şükela:  tümü | bugün
  • "bizim ülke insanları ikiye ayrılır; birincisi yurdum insanları. basittirler yoruma açıktırlar. ikincisi de benim gibi entellektüel yapıda olup çevresini eleştirip gözlem yapanlar." diye bağıran söz.
  • yabanci dil orenirken once kufurleri orenen, yabancilara turkce oretirken ise once kufurleri oreten insan
  • son zamanlarda çekinir oldum kendilerinden yani bizden. ne garip insanlarız diye düşündükçe şaşırıyorum.

yer: ohrid - makedonya

tek başıma gezmeye gitmişim. sahilde geziler için tekneler var sınırlı sayıda ve akşam üstü geziye çıkacak tek bir tekne var. ben de efendi gibi binmeye çalışırken içeride türkler olduğunu fark ediyorum, selam ediyorum. makedon tayfa tam beni elimden tutmuş tekneye alacakken, bir bakıyorum ki bizimkilerden biri el ediyor, açılın diye. tayfa şaşkın. sonra bana dönüp "bu özel bir tur. almıyoruz." diyor çenesini havaya kaldıra kaldıra. bak bak bak.

bunun üzerine yandaki tekneden makedonlar beni çağırdı. özel bir parti varmış, yeni teknenin açılışını kutluyorlarmış kendi aralarında. ilk başta sakin görünen eğlenceye iki çalgı ekibi geliyor. coştukça coşuyor ortam. yemekler, içkiler, dans... ohrid'de ne kadar adam varsa herkes orada neredeyse. tayfasından belediye başkanına, avukatından doktoruna... hepsi tek tek göbek atıyor benle. onlardan biriymişim gibi.

az sonra beni almayan yurdum milleti kıyıya dönüp eğlenceyi görüyor. bana el ediyorlar, biz de gelebilir miyiz diye gülümseyerek.

az önce yaptıkları acımasızlığa mı kızayım, sonra işlerine gelince yaltaklanmalarına mı tüküreyim bilemiyorum.
  • öğrencilik döneminde, henüz banka kartı çıkmamışken, bankadaki memura aynı hafta içinde iki defa burs hesabı kontrol ettirilince, harçlığın yoksa vereyim diyebilecek kadar güzeldir yurdum insanı.
  • bir arkadaşımızın arkadaşının başından geçmiş. mekan-zaman belirtmeyeyim ki insanlar üstüne alınmasın, yurdum insanı diyelim.
    hadise şu şekilde gerçekleşiyor;
    arkadaş otoyolda aracı ile seyahat ederken, uzaktan, yolun ortasında yürüyen biri olduğunu görüyor. yavaşlıyor ama adam çekilecektir diye bekliyor bir yandan da. yaklaşıyor yaklaşıyor, amcada tık yok, amca güzergahında duruyor.
    arkadaş amcaya iyice yaklaşınca artık direksiyonu kırıyor, kenara çekiliyor. amcanın yanından geçerken durarak;
    -amca naapıyorsun sen yaa, yolun ortasından yürüyorsun, ezecektim seni neredeyse!
    diyor.
    amca arkadaşa dönüyor, suratına deli misin ifadesiyle bakarak, arkadaşın* aklını alan cümleyi söylüyor;
    -farzet ki, ben bir agacım!?
  • çoğunluğu potansiyel birer teknik direktör, teolog, uluslararası ilişkiler uzmanı, ekonomist ve jeoloji mühendisi olan güruh.

bira göbeği ve 1.60'lık boy ile o takımlara nasıl stratejiler verilir (ekran başından), o oyuncular birer satranç taşı gibi nasıl yer değiştirilir (ekran başından), 90 dakikalık mücadelede ne transferler yapılır, ne kafalar koparılır (ekran başından), bir maçta kahraman olan adam bir üst turda nasıl vatan haini ilan edilir (ekran başından) aman ya rabbi...

din konusunda atıp tutma konusunda sınır tanımayan yurdum insanını kilitleyebilecek yegane söz "kaynak?" sorusudur. eh, "kaynağın üzerinde oturuyorum" da diyemeyeceği için iflas eden algoritmalarla yeni ufuklara kaçarcasına yelken açabilirsiniz. vergi kaçakçılığının, devleti en kolay nasıl soyarımın, hırsızlığın, gaspın, tecavüzün, ahlaksızlığın bu derece büyük olduğu bir ülkede %99'un müslüman olduğuna şükredersiniz, ya öyle olmasaydı?

çocukluktan itibaren potansiyel düşmanlarla çevrili olduğumuz iddiasıyla büyütülen vatandaşımız, doğal olarak bazı karşıt tepkiler geliştirir ilgili memleketlerin insanlarına karşı. ruslar şöyle, ermeniler böyle, yunanlılar öyle diye diye kendini bir nevi mehdi olarak lanse eder, fakat hiç kimsenin mükemmel olamayacağını ve tarihin altın harflerle yazıldığı gibi kara noktalarla da bezeli olduğunu görmezden gelir.

yurdum insanı ekonomi konusunda da söz sahibidir. öyle ki, koca koca firmaların bütçelerini tutar denkleştirir, vergi ödememek için mandrake misali sihirler yapar, maliye bakanına pabucunu ters giydirir fakat ay sonu gelen kredi kartı ekstrelerini hangi cebine kıvırıp sokması gerektiğini bir türlü çözemez.

- abi adaların güneyinden geçen fay aktif değilmiş. dolayısıyla tekirdağ grabenine kadar herhangi bir sorun yok, asıl sorun ise tekirdağ grabeninden saros körfezine kadar olan bölgedeki stres..
    - siz ne iş yapıyordunuz?
    - ben bakkalım abi.
    -.......
  • eşsiz icatlara imza atan nadide insandır...can dündar'ın bir yazısında mizahi bir dille şöyle anlatılmıştır...

"onu bazen duvara yazılmış eğri büğrü bir uyarı yazısında görüyoruz, bazen komik bir kartvizitte... ya da olmadık bir kaza haberinde... ne de olsa burası bir uçağın trenle çarpıştığı bir ülke...
    başka nerede insanlar tarlasına indiğini sandığı uzaylıları taşla kovalamıştır ki...?
    ya da yolda yürürken, intihar için balkondan atlayan bir insanın altında kalarak ölmüştür.
    'yurdum insanı', türkiye'ye özgü bu tür tuhaflıklar için üretilmiş bir tanım...
    garip, ezik, komik, muzip, kızgın, cahil ama kurnaz, tanıdık bir adam bu...
    mizah dergilerinin vazgeçilmez konuğu...
    kah kendi oturacağı evin çimentosundan çalan bir müteahhit, kah film seyrederken perdedeki kahramana "dikkat arkanda adam var" diye bağıran bir seyirci...
    türkiye'nin nasıl kurtulacağına dair günlerce anlatabileceği müthiş fikirleri var; ama evdeki gaz tüpünün kaçak yapıp yapmadığını çakmakla kontrol eder.
    gazozu dişiyle açar, sandalına 'öztitanik' adı takar, sünnet halayında dolduruşa gelip etrafa kurşun saçar.
    kimi zaman kibirli orta sınıf seçkinlerinin küçümsemek için kullandığı bir tabir olsa da çoğu zaman, 'bizden biri'dir o...
    güleriz, kendi halimize...
    evet, biz de ödev yaparken kurşun kalemle karıştırmışızdır kulağımızı... veya duyda elektrik var mı diye parmağımızla yoklamışızdır.
    bu yurdun insanıyızdır.
    işte bir kısmı tevatür, bir kısmı gerçek; haberler, söylentiler ve görüntülerle karşınızda 'yurdum insanı':

yurdumdan insan manzaraları

işte 2003 sicilimiz

kütahya'daki bir barın açılışındaki lazer gösterisi ufo sanılınca, yeni yılda lazer gösterisine izin verilmedi.
    samsun'da bir bankayı soyan 22 yaşındaki hırsız, iki ay sonra aynı şubeye para yatırmaya kalkınca yakalandı.
    zonguldak'taki 1. hamsi festivalinde kurulan 2002 metrelik 'dünyanın en uzun mangalı' için guinness rekorlar kitabı'na başvuruldu, ancak 7 bin ızgaranın 2 bin 500'ü çalındı.
    adapazarı'nda insan hakları ulusal komitesi, mahkumlar arasında resim yarışması düzenledi. mansiyon kazanan mahkumun tahliye olduğu anlaşılınca ödülü evine götürüldü. polisi gören eski mahkum kaçtı.
    samsun'da bir otobüs durağı çalındı.
    adana kümes hayvanlarını koruma derneği horoz dövüşü yaptırırken basıldı.
    antalya büyükşehir belediyesi, yurtdışından getirdiği timsaha 'hıdır' adını verince hıdır adlı bir vatandaş bunu hakaret sayarak savcılığa başvurdu.
    sivas'ta meraklılar 732 yıllık tarihi bir mermeri 'plastik olup olmadığını kontrol amacıyla' kırdılar.
    radarı önceden haber veren aleti gazete ilanıyla satmak isteyen adam yakalandı.
    trabzon'da hastaneye gidip bugüne kadar hiç cinsel ilişkiye girmediğine dair 'bakir raporu' isteyen adama deli raporu verildi.
    zonguldak'ta limana sığınan kuğu kesilip meze yapıldı.
    samsun'da kumaş yiyen adam, evdeki çeyizi yiyince eşi boşanma davası açtı.
    fransa'da oynanan türkiye - brezilya maçında fotoğraf makinesini sahaya fırlayan türk'ü, polis filmi tab ettirerek buldu.
    manken asuman krause '1. geleneksel boru döşeme yarışması'na hakem oldu.
    sakarya devlet hastanesi acil servisinde görevli sağlık memuru, eski gemi tayfası olan arkadaşından 2 saat yerine bakmasını istedi. döndüğünde arkadaşını, birinin elini dikerken buldu.
    malatya'da hırsız, çaldığı malları koyduğu yerde bulamayınca polisi aradı.
    rize'de iki kişi, kendi kestikleri ağacın altında kaldı.
    samsun'da bir genç silahla atatürk büstünü rehin aldı. karakola gittikten sonra büste çiçek koyup özür diledi.
    tansu çiller kırklarelililere "allah'ı size emanet ediyorum" dedi.

yurdum insanı televizyonda...
    show tv'nin kaçak yarışmasında kaçan adam bursa'da kendisini gören 10 kişi tarafından yakalanmak istenirken dövüldü.
    cihangir parkı'nda keje dizisinin çekimi sırasında rol icabı biri bıçaklandı. çevrede olayı izleyen bir tinerci "güçsüz birine saldırılır mı" diyerek iki kameramanı kalçasından bıçakladı.
    televole ekibi kıbrıs'a kadar giderek çağla şikel'in mesajında adı geçen tostu yapan makineyi buldu.
    alo rtük şikayet hattına başvuran biri sütaş reklamında gol atan ineğin memelerinin göründüğünü ihbar etti.
    bbg üçüncü dönem birincisi kaan'ın annesi, istanbul 2. bölgeden milletvekili adayı oldu. oğlunun fotoğrafıyla dolaşıp "bu çocuğu ben yetiştirdim" diyerek oy istedi.
    savaş ay'ın 'ünlülerin benzerleri' programında araya giren gerçek ciguli, 'kendisine benzemiyor' diye 3. oldu.

internetten
    bir işçi 600 tonluk pres makinesinin arasından emeklemek suretiyle geçerek ucundaki 2450 santigratlık frında sigarasını yakmaya çalışırken öldü.
    bir müşteri, berberin rahatlatma amacıyla müşterisinin boynunu aniden sağa sola çevirmesi sonucu boynu kırılarak öldü.
    kafasında mermer kırdırmaya çalışan medyatik karateci travma sonucu öldü.
    midesine kaçan sineği öldürmek için ağzına sinek ilacı sıkan müşteki zehirlenerek öldü.
    elektrik direğine yaslanıp ayakkabısına kaçan taşı çıkarmak için ayağını silkeleyen adam, o sırada yıldan geçmekte olan bir yurttaşın, kendisine elektrik çarptığını sanıp kafasına kürekle vurulması sonucu öldü.
    bir sayım görevlisi nüfus sayımı sırasında bomboş yolda bariyerlere çarparak öldü.
    baba oğul, aynı işyerinde biri gündüz, biri gece vardiyasında çalışıyorlardı. baba mobiletle işe giderken, yine mobiletle işten dönen oğlunu gördü, selamlaşırken çarpışıp öldüler.
    tem otoyolunda giden araçta dinledikleri oynak şarkıya dayanamayıp sağa çektikleri aracın yanında oynamaya başlayan 5 adam ezilerek öldü.
    üstü ahır olarak kullanılan köy kahvesinde okey oynayanlar, ahırın çökmesi üzerine büyükbaş hayvanların altında kalarak öldü.
    otobüs şoförü yoldaki kazaya bakarken otobüsü devirdi: 6 yolcu öldü.
    bıçaklanan adam, 5 dakika mesafedeki izmit devlet hastanesi yerine, 'tanıdık doktor olan' gölcük'e götürülürken yolda öldü.
    kıyısında kafayı çektiği sapanca gölünü o kafayla yüzerek geçmeye çalışan adam boğularak öldü."

http://www.milliyet.com/…004/02/20/sanat/san01.html
  • (bkz: mürdüm eriği), (bkz: hellim peyniri), (bkz: istiyordum sevişmesi), dim, dum, dam, m, (bkz: lüm lüm ley)
  • tam anlamıyla şudur:

link *