şükela:  tümü | bugün
  • 16 nisan 2017 referandumu için oluşan durumdur. oy verme işlemi dün itibariyle sonra erdi. katılımın yüzde 60 olarak rekor kırdığı söyleniyor.
    son iki seçime baktığımızda:

7 haziran 2015: yüzde 36
    1 kasım 2015: yüzde 44

abd'de 7 haziran'da oy kullanım oranı yüzde 17'yken 16 nisan refandumunda yüzde 35'e çıkarak ikiye katlanmış. önceki seçimlere göre baktığımızda yüzde 75-80 hayır çıkması beklenen amerika'da seçmenler böylesine sandıklara akın ediyor. ilginç sonuçlar bizi bekliyor.
  • oy kullanan kardeşimin sabah gidip akşam dönmesi bu durumu açıkça gösteriyor. o kadar çok beklediğine mi üzüleyim, yoksa o kadar harcama yaptığına mı bilemedim.
    o para ile ne güzel bir ziyafet çekerdim halbuki.
  • genel itibariyle abd, asya ülkeleri ve ortadoğu ülkelerinde oy kullanımının artması hayır'a yararken avrupa ülkelerinde oy kullanımının artması evet'e yarar. abd'de oy kullanım oranı arttıysa sevindirici gelişme.
  • saçma bir durum. çifte vatandaşlık bu yüzden kaldırılmalı. sonuçta sen bu ülkede yaşamıyorsun. faal olarak bu ülkenin kaderi ile bağlantın yok. bu sebeple çalıştığın ve ekmek kazandığın ülkede oy kullanmalı veya hiç kullanmamalısın.

hem gavur dediğin adamların ülkesinde rahat içinde yaşayıp mal mülk yapacaksın hem de türkiye'yi kaosa sürükleyen tercihlerde bulunup memleketin anasını belleyeceksin. sen gel burada yaşa, biz orada yaşayalım o zaman !
  • polonyada calisan kuzenim wroclaw'dan krakow'a gidis donus 12 saatinin gittigini totalde 400 liraya yakin para harcadigini su saatlerde hala trende oldugunu soyluyorsa herkes 16 nisanda kalkip gidip oyunu kullansin .

edit : varsovadan wroclawmis gereksiz edit olsa da entrynin dogrulugu acisindan onemli
  • bugün oy kullanmak için dublin türk büyük elçiliğinde gittim..saat 16 sularında ordaydım, az 200 kişi sırada bekliyordu.bazı oy kullanmış arkadaslarda 3 saat sırada bekledikten sonra oy kullanabilmiş idi .
    irlandada hayır ve muhalefetin daha baskın oldugunu bilen elçilik görevlileri sadece tek bir sandık açmışlar ve teker teker seçmenleri içeri alıyorlardı.maksatları benim gibi oy verecek olanları 3-4 saat sırada bekleterek oy vermekten caydırmak idi.ya da böyle bir taktik uygulamaları konusunda bir yerlerden emir almışlardı.
    irlandanın bu yağmurlu havasında yarım saat bekledim lakın sıra akmıyordu daha sonra 2-3 saat daha bekleyip hasta olmaktansa oy kullanmadan eve geri döndüm.ve benim gibi bir sürü seçmen oy vermeden bekleme süresini duyunca sıraya girmeyi bile göze almadan oy kullanmaktan vazgeçti..
    bu da avrupada yaşayan bir seçmenin gözlemledikleridir..
    herşeyin hayırlısı ..

edit: oy verebilen arkadaslardan öğrendiğime göre elçilikte 2 sandık açılmış.ama ona rağmen hiç akmayan bir sıra vardı.ve bu konuda burdaki seçmenlerle hem fikiriz.
    oy vermedik diye mahalle baskısına maruz kalınabilen yerlerden biride eksisözlük.millet özelden demediğini bırakmadı..genelde gözlemlediğim hayırcılardan gelen tacize ve hakaretlere varan mesajlar..
  • enteresan bir şekilde bu katılımın hayır'ların artacağına yoruyorum. göte girecek keman yayı birilerini harekete geçirmiş olabilir.

öyle pek "dünya sikime" hali kalmayacağını gördülerse zaar.
  • hataliyim cunku simdiye kadar konsolosluga gidip oy atmaya useniyordum. en yakin konsolosluk sikago'da. ama bu sefer kendimden nefret ettim. kalktim 6 saat gidis, 6 saat donus, oyumu hayirlara vesile olmasi ile attim.

simdiye kadar ben ettim siz etmeyin. usenmeyin, 16sinda gidip oyunuzu kullanin.
  • avrupa'da yaşayan türkler hayır diyeceklerdir. çünkü ak partinin türkiye'de ki nefret politikasını avrupaya taşıması türkiye'de evet oylarını bir nebze arttırsa da avrupa da hayır oylarında patlama yaşanmasına sebep olacaktır. neden derseniz avrupa'da yaşayan insanlar ak partinin sıkıntılarını görmüyordu. şimdi akp avrupaya çatınca avrupa türklere baskı yapmaya başladı. rahatı bozulan seçmen de doğal olarak tepki gösterecektir. örnek vermek gerekirse buyrun:

hollanda'da bir ak partili seçmen hayır oyu atmış
    almanya'da bir ak parti seçmeni hayır oyu atmış
    hayır oyu atan mhp'li seçmen
    hayır oyu atan seçmen
    devlet bahçeli'ye selam çakan mhp'li seçmen
  • (bkz: evetler geliyor)
    avrupadakiler tayyibe hasta oldugu için, evetler rekor kıracaktır.