*

şükela:  tümü | bugün
  • elbette ki dolar ve euro'nun önlenemez yükselişidir. düşünsenize eskiden adam 1500 euro alıyordu türkiye'ye bunu getirdiğinde taş çatlasın 3.000 tl idi. şimdi ise 1500 euro alıyor ama türkiye'ye bunu getirdiğinde 7500 tl.

doğal olarak adamlar 16 senede çok zenginlediler. başka birisi gelse bunun düşeceğinden eminler ve istemiyorlar. elbette ülkesini düşünen ben gibi seçmenler hariç.
  • davulun sesinin uzaktan hoş gelmesi.
  • asıl soru neden yurtdışında yaşayan kişi türkiye için oy kullanıyor. yaşadığı ülkeye adapte olup yaşayıp gitsinler. ne gerek var bu kadar masrafa.
  • türkiye’de kalan akrabalara zulüm yaşatmaktır, tek amaç. yoksa insan, almanya’da sol partilere oy verip türkiye’de sağ partilere nasıl oy verir?
  • biz kurtulduk siz sürünün, demenin bir şekli.
  • bir çoğunun hala yozgattaki köy hayatını berlin, amsterdam, paris gibi şehirlerde ısrarla sürdürmesindendir
  • kesinlikle bunlar degil. bunun sebebi kolonilesmek ve yurt disinda yasayanlarin %90 nin ic anadoludan gelmis olmasiyla alakali. ogrencileri ve master seviyesini bitirip buraya gelip calismaya baslayan insanlari saymiyorum. bunlar %10. kalan ic anadolu insani gittikleri ulkeye uyum saglamaz, dil ogrenmez, bu yuzden sahip olduklari inanclar, hisler daha yogun yasaniyor. etrafinda herkesi gavur goruyorlar. herkes onlarin dusmani saniyorlar. boyle olunce memleket sevdasi, yok ak parti. bunlar daha percinleniyor.

son olarak size sunu soylemek istiyorum. avrupanin en guzel sehrinde yasiyorum belki ama bu insanlar burada degil sanki erzurum"un bir koyunde yasiyor gibiler. bazen bize yok soyle yapiyorlar, yok boyle irkicilik yapiyorlar diyorlar. icimden haklilar amk demek istiyorum.
  • türkiyede yaşamayan insanların türkiyenin geleceği için oy vermesini anlayamıyorum. bu saçmalığın bitirilmesi lazım. hangi partiye oy verildiği umrumda değil. ister a ister b partisi olsun.
    bu arada olur da yine akp oyu yüksek çıkarsa çifte vatandaşlığını kesin kaldırır avrupa ülkeleri. hadi yallah diyecektir bunlara ama tabi adamlar çıkarları doğrultusunda hareket edecek insanlar olduğu için türk vatandaşlığını kabul etmeyeceklerdir.
    bakalım akıbetiniz nolacak?
  • hayret nasıl göremediniz ?

döviz kuru.
    2014'te 3 küsür olan euro şimdi 5.20

adamlar tatile gelip ortalığın anasını ağlatıyor dövizleriyle.
  • lan adam yurtdışından bıkmış. samimiyet yok, doğru dürüst damak zevkimize uygun yemek yok. hatta ve hatta anlamayan için eğlence bile yok.

bakıyor maaşına 1500 euro, dolar neyse. orada köle gibi yaşamak istemiyor. bari burda birikimi olsun yani türkiye'de. dolar euro almış başını gidiyor. keyifli yani adam için. burda bi tatile gelse 10 günlüğüne yaninda da 2000 euro getirir. mis.