şükela:  tümü | bugün
 • güzel bir türkan şoray, hakan balamir filmidir. aynı evde yaşayan biri evlatlık**, diğeri öz evlat, iki gencin öykülerini anlatır.
  çaresizce birbirlerine tutulan gençler toplum baskısının ve kendi kafalarında kurdukları kalıpların ötesine geçip bir türlü birbirlerine açılamazlar. başkasıyla da evlenemezler. ikisi de mutsuzdur.
  hulusi kentmen iki çocuğunun da mutsuzluğuna anlam veremeyen baba rolünde yine muhteşemdir.
 • yönetmenliğini safa önal'ın yaptığı yine senaryosu kendine ait 1974 yapımı renkli bir türk filmi. rol dağılımı şöyle :

  türkan şoray : nurten
  hakan balamir : yakup
  hulusi kentmen : nurten'le yakup 'un babası
  uğur güçlü : nurten'e talip olan zengin iş adamı
  yeşim soydan : yakup'a aşık zengin züppe kız
  özcan özgür : nurten'e talip mahalledeki yorgancı

  türkan sultan'ı ilk önce örgülü saçlarla sonra da muhteşem gece kıyatiyle gördüğümüz filmlerinden biridir. filmin en güzel yanı müziğidir. ara ara yavaş ritimde çalar ara ara hızlanır. yakup'la nurten'in imkansız aşkına refakât eder.

  --- spoiler ---

  üvey kardeş bile olmayan ama kardeş gibi büyüyen iki insanın itiraf edemedikleri aşklarına nasıl yenildiklerini seyrederiz.

  filmin son sahnesinde nurten , jeyan mahfi ayral'ın dublajı ile " yakuuuup, yakup seni seviyorummmm, seni seviyorum diye ünler. her seferinde içim bir hoş olur nedense . ihihi. aşk güzel şey .

  --- spoiler ---

  (bkz: türkan şoray/@wunsch vertrauen)
  (bkz: hulusi kentmen/@wunsch vertrauen)
  (bkz: uğur güçlü/@wunsch vertrauen)
 • 1974 yapımı olan film.
  bir genç kız vardır,adı nurtendir, evlenmez, evlendirilemez aile efradı tarafından. evde kalmıştır. evlatlıktır.
  bir genç erkek vardır, adı yakuptur,öz evlattır, sevgilisi vardır, fakat gizliden gizliye nurtene sevdalıdır.

  bir gün nurten direnmekten vazgeçip evlenmeye karar verir.
  yorgancının evleneceğini öğrenmesi üzerine nurtene bir adet yorgan hediye etmeyi istemesi filme gerisin geri yoğunlaşamadığım, iç alemime döndüğüm sahnelerinden biridir. zamanında yorgancı nurtenle evlenmek istemiştir üstelik.

  bu iki çocuğun babası olan hulusi kentmen nurtenin evlenmesi için dil döker film boyunca, az önce de dediğim gibi muradınada erer sonunda.
  e peki yakup?o turnayı gözünden vurmuştur, patronunun kızını alacaktır.

  ama almaz. alması yeşilçam etiğine aykırıdır.

  çünkü tüm marazlarıyla kalp yetersizliği, çünkü nurten ile yakup birbirine sevdalı.
 • çocukluktan beri aynı evde ağabey-kardeş gibi büyüyen iki insanın birbirine aşık olmalarını anlatan, film uyarlamalı romandır. türkan şoray ve hakan balamir'in başrollerini paylaştığı filmde, oyunculuk on numara beş yıldızdır. o duygu yüklü atmosfer, pek rahat bir biçimde, yani trafiğe takılmadan seyirciye aktarılır. bu olumlu özellik, yine de, konu edilen ilişkinin eğretiliğini örtememektedir. kardeşlik duygusu yalnızca kan bağıyla ilişkilendirilmekte, gen ortaklığı yoksa aşık olmanın kaçınılmaz olduğu vurgulanmaktadır. aynı evde büyümüş, belki de aynı tabaktan yemek yemiş, aynı kişiyi baba bellemiş iki kişinin birbirini sevmesi ve cinsel anlamda arzulaması, ne olursa olsun, iç gıcıklayıcı ve rahatsız edici. bir çocuk bir aileye evlatlık alındığında, o aileye girip, o çifti anne ve baba belliyorsa, aynı kişilerin çocuklarını da kardeş bellemelidir. sanırım, hulusi kentmen'in canlandırdığı karakter, işe güce gömüldü ve kardeşlik duygusunu aşılayamadı o ikisine.
 • az önce planet türk'te izlediğim ve şahsen beni tiksindirmiş film.

  hasta ruhlu biri tarafından yazılmış. aynı evde birlikte kardeş gibi büyüyen iki çocuğun birbirine aşık olması, bunu yıllarca içlerinde saklamaları, sonra itiraf etmeleri, filmin sonunda bunu anlayan babanın sevinmesi... iğrenç.

  bugün böyle bir film çekilse yer yerinden oynar sanırım.
 • eski (fakir lâkin mutlu) türkiye'nin filmlerinden. kırmızı buzbağ şarabı, kaçak kent cigara ve mezgit kızartmanın dans ettiği sofrası pek güzel. arada giren klarnetin acı sesi de. ve hatta film içinde film olan, neredeyse sepya çekilmiş flashbackleri.
 • hakan balamir'in sokakta elleri cebinde yürürken "kardeş beş dakika gelecen mi başrol oyuncusu hasta oldu da" denilmesi neticesinde oynadığı düşünülen yapımdır.
 • planet türk'ün haftada 1 yayınladığı filmdir. son bir ayda en az 4-5 kez denk gelmişimdir. ortalama bir film, kendini izletiyor.

  filmde benim en komigime giden kısım ise, filmdeki siyahi karaktere "geceyarısı" lakabının verilmesi.