şükela:  tümü | bugün
  • zamanında efkan şeşen ve yavuz bingöl tarafından seslendirilmiş, pek dertli bir türkü formu. azericesiyse dayanılamaz, fevkâlbeşer.

"yüreğim yangınlarda başedemedim.
    yar beni terk eylemiş alışamadım.
    halimi sorma, derdimi sorma, her günüm duman oy (2)

gide gele inçik yollar teselli muhabbetler (2)
    kâr etmez sorma dindirmez sorma her günüm duman oy (2)

saçlarım ağırıyor sabredemedim
    dönecek biliyorum dinletemedim
    halimi sorma derdimi sorma her günüm duman oy (2)

gide gele inçik yollar teselli muhabbetler (2)
    kâr etmez sorma dindirmez sorma her günüm oy (2)"

gibi.
  • efkan şeşen in sesiyle alıp götüren türkü.
    -gide gele in çık yollar-
  • yalnızlığı yeni idrak ettiğim zamanlarda, bir yurt odasında içime içime dokunan, aklımı alan bir parçaydı.

şimdi yeniden aklıma geldi diye, sadece aklıma gelmekle bile gözlerimi dolduran bir ateş.

yavuz bingöl'ün 1998 tarihli gülen az albümünden, hiç eskimeyen ve şimdi yine kalbimi acıtan cümleler.

"halimi sorma, derdimi sorma, her günüm duman" diyor adam, ağlamak için bir sebebimin olmasına gerek yok ki, "teselli muhabbetler kâr etmez" artık...
  • sözlerini de yazsaymışım tam olacakmış; yazayım o zaman:

yüreğim yangınlarda, baş edemedim
    yar beni terk eylemiş, alışamadım

halimi sorma, derdimi sorma, her günüm duman
    gide gele, in çık yollar, teselli muhabbetler
    kâr etmez, sorma; dindirmez, sorma, her günüm duman

saçlarım ağarıyor, sabredemedim
    dönecek biliyorum, dinletemedim
  • insanın nefesini kesen, kafasındakileri düşünmemek için bahane üretmesine neden olan ruh halinin gerçek tarifi. yanar da yanar ama kimseye anlatılmaz.
  • ilk kez bugün dinledim efkan şeşen ile bu şarkıyı. ama sanatçıyı belki de önceden bir nurettin rençber ya da hakan yeşilyurt sanıp da dinlemiş olabilirim. evet o denli.

bana çok şey hatırlattı sesi, ezo mesela yukarıdaki isimle alakalı, sonra sana olan sevdamdandır bilesin de güzel. ama neden unuttuğumu hatırladım sevdiğim, sana olan sevdamdandır bilesin şarkısını sonundaki şiir çok kötü ya.

ama şimdi öyle bir yerdeyim ki, evet ahmet kaya. ben meftunum bu durumdan, müzik beni götürsün alıp gidebildiği yerlere diyorum. ve gidiyorum.

uygun başlık değil gibi düşündüm şimdi, ama hangisini seçmeliydim ki. tabiki çıkış noktamı.
    aslında benzetmelere konu olan sanatçıya yazacaktım, ama şimdi onu bana bir yazar arkadaşım önerdi, gidipte başlığa beğenmedim mi diyim. teşekkürü mü böyle mi edeyim. olmaz.
  • şehir, zaman, durum ne olursa olsun, duyulduğunda mahveden şarkı. yeni bir ayrılığa, çok ağır bir sıkıntıya, ağrıya, sızıya da gerek yok artık. geçmişten kalan ne varsa saklıyor bu şarkı, insafsız bir belleği var. evet saçlar ağarıyor, gide gele in çık yollar bitmek bilmiyor. hal dert sormaya lüzum yok.
  • bu şarkı için doğru tanımlama, derinlere saklanan hislerin açılmaz kapılarının çilingiri.
    dinlediğinizde, kaçmak istediğiniz ne varsa beyninizin içinde, doğrudan içinde bulursunuz kendinizi.
    “halimi sorma, derdimi sorma, hergünüm duman...”
  • her ne kadar söz müzik efkan şeşen diye bilinse de ben bu şarkıyı bir insanın yazmış olduğunu zannetmiyorum. insan olan oraya "dönecek biliyorum dinletemedim" yazmaz. o sözlere en uygun bestenin azeri anlayışıyla yapılacağını kestirip vuruculuğunu daha da arttırmaz. insan olan o kavalı kullanmaz. insan olan yapmaz bu şarkıyı.
  • çok başka bambaşka bir eser bu. bugün 2019 yılında yayınlanan best of albümünde yer alan versiyonuna denk geldim de o eski tadından o eşsiz duygularından hiçbir şey kaybetmemiş 10 yıl önce serseri ergenken nasıl vuruyorsa bugün de aynı etkiyle lal ettirmeyi başarıyor. kalemine, ağzına, yüreğine sağlık abi.

kar etmez sorma, dindirmez sorma
    her günüm duman oyyy.