şükela:  tümü | bugün
  • "ah ke$ke cocukluk arkada$im olsaydi!" diye du$unmeme neden olan kozmonottur. adi ve soyadi ile dalga gecmeye doyum olmazdi; koca bir cocuklugu $en-$akrak gecirirdim..*
  • (bkz: yuri g)
  • son zamanlarda ölümü hakkında bir takım iddialar ortaya atılan astronot. bilinen, ölümünün 1968 yılında bir savaş uçağını test ederken gerçekleştiğiydi. hemen ardından yaklaşık 200'e yakın uzmanın kazayı ve uçağı incelemesine rağmen ortaya çıkan rapor gizlilik nedeniyle hiçbir zaman açıklanmadı. bu yüzden ölümün nedenine dair görünürde resmi bir belge,rapor olmadığı için ortaya iki tane komplo teorisi atılmış durumda: bunlardan ilkine göre rusya-abd çekişmesinde ruslar için bir gurur kaynağı, bir simge isim olan gagarin'in popülerliğinden korkan dönemin devlet başkanı breznev'in koltuğunu kaptırma korkusuyla astronotu öldürmüş olabileceği. dönemin tanıklarının gagarin'in politikaya girmeye niyetli olduğunu ve bunu çevresine söylediğini söylemeleri de bu savı destekliyor. diğeri ise rusya ile aya çıkma yarışına giren abd'nin cia aracılığı ile astronotu öldürmesi yönünde. çünkü gagarin rusya adına aya gitmeye hazırlanırken ölmüş, 1 yıl sonra da abd aya amerikan bayrağını dikmişti.
  • her gun hayranlarindan cok sayida mektup alir, oturup onlara zaman ayirir, hepsini kendisi tek tek yanitlarmis. olumunden oncede yanitlanmak uzere okuyup ayirdigi fakat hicbir zaman yanitlayamayacagi mektuplar oldugunu okumustum. el yazisi ile yazdigi mektuplardan biri de ben de olsa diye dusunmekten kendimi alamadigim saygi duyulasi insan.
  • (bkz: german titov)
  • moskova'da adına yapılmış devasa ve çok güzel bir anıtı vardır. uzaya çıkan adam durumunu daha iyi gösteren bir anıt herhalde zor yapılır.
  • bir rivayete göre uzaya ilk giden değil, uzaydan ilk dönen rus kozmonotudur.
  • 50'lerde kendi halinde bir test pilotuyken sonra allah "yuri ya kulum" demi$tir kendisine.
  • uzaydan uzaydan dunyaya bakarken adalari, golleri, nehirleri ve ormanlari detaylariyla gormenin hayreti ve hayranligiyla insana verilen iki gozun yetersizligine uzulmus kisi. simdi karsilastirmali soylem analizi falan yapmak degil derdim ama: “bir insan icin kucuk ama insanlik icin buyuk bir adim” yani simdi sen aya ciktin etrafinda onca hayretengizlik var ama durdun insanlik adina ne buyuk kazanclar sagladigini dusundun, afferin sana armstrong sarlatani seni.
  • ismini her gordugumde gayri ihtiyari bir sekilde riza silahlipoda ' nin "muzikomani muzikomani muuuuzikooomani" sarkisini uyarladigim komanowski.

yuri gagarin yuri gagarin yuuuuri gagarin.
    bence bu muzik degil yuri gagarin.

not 1: merak edip arastirdim, sarki suavi' ninmis ama riza silahlipoda yorumu bir omre bedeldi. billboard' ta 4 hafta 1 numara kalmisti
    not 2: yaptigim arastirma "muzikomani" basligina bakmakla sinirli kaldi maalesef.
hesabın var mı? giriş yap