaşındaki kızı ve iki arkadaşının başına gelen olayda yunuslar kuyruklarıyla suya vurarak köpek balığını uzak tutmaya çalıştılar. humane society international'dan 19 yıllık yunus bilimcisi naomi rose, bu durumun şaşırtıcı olmadığını belirterek, tarih boyunca rastlanan hikayelerde ve efsanelerde geçtiğini hatırlattı. bir hafta kadar önce güney afrika'da cape town'da 77 yaşında bir kadın beyaz köpek balığı saldırısında öldü.
 • yeni zelanda'da mansetten verilen haberler.
 • shapechange etmis aquatic elflerin kurtardigi, gemi saldirisinda suya dusmus dragonlance partisiyle ilgi de olabilir.
 • bahsedilen yunuslar polis ise gayet doğaldır.

  edit : ne güzel komiklik falan yapmıştım ya niye bastınız eksiye :(
 • insanlar, sürü içinden bir yunusu kaçırıp planları için hazırladıkları koya sıkıştırıyorlar. yunuslar birbirlerine bağlı oldukları için, diğer yunuslar kaçırılan yunusun peşinden koya gidiyorlar. koyu ağla kaplayan avcılar ağı çekiyor ve böylelikle, bu acımasız yöntemle, yunusları avlamış oluyorlar. bazen de sualtında gürültü yaparak yunusları korkutup, yönlerini değiştirtip koya kaçmalarına sebep oluyorlar. sonra bir kısmını balina eti diye satıyorlar ya da yunus eti olarak... bir kısmını da yunus parklarına satıyorlar. insanların acımasızca avladıkları yunuslar ise böyle şeyler yapıyorlar.