şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 16 nisan 2017 referandumu için oluşan durumdur. oy verme işlemi dün itibariyle sonra erdi. katılımın yüzde 60 olarak rekor kırdığı söyleniyor.
  son iki seçime baktığımızda:

  7 haziran 2015: yüzde 36
  1 kasım 2015: yüzde 44

  abd'de 7 haziran'da oy kullanım oranı yüzde 17'yken 16 nisan refandumunda yüzde 35'e çıkarak ikiye katlanmış. önceki seçimlere göre baktığımızda yüzde 75-80 hayır çıkması beklenen amerika'da seçmenler böylesine sandıklara akın ediyor. ilginç sonuçlar bizi bekliyor.
 • oy kullanan kardeşimin sabah gidip akşam dönmesi bu durumu açıkça gösteriyor. o kadar çok beklediğine mi üzüleyim, yoksa o kadar harcama yaptığına mı bilemedim.
  o para ile ne güzel bir ziyafet çekerdim halbuki.
 • evetçiler otobüs kaldırıyorlar
 • genel itibariyle abd, asya ülkeleri ve ortadoğu ülkelerinde oy kullanımının artması hayır'a yararken avrupa ülkelerinde oy kullanımının artması evet'e yarar. abd'de oy kullanım oranı arttıysa sevindirici gelişme.
 • saçma bir durum. çifte vatandaşlık bu yüzden kaldırılmalı. sonuçta sen bu ülkede yaşamıyorsun. faal olarak bu ülkenin kaderi ile bağlantın yok. bu sebeple çalıştığın ve ekmek kazandığın ülkede oy kullanmalı veya hiç kullanmamalısın.

  hem gavur dediğin adamların ülkesinde rahat içinde yaşayıp mal mülk yapacaksın hem de türkiye'yi kaosa sürükleyen tercihlerde bulunup memleketin anasını belleyeceksin. sen gel burada yaşa, biz orada yaşayalım o zaman !
 • polonyada calisan kuzenim wroclaw'dan krakow'a gidis donus 12 saatinin gittigini totalde 400 liraya yakin para harcadigini su saatlerde hala trende oldugunu soyluyorsa herkes 16 nisanda kalkip gidip oyunu kullansin .

  edit : varsovadan wroclawmis gereksiz edit olsa da entrynin dogrulugu acisindan onemli
 • doğru değildir. katılım artmak bir yana dursun üstüne azalmıştır.
 • enteresan bir şekilde bu katılımın hayır'ların artacağına yoruyorum. göte girecek keman yayı birilerini harekete geçirmiş olabilir.

  öyle pek "dünya sikime" hali kalmayacağını gördülerse zaar.
 • hataliyim cunku simdiye kadar konsolosluga gidip oy atmaya useniyordum. en yakin konsolosluk sikago'da. ama bu sefer kendimden nefret ettim. kalktim 6 saat gidis, 6 saat donus, oyumu hayirlara vesile olmasi ile attim.

  simdiye kadar ben ettim siz etmeyin. usenmeyin, 16sinda gidip oyunuzu kullanin.
 • avrupa'da yaşayan türkler hayır diyeceklerdir. çünkü ak partinin türkiye'de ki nefret politikasını avrupaya taşıması türkiye'de evet oylarını bir nebze arttırsa da avrupa da hayır oylarında patlama yaşanmasına sebep olacaktır. neden derseniz avrupa'da yaşayan insanlar ak partinin sıkıntılarını görmüyordu. şimdi akp avrupaya çatınca avrupa türklere baskı yapmaya başladı. rahatı bozulan seçmen de doğal olarak tepki gösterecektir. örnek vermek gerekirse buyrun:

  hollanda'da bir ak partili seçmen hayır oyu atmış
  almanya'da bir ak parti seçmeni hayır oyu atmış
  hayır oyu atan mhp'li seçmen
  hayır oyu atan mhp'li seçmen
  hayır oyu atan mhp'li seçmen
  hayır oyu atan seçmen
  devlet bahçeli'ye selam çakan mhp'li seçmen