şükela:  tümü | bugün
 • sscb lideri. tum ya$ami boyunca, onemli anlarda onemli yerler ve gorevlerde olmu$tur: yurii andropov, 1956 macar ayaklanmasi sirasinda sscb'nin budapeste buyukelcisidir. detente'in tum dunyada yayildigi ama uluslararasi casusluk eylemlerinin en yuksek noktalara ciktigi donemde kgb'yi yonetmi$ ve islah etmi$tir. 1982'de leonid brejnev'in olumunden sonra sscb devlet ba$kanligi ve sovyet komunist partisi genel sekreterligi gorevlerini ustlenmi$tir.

  sscb'yi yonettigi 2 yildan az sure icerisinde, gecmi$inden (hadi britanya kopegi olalim, backgroundundan) beklenmeyecek $ekilde sosyalist sistemin reformu icin ugra$mi$, bu amac icin de politburoya mihail sergeyevic gorbacov gibi gorece genc, islahatci, geni$ goru$lu ama inancli sosyalistlerin alinmasini saglami$tir. vasiyeti, kendinden sonra sscb'nin ba$ina gorbacov'un gecmesidir ama eski ku$ak, ortodoks, tutucu sosyalist kanat, 81 ya$indaki kendi adamlari konstantin cernenko'yu ba$a getirmi$ler, cok kisa surede olumu uzerine de reform kanadina teslim olarak gorbacov'un sscb'nin ve politburonun ba$ina gecmesine razi olmu$lardir.
 • sscb nin stalin, kruşçev gibi kişilikleri ve icraatları tartışılabilir, eleştirilebilir ancak güçlü ve kafası çalışan liderlerindendir..... silik ve zayıf, vizyonsuz brejnev ve çernenko gibi değildir....
  70 lerde kgb nin revizyonu ve 82 de parti genel sekreteri olduktan sonra komünizm in yenilenmesi, reformların yapılmasında gayretli bi kişi olmuştur..... görece aydın bi kişidir... şansızlığı ağır böbrek gastalığında kısa sürede hayatını kaybetmesidir..
  aynı zamnda sscb nin sonunu getirecek trajik karakterimiz gorbaçov u da etkin görevlere hetirerek ilerideki kariyerinin önünü açan kişidir.....
 • çocukluğumuzda o zamanlar tek olan trt1 de en çok duyduğumuz birkaç isimden birisiydi. özal, evren, calp falan vardı. yabancılar ise reagan, tahcher, helmut kohl, papandreu, ziya ül hak bir de andropov diye uzar giderdi. halen bu isimler duydulduğunda griye çalan sarı lojman renkleri, akıl hastası öğretmenler, mutsuz olması kanıksanmış bir çevre ve top oynamayı hatırlar insan. haa andropov'un ne günahı var. tabii ki yok. hatta içlerinde en sempatik geleni desem doğrudur. reagan'ın libyayı bombalatmasından sonra tabii ki böyle.
 • böbrek yetmezliğinden ölen sovyet lideri. o zamanlar genç olan mihail gorbaçov'u politbüroya sokan da kendisidir.
 • ikizler burcu erkeği sscb lideri
 • dunya uzerinde herhalde yaklasik 1000 kisinin okuyacagi bir kitabin girisinde gordugum bir sozun sahibi.

  demistir ki: "first we'll make enough sausages and then we won't have any dissidents."
  artik nasil algilarsaniz algilayin. ister kominizme elestiri olarak gorun isterseniz ovgu: o size kalmis.
 • ihanete uğrayan sosyalizm adlı kitapta sosyalizmi kurtaracağı gözüyle bakıldığı söylenen gorbaçov`dan önceki sscb lideri. ancak şimdi hatırlayamadığım rusça bir makalede ise, andropov döneminde bütün kritik noktalardaki partililerin hep aniden öldüğü, yanlış anlamadıysam bunların brejnevciler olduğu yazıyor. brejnev de pek matah bir isim değildir. ancak sözü edilen kitapta o cümleler yazılmasına rağmen gorbaçov`u kendisinin de yücelttiği bir sır değil. tabi kesin yargılar için daha derin araştırmalar yapılmalı.
 • rus lider vladimir putin için de önemli bir baba ve kahraman figürü olduğu şöyledir.

  http://foreignpolicy.com/…hka-putin-russia-economy/
 • halk devletini savunan bir lider olduğundan dolayı adropov daha uzun süre yaşayabilseydi sscb çökmezdi bir palavradan ibarettir.
 • vaktiyle (1984 gibi) kendisi şöyle bir sovyet fıkrasına konu olmuş:

  rusya'da kaç yıldır sosyalizm var? altmış yedi? hayır, sadece yedi. altı sene lenin, bir sene de andropov.
hesabın var mı? giriş yap