şükela:  tümü | bugün
 • http://www.alanyaadres.com/…kisi-yasanir-h5244.html

  belek beach resort otel yk başkanı yakup aydın'ın akıllara ziyan önerisi.

  neymis 100 dolar olursa vatandas yurtdisina cikmaz bu adamlarin otellerine gelirmis.
  cikis harcindan kazanilacak para da otellere destek amacli kullanilabilirmis.

  hep beraber arkadaslar. su veren itfaiyenin hortumunu sikeyim.

  edit: linki ilk bulan ve sozluge koyan my jekyll doesnt hide adli yazara tesekkurler.

  edit2: an itibari ile yazı siteden kaldırılmış arkadaslar. turizmguncel.com sayfasından da kaldırılmış. yakup bey telefonla aradı herhalde site sahiplerini.

  buyrun kaldırılan yazı.

  belek beach resort hotel yönetim kurulu başkanı yakup aydın, krizle boğuşan turizm sektörünün 2016 yılında ayakta kalabilmesi için radikal bir öneride bulundu.

  4 milyon rus turistten neredeyse sıfır rus turiste gelindiğini belirten belek beach yönetim kurulu başkanı yakup aydın, burada yaşanan kaybın israil veya iran gibi pazarlardan telafi edilemesinin mümkün olmadığını kaydetti.

  ''yurt dışına çıkanların sayısı azaltılmalı''

  kaybın telafi edilmesinin yurt dışına çıkan türk vatandaşlarının sayısının azaltılmasıyla sağlanabileceğini ifade eden aydın, radikal bir öneride bulunuyor: yurt dışı çıkış harçları yükseltilsin. aydın önerisine şu şekilde açıklık getiriyor:

  ''yurt dışı çıkış harcı 100 dolara çıkarılmalı''

  ''eskiden yurt dışı çıkış harçları 100 dolardı. şimdi bu rakam 15 liraya düşmüş durumda. bunun bir esprisi kalmadı. bizim iki yıl boyunca yurt dışı çıkış harcını 100 dolara çıkarmamız lazım. buradan elde edilecek gelirle, yurt içinde hizmet veren seyahat acentelerinin ve otellerin finanse edilmesi gerekir. acentelere, taşıdıkları yolcu başına belli bir miktar sübvansiyon verilebilir. yapılacak bir çalışmayla yurt içi seyahatleri daha cazip bir hale gelir. böylelikle türk vatandaşları bu yıl yurt dışı yerine yurt içi seyahati tercih ederek ülke ekonomisine de ciddi bir katkıda bulunmuş olurlar.''

  ''bizdeki tesisler kadar güzel tesisler yok''

  yurt dışına çıkan insan sayısının oldukça fazla olduğuna dikkat çeken yakup aydın, turizmde ortaya çıkan açığın da bu şekilde kapatılebileceğini söylüyor. aydın, ''yunan adaları'na giden türk vatandaşı sayısı belli. yunan adaları'ndaki hizmet kalitesi bizim otellerinkinden asla fazla olamaz. aynı şey ispanya ve italya için de geçerli. zaten biz bu nedenle her şeye rağmen ayakta kaldık, turizmi geliştirdik. bu nedenle türk vatandaşları bu yıl yunan adaları yerine bodrum'a marmaris'e antalya'ya gitsinler. çünkü bu yıl türk turizminin desteğe ihtiyacı var.'' değerlendirmesini yaptı

  peki o destek olmazsa turizm sektörü ne olur? yakup aydın, soruyu şekilde yanıtlıyor:

  ''böyle devam ederse antalya'dan 150-200 bin nüfus çıkışı olur''

  ''destek olmazsa, otellerin batmasının da ötesinde, sektörde çalışan yüz binlerce insan işsiz kalır. burası bir fabrika değil ve otomasyonla gitmiyor. ciddi trajediler yaşanır. zaten kıt kanaat yaşayan işçiler, otellerin kapanmasıyla birlikte işsiz kalırlar. dolayısıyla büyük sıkıntılar yaşanır. şartlar bu şekilde devam ederse, antalya'dan 150-200 bin civarında bir nüfus çıkışı olur.''

  ''otel olarak yapabileceklerimizin bir sınırı var''

  belek beach hotel'in 2016'yı nasıl planladığı ile ilgili de bilgi veren aydın, ''daha fazla planlama, daha fazla pazarlama, daha fazla fuara katılma... yapabileceklerimiz bunlar. sonuçta yapabileceklerimizin bir sınır var. herkes fiyatlarını düşürüyor ve fiyatla mücadele ediyor. piyasada şu anda çok trajik fiyatlar var. ama bu fiyatları daha fazla düşüremeyiz. bu düşüşler hizmet kalitesine de yansıyacak. bizim hayal edemediğimiz fiyatlara satılan tesisler var. turizmciler panik halinde ve ancak bugünden alınacak kararlar/atılacak adımlarla bu panik hali giderilebilir. kaldı ki sektörün yiyeceği darbe sadece bu yılla sınırlı değil; gelecek yıllara da sirayet edecek bir darbe. destek erken gelirse hem fiyatlar bu kadar yere düşmez, hem de sonuç alınır.'' şeklinde konuştu.

  ''2 milyon yerli turist güneye kaydırılmalı''

  yurt dışına çıkan 8 milyon türk vatandaşından 2 milyonunun güneydeki turizm bölgelerine kaydırılması durumunda sektörün 2016 yılını atlatabileceğini ve 2017 yılında ayakta kalabileceğini söyleyen yakup aydın, ''konu sadece oteller veya otel sahipleri değil. turizm sektöründe çok ciddi bir istihdam söz konusu.'' dedi.
 • söyleyen şahsın ve otelin ismini aklımda bir kenara yazmama neden olan söz. kazayla oteline gitmeyiz böylece.
 • arsıza bak ya cebimdeki parayı niye alıp sana veriyor devlet. hayır iyi kazandığın zaman senden alıp bana vermişliği mi var? sağlam küfür edeceğim ama neyse gg olacak. midem bulandı aq!
 • yetmez o güzel kardeşim. gönder elektrik, su, doğalgaz faturalarını ödeyelim, sen kalkın yeterki.
 • ağır küfürü hakeden beyan. hıyarın oteli batmasın diye yurtdışına çıkmayalım okay baby tamam...
 • ulan sanki memleketin yarısı yurt dışına tatile gidiyor. ayrıca yurt dışına çıkan herkes tatile mi gidiyor? bu nasıl bir mantıktır?

  adam fiyatlarımızı ucuzlatalım, daha fazla yerli turist çekelim, sürümden kazanalım demiyor, devlet farkı versin biz aynı dalgamızda devam edelim diyor.

  bunun gibi düşünen adamlara para kazandıracağıma, 300 tl fazladan verip keyfime bakarım.

  saçma sapan bir beyanattır.
 • (bkz: yakup aydın)
 • zamanında işleri iyiyken yerli turisti abd'nin vatandaşlık haklarından bile zor şartlarla oteline alanların şimdi düştükleri perişan hali ortaya koyan açıklamadır.

  yurt dışı çıkış harcı isterse 10000 $ olsun. gerekirse mülteci botlarıyla geçerim yunanistan'a tatil için gene de türk turizimcisi denilen o rus çocuklarına para kazandırmam.