şükela:  tümü | bugün
 • zaman zaman piyasada da calan, goksel baktagirin kankasi olan, muazzam derecede saglam ve dolgun calan ud ustadi.
 • fado şarkıcısı bevinda ile de çalışmıştır.
 • nefis bir tuşeye sahip udi. udu nerede okşayacağını, nerede sarsacağını çok iyi biliyor. dokunuşlarını izlemek bile feyz veriyor.
 • teknik olarak dünyadaki en üstün udidir.(çok udi dinledim yerli yabancı ordan biliyorum)piyasadaki çoğu udinin aksine arap tarzı diil türk tarzı çalar.temel olarak yorgo bacanos ve şerif muhittin targan stili üzerine yeni bir stil inşa etmiştir.bazen mızrapla birlikte tırnaklarını da kullanarak daha bir armonik melodiler oluşturur.ayrıca ustaya saygıdaki usta yorgodur.çünkü bu hüseyni taksim yorgonun hüseyni taksiminde kullandığı bazı melodileri kullanmıştır.çok kral abimizdir çok.
 • 1966 ordu doğumlu. 1988 yılınca itü türk musıkisi devlet konservatuarı'ndan mezun oldu. aynı üniversitede master yaparken 89-97 yılları arasında ud sazı öğretim görevlisi olarak çalıştı.

  1990 yılında, sanat yönetmenliğini tanburi necdet yaşar'ın yaptığı kültür bakanlığı istanbul devlet türk müziği topluluğu'na ud sanatçısı olarak atandı.

  yurdal tokcan, ud sazının geleneksel icrasını günümüz tınılarıyla birleştirerek kendi özgün tekniğini geliştirdi. bu tekniğin yansımalarını perdesiz gitar üzerinde de uygulayan tokcan'ın, geleneksel melodi zenginliğini teknik ve çoksesli tınılarla birleştirdiği bir çok saz eseri de bulunmaktadır.

  istanbul devlet türk müziği topluluğu'ndaki görevinin yanısıra, istanbul fasıl topluluğu, istanbul tasavvuf (dergah) topluluğu ve özellikle akademik kurumlarda konserler verdiği istanbul sazendeleri ile birlikte çalışmalarına devam etmektedir. tokcan albüm ve kayıt çalışmalarına katıldığı bu ekiplerle birlikte türk müziğini temsilen bir çok ülkede (almanya, fransa, belçika, hollanda, ispanya, yunanistan, türkmenistan, bosna, israil vb.) konserler vermiştir.

  bütün bu aktivitelerin yanısıra, nisan 2001'de amsterdam perküsyon grubu ve oda orkestrası ile birlikte katıldığı 'ud sazı etrafında avrupa müziği' konulu konserde solist sanatçı olarak yer almış; mercan dede ensemble ile 2000-2001 yıllarında akbank uluslararası caz festivali'ne katılmıştır. yine şubat 2002'de göksel baktagir ve israilli müzisyenlerle oluşturdukları grup baharat ile birlikte israil'de bir çok konser vermiştir.

  almanya dresten'de düzenlenen 3.uluslararası ud-lavta festivali'ne davet edilmiş ve burada türkiye'yi temsilen yer almıştır.

  kudsi erguner'in çeşitli projelerinde de yer alan yurdal tokcan, erguner ile birlikte yurtiçinde ve yurtdışında birçok konsere katılmıştır.

  1997'de fransa'da, burhan öçal, göksel baktagir, selim güler, arif erdebil'den oluşan ekiple yaptıkları konser aynı zamanda albüm olarak piyasaya sürülmüş ve 1998'de fransız otoriteleri tarafından en iyi etnik albüm olarak ödüllendirilmiştir.

  katkıda bulunduğu albümlerden bazıları

  sirtolar ve longalar, göksel baktagir & cafe istanbul
  nar, mercan dede
  sezgiyle seslenişler, göksel baktagir
  orient secret, burhan öçal, classical ensemble of istanbul
  okyanustaki sesler-3 (hüzün), göksel baktagir
  doğu rüzgarı, göksel baktagir
  okyanustaki sesler-2 (cananım), göksel baktagir
  günlük, göksel baktagir
  okyanustaki sesler, göksel baktagir
  klasik osmanlı müziği, emirgan ensemble

  ila resmini de görecem diyenlerin aşagıdaki linke muraacatlari..........

  http://www.9sekiz.com/ds/biyografi.asp?sid=f3874f
 • temmuz 2004 itibariyle ikinci albümü "bende can" piyasaya cikmistir.bi kere alip dinleyen bi daha da kendini alamamaktadir.
 • kudsi ergüner'in les passions d istanbul konserinde(albüm olarak çıkmıştır) hakan güngör ile olağanüstü bir müşterek taksime imza atmış olan udi. birbirlerinin sözünü kesmeler, tamamlamalar, süperdi. daha sonrasında, ikisi birbirlerinin tersi bir kromatik dizilimle ritme giriyorlar, ardından yurdal abimiz yine olağanüstü bir çıkışla ritmli taksime soyunuyor. bu taksimin bütününde, yurdal tokcan'ın genel tarzı olan taramalı tüfek gibi çalmaktan eser yok. coşkulu ama sakin çalmış hep. mızraplar yerinde, tremololar yerinde, ajilite dozunda. pek bir sevdim. keşke hep böyle çalsa.
 • abisi erdal tokcan'dır
 • ismekteki bir konuşmasında, yeteneksiz olduğunu düşündüğü için 1.sınıfta üniversiteyi* bıraktığını fakat daha sonra göksel baktagir ve diğer arkadaşlarının ısrarı üzerine geri döndüğünü söylemiştir.

  ardından dinleyicilerden birinin** hafif lakayit ve cehalet kokulu "iyi çalmamız kaç ay sürer" benzeri sorusuna "ilk 10 yıl çok zorlanırsınız fakat daha sonra biraz daha az zorlanmaya başlarsınız" diye cevap vererek sükunete gömülmesini sağlamıştır.

  bir dersinde nihavend longa çalıştırırken örnek olsun diye çalmaya başlayıp uçtuktan sonra aynı hızda yalnızca tek parmakla çalmışlığı vardır.
  böyle bir insanın sağlıklı olamayacağını düşünerek acil şifalar diliyorum.
 • 9 mayıs'da 2 senedir kanser tedavisi gören refikasını kaybetmiştir..allah bol sabırlar versin kendisine eşine de gani gani rahmet.