şükela:  tümü | bugün
  • cccp harfler bütününü sevdiren ve dünyanın zincirlerini kıran ilk uzay insanı.
  • "yaşasaydı bugün 79 yaşına girecekti." dediğimiz kozmonot.

edit: libertar uyardı, doğumu 9 mart, ölümü 27 mart imiş. haklı, 18 gün önce 79'a girmiş zaten.
  • dün gece rüyamda gördüğüm insandır kendisi, ailesi ile birlikte rüyamı renklendirmiştir. nasıl bir bilinçaltım var çok merak ediyorum.
  • türk olsaydı kuş dükkanı olurdu diye düşündüğüm zat.
  • ölümüne bir savaş uçağının sebep olduğu açıklanmıştır.
  • uzaya uçan ilk insan sovyet kozmonotu yuri gagarin’in hayatını kaybettiği uçak kazasının sırrı 45 yıl sonra ortaya çıktı. gagarin’in dostu kozmonot aleksey leonov, bir başka uçağın bulutlu hava ortamında yanlış manevra yapması sonucunda gagarin’in uçağının yere çakıldığını iddia etti. 27 mart 1968 yılında vladimir bölgesinde düşen uçakta bulunan gagarin ve pilot arkadaşı vladimir seryogin hayatını kaybetmişti.

açıklanan gizli belgelere atıfta bulunan leonov, “işin asıl ise farklı, gagarin ve seryogin’in bindiği uçak 27 mart 1968’de havadayken, o bölgede izinsiz şekilde su-15 tipli başka bir uçak ortaya çıktı. uçak jukovski askeri havaalanından kalkmıştı.

pilot rejimi ihlal ederek 450 metreye yüksekliğe kadar çıktı. gagarin’in uçağına 10-15 metre yakınlığında uçarak bulutlu semada onun (gagarin) uçağını virile soktu, daha doğrusu saatte 750 kilometre hızıyla derin bir virile düşme söz konusu. gagarin’in uçağı bunun sonucunda yere düştü. bunları ben biliyorum, bana tanıklar anlattı. bu anlattıklarım iddia değil, gagarin’in ölümünün asıl nedeni. bu söylediklerimi kazayı araştıran komisyonun açıkladığı gizli sonuç belgesi kanıtlıyor. burada gizli saklı bir şey yok.” dedi.

bazı ilgili bürokratların kazanın asıl nedenini açıklamakta ihmalkar davrandığını iddia eden leonov, “gagarin’in ailesinin gerçeği öğrenmesinden yanayım.” şeklinde konuştu.

“gagarin’in ölümüne neden olan söz konusu uçağın pilotunun kim olduğu şeklindeki soruya leonov, “bana bu sırrı açıklamam için bir şartla izin verdiler: pilotun ismini vermemek şartı. şu anda pilotun yaşı 80 ve sağlık durumu çok ağır. ben onun ismini vermemek hususunda söz verdim.” yanıtını verdi.

27 mart 1968 yılında vladimir bölgesinde düşen uçakta bulunan gagarin ve pilot arkadaşı vladimir seryogin hayatını kaybetmişti.

kaynak
  • uzaya çıkan ilk insan. uzaya çıkmasına neden olan şeyin bilgi ve becerileri dışında güleryüzlü ve cana yakın olmasının da etkili olduğu kayıtlara geçmitir. kendisiyle birlikte son elemeye kalan diğer sovyet kozmonot (bkz: german titov) un soğuk tavırları, yuri gagarin'i bir adım daha öne taşımasına neden olmuştur. uzaya çıkan gagarin, bir rivayete göre çıktıktan sonra 'ben burada bir tanrı göremiyorum.' demiştir. ama bunun kayıtlara geçmediği, çünkü halk tarafından spekülasyona neden olacağı düşünülmüştür. daha sonra ki yıllar da yuri gagarin'in alkolik olduğu söylenir. 27 mart 1968 de rutin bir uçuş denemesi yaparken eğitmeniyle birlikte bir kaza geçirip hayata veda etmişlerdir. yuri gagarin sarhoş olduğu için kazanın gerçekleştiği söylenmiştir fakat hala tam olarak o sır perdesi kalkmamıştır. kişisel olarak fikrim, o dönem de uzay araştırmaların da sovyetlerle rakip olan amerikalıların olaya el atıp yuri gagarini ortadan kaldırmalarıdır. neticede dünya hakimiyetine gözünü dikmiş bir devlet olan amerika uzaya çıkan ilk insanın sovyetlerden çıkmasını kolay kolay hazmedemez.
  • (bkz: mig-15)
  • hakkında türküler yakılmış, sovyetlerin en sevilen simalarından birisidir gagarin. günümüzde 15-20 li yaşlarda pek çok gencin yurievna yada yurieviç olmasının baş müsebbibidir. onu övmek ve çocuklara ders vermek için şu dörtlüğü söyletirlermiş;
    "yuri gagarin
    haraşıy parin (iyi adam)
    pit malako (süt iç)
    letit vısako (yükseğe uç)" *

ölümünün arkasında siyasete girme ihtimali sebebiyle mevcut yönetimin korkması var diye inanıyor ruslar. çünkü gagarin kendisini dünya vatandaşı görmeye başlamış ve herkesi kucaklamaya başlamıştır.
hesabın var mı? giriş yap