şükela:  tümü | bugün
  • turkiye'ye adapte olamamak gibi yan tesirleri vardir.

deneyenler geri donecek, kacacak delik ararlar.
  • bir arkadaşımın türkmenistan'da 80 bin bir başkasınında rusya'da 24 bin dolar bırakmak zorunda kalıp yurda kapağı zor attığı hayat tarzı . gerçekten ; bütün parasını alabilenler var mı ?
  • toplama kampinin maasa baglanmis turevidir. yurt disi şantiyesi sehir merkezlerinden uzakta 3000 kisilik izole kamplardır. uzun süre kalanlarinin alkol tek dostlari olur. icki icmeyen santiye calisanina rast gelmeniz zordur.
  • zor olmasına zordur. fakat bunu zor yada kolay yapan bulunulan coğrafya ve çalışılan şirketin ne kadar kurumsallaşmış olduğudur.
    yabancı bir şirkette ve uygun coğrafyada çalışmak, çalışanı maddi manevi büyük ölçüde rahatlatır.
    türkiye'de uzun yıllar çalışıpta kazanamayacağınız paraları bir kaç yılda kazanabilirsiniz.
    ama bir türk şirketiyle özellikle de kurumsallaşmaktan bihaber bir şirketle yurtdışına çıkarsanız büyük sıkıntılarla karşılaşacağınız aşikardır.

her iki durumda da türkiye'den, oradaki hayatınızdan, arkadaşlarınızdan birçok şeyden uzaklaşırsınız, yabancılaşırsınız.
    tekrar türkiye'ye dönüp çalışma isteği zamanla okyanusun derinliklerine doğru yol almaya başlar. derinlere indikçe gözden kaybolur.
  • bazen harika bir deneyimdir. dunya neden kucuk degil, hayat neden guzel anlama aracidir.
    ne sebeple olursa olsun, biraz yurt disi sahanedir, yurt kavramindan kurtulmak ise paha bicilemezdir.
  • şirketler genelde yeni mezun, hevesli insanları teklif ettikleri dolgun maaşlarla etkilemeye çalışıyorlar." çok rahat otellerde kalıyoruz, ortam çok güvenli" sözlerine kanmamak lazım. gitmesi kolay dönmesi zor oluyor çünkü.
  • sabah 8 akşam 8 çalışıp 15 günde 1 gün tatil demektir. o gün de zaten kişisel temizliğini yapmakla geçer. yani yaşamamaktır, çalışmaktır.
  • daha önce böyle bir tecrübesi olmayan ve gitmeyi düşünen arkadaşlara naçizane iki tavsiyede bulunmak isterim;

1. hayat tarzınızın (gideceğiniz yere bağlı olmakla birlikte) çok büyük ölçüde ve çok ani bir şekilde törpüleneceğini bilin, ona göre ne kadar fedakarlık edebileceğinizin/edemeyeceğinizin muhakemesini yapmaya çalışın.

2. ve en önemlisi; gittiğiniz yere geçici olarak değil uzun bir süre "yaşamak" üzere gittiğinizi aklınızdan çıkarmayın. zira "tamam lan, hayatımın şu kadar senesini para, tecrübe, iyi bir gelecek vs. için feda ediyorum." şeklinde kararınızı verdiğinizi düşündüğünüz halde yanıldığınızı görmeniz, daha ilk haftanın bitiminde 4 ay sonraki tatilinizi düşünmeye başlamanız olasıdır.
  • bir türlü bana nasip olmayan iş hayatı,yurtdışında olup da bana yardımcı olmak isteyenlerin iletişime geçmesini bekliyorum.

edit:mimarım ve 3 yıl şantiye 2 yıl ofis tecrübesi var.