şükela:  tümü | bugün soru sor
 • günün anlam ve önemine (e-devlet'ten alt-üst soy sorgulamanın gelmesi) binaen, sülalecek köyümüzde bilindiğimiz aile ismimizdir.

  bazı kaynaklarda ve ağızlarda yonuzoğulları , yonuzlar olarak da zikredilmektedir. yıllar evvel yunusoğlu sülalesine mensup birilerinin açtığı .org uzantılı bir internet sitesi dahi vardı, şu an maalesef aktif değil.

  kayıtlara ilk girdikleri yer, hazar denizinin geçildiği sıralarda kayı boyuna tabi olarak selçuklulardır. her türk boyu gibi batıya göçmüşler. ancak hazar'ın kuzeyinde tahmini altın ordu yahut kazan hanlıklarında da kolları bulunmuştur. nereden mi biliyoruz? yusuf akçura nın da mensubu olduğu yunusov hanesinden. kendileri tatar olup, bugün rusya içerisinde yunusof/yunusov soyismiyle anılan insanlar ile tahminen aynı gen havuzundan gelmekteyiz.

  yine tahminen selçuklu sonrası dönemde sivas-niğde yöresine yayılıp eretna ve danişmendlilere sadık kaldılar. osmanlı himayesinde ise imparatorluğun bir çok yerine iskan edildiler. bunun politik sebepleri olabileceği gibi, küçük bir sülale olması dolayısıyla toprak ve şan için gönüllü olmaları da mümkündür. bugün bulgaristan'da yonuzlar adında bir köy bulunmaktadır, giresun, sivas, maraş, aydın ve izmir'de bir çok ilçede soyisimlerinin yanında yunusoğlu adıyla anılan aileler bulunmaktadır. bizim ailenin de mezar taşlarında soyisimden ayrı bir de yunusoğlu/yonuzoğlu yazılıdır.

  tabii her sülalede var mıdır bilmem ama, bizde kimi büyükler soyumuzun hz. yunus'a dayandığını söylerdi, efsane olarak. ama tabii hem türk olup, hem de ırak'ta binlerce yıl evvel yaşayan yunus ile akraba olmak mümkün değildir, efsane işte.

  ırkçı katiyyen değilim, ancak hiç tanımadığım insanlarla ortak bir noktaya sahip olmak ilginç bir his.

  tüm yunusoğullarını selamlarım.