şükela:  tümü | bugün
  • 2016 sonbaharında monitörlerimizi şenlendirecek olan artistik patinaj animesi. aylardır "dostum yuri on ice demişsin ama bu yaoi on ice!" esprisini yapanları odunla kovalamak artık caizdir. animenin orijinal japonca adının "yuuri on ice" olması bir yana, evet, bu animenin hedef kitlesi buz gibi fujoshi'lerdir. trailer'dan animenin ne mal olduğu belli yani, yeter, artık ben yuri bekliyordum demeyin.

küçükken hep evgeni pluşenko kayarken çılgın atan japon seyirciler görürdüm. şimdi de yuzuru hanyu sayesinde yeni bir fangirl nesli doğuyor anladığım kadarıyla. free'nin yakaladığı ticari başarının da rüzgarını arkasına alan japonlar, bu 3 fangirl kitlesini bir potada eritmeye karar vermiş olmalı. trt 3'te artistik patinaj izleyerek büyümüş nesil olarak şahsi sebeplerle bu anime beni daha da bir heyecanlandırıyor.

bu anime konusunda beklentilerim bir hayli yüksek. yönetmen koltuğunda daha önceden lupin the third: mine fujiko to iu onna ve michiko to hatchin'in tamamen, diğer birçok animenin de muhtelif bölümlerinin yönetmenliğini yapmış olan yamamoto sayo var. bahsettiğim ilk iki animeyi izlemiş olanlar bu kadının kendine has bir tarzı olduğunu bilir. kendisinin artistik patinaja yaklaşımını görmek için 2015 anime expo için yönettiği "endless night" başlıklı kısa animasyon izlenebilir. animasyon ekibi de hep eli yüzü düzgün yapımlara imza atmış olan mappa. yuri on ice konusunda beklentilerimi asıl yükselten şeyse animedeki programlar için şu anda hanyu'nun da koreograflığını yapan eski artistik patinajcı miyamoto kenji'yi tutmuş olmaları. 6 aydır animenin twitter'ını takip ediyorum, adam ciddi ciddi koreografiler yapıyor, bunları videoya kaydedip oradan animasyona aktarıyorlar. karakterlerin kayarken giyecekleri kostümleri bile bu işi yapan bir firmaya* hazırlattılar. trailer'lardan gördüğüm kadarıyla animenin müzikleri de muazzam olacak. işte bu profesyonelce hareketler animenin hitap ettiği kitleyi genişletme olasılığına sahip ama iki toeloop iki lutz animasyonu göreceğiz diye kaç kişi viktor, yuri ve yuuri arasındaki pseudo aşk üçgenini izler bilemeyeceğim.

animenin ön gösterimi üzerine gelen yorumlar genelde olumlu. senaryo bakımından elbette devrim niteliğinde bir şey yok, hatta son derece öngörülebilir bir şekilde başlıyor hikaye. zaten anime dediğimiz ne anlatıldığından çok onun nasıl, hangi karakterlerle anlatıldığı değil midir diyerek iyimserlik yapmak istiyorum. umarım beklentilerim boşa çıkmaz ve bu sezon yuri on ice beni eğlendirir. anime çöp bile çıksa artistik patinaj animasyonlarıyla tatmin olabileceğimi hissediyorum.

bir de yuuri aynı shinichi'ye* benzemeseydi iyiydi. aynı kişi karakterleri tasarlamış olsa da bu kadar benzerlik olmamış. çocuk her an "saldır migi!" diyecek gibi geliyor, istemeden gülüyorum.

ek: ilk bölümde gördüğümüz spikeri bile animenin yayınlandığı asahi kanalında spor spikerliği yapan adama seslendirtmişler; buna saygı duydum. rus yuri ise julia lipnitskaia'dan esinlenilerek yaratılmış. resmen kızın kıyafetlerinin aynısını çocuğa çizmişler.
  • tahminimce, yuzuru hanyu'nun evgeni pluşenko'ya hayranlığından yürümüş bir animedir.

çizimleri her ne kadar buz üstündeki artistik hareketlerde tekrar var diye eleştirilse de bence çok estetik ve detaylı olmuştur. ilk bölümü severek izledim açıkçası.

spor animelerinin çoğunda zaten japonlaştırılmış bir bromance vardır ki buna anime-severler ılık bir şekilde shounen ai derler. daha önce bunun örneklerini çok gördük.

(bkz: prince of tennis)
    (bkz: free!) ki kendisi funanimation şirketinin yaptığı bir promosyon videosu ile başlamış. internetteki fan baskısı ile 2 sezonluk animeye evrilmiştir.
    (bkz: prince of stride)

sonuç olarak, yaoi temalı doujinshileri tabii ki çıkacaktır ama daha çok bol romantikli bir bromance hikayesi bekleyin.
  • güz dönemi animeleri arasında favori olarak gösterilen ve harika bölümleri ile izleyicileri etkileyen spor temalı anime.

gran prix finalinde japonya adına yarışan yuri katsuki adlı karakter yarışmada istediği sonucu elde edemez ve buz patenine küserek kendini buz pateninden uzaklaştırmayı seçer. bir süre sonra evine geri dönen yuri uzun süre sonra kaymayı dener ve bu görüntü herkes tarafından tanınan şampiyon buz patenci victor'a ulaşır. yuri aynı zamanda deli olacak derecede victor hayranıdır. en büyük idolünü karşısında gören yuri çılgına döner ancak karşısında bir sorun vardır. rusya adına yarışan ve onun adı da yuri olan rakibi. aynı zamanda victor rus olan yuri'yide çalıştırma sözü vermiştir. iki rakip yuri arasında kıyasıya yarış o andan itibaren daha da hızlanmıştır.

animenin en sevdiğim kısmı kesinlikle görüntü kalitesi. estetik açıdan oldukça iyi tasarlanmış. insanda gerçek bir buz pateni izleme keyfi bırakıyor. kayışları, sıçralamaları ve attıkları saltolarla.

ve bu anime kesinlikle fujoshilere selam çakıyor. yuri ve victor'un yakışlaştığı sahneleri ve fan art yapımlarını şimdiden görebiliyorum.
  • uluslararası yarışma ortamından dolayı sürekli farklı milletlerden karakterlerin olduğu anime. çizimlerde bu farklılıkları çok güzel vurgulamışlar. baş karakterlerdeki klasik anime hatları devam ederken yan karakterlerde kim koreli kim italyan, rus hemen anlaşılıyor. zaten çizimler genel olarak farklı. performans sahnelerinden karakterlerin yanaklarının kızarmasına kadar kendine özgü bir tarzı var gibi.

bir de isimlerini hatırlayamadığım iki eleman var bu animede. biri, başka bir erkek için onu terk eden sevgilisiyle ilgili abuk hayaller kurarak kayan, enteresan kıyafet ve makyaj seçimleri olan bir tip. sevgilisi nedense illaki izleyicilerin arasında oluyor o kayarken. diğeri de saçının üstü sarı, altları siyah olan, dolgun dudaklı, kerimcan model bir şey. adı chris galiba. bu arkadaşın asıl aklımı alan, içtiğim çayı burnumdan fışkırtan özelliği ise performansın sonuna doğru dayanamayıp boşalması. çeviri hatasıdır, öyle birşey değildir diye ummuştum ama baya baya öyleymiş.

ha ayrıca victuuri 4eva <3* 20. bölüme kalmaz evlenir bunlar benden demesi.

edit: çok sallamışım, bitmesine 3 bölüm kalmış meğerse.