*

şükela:  tümü | bugün
  • dolar 5 tl, euro 6 tl'yi geçmeden önce avrupa olsun, amerika olsun bol bol gezmiş yurttaşlarımız için ileriki yıllarda söylenecek söz.
  • ulan ne zamanlardı be. sicilya'ya gidip makarna, ingiltere'ye gidip fish & chips, japonya'ya gidip suşi yiyorduk. şimdi köşedeki gobitçi'den yarım gobit alıp yiyoruz. mutlu musun kılışdar?
  • bu sene sinop'a gitmişlerdir.
  • umarım tatile gitmiş efsane nesile dönüşmeyiz
  • nasıl bir rezalet ülkede yaşadığının hatta yaşamadığının sadece hayatta kaldığının,gelişmiş ülkelerde huzur,refah ve mutluluğu tadabilmiş, ve imrenmiş son nesildir.neler kaybettiğinin daha doğrusu nelere sahip olmasına izin verilmediğinin farkında olan son nesildir.
  • erasmus programına katılmış ve eski demir perde ülkelerine gitmiş avam kesimdir. abartmaya gerek yok.
  • 15 yaşında ilk kez kanada'ya gitmiştim, babamın bir iş seyahatinde. beni de yanında götürmüştü, yaklaşık iki hafta kadar kalmıştık bir aile dostumuzun evinde, çok güzel günlerdi. ertesi sene, italya'ya gitmiştik ailecek, kısa sürmüştü, bir hafta falan. o senenin sonbaharında ise avrupa turu yapmıştık, ilk önce hollanda, oradan almanya, avusturya, polonya derken, bir bir gezmiştik oraları. insana değer verildiğini görmüştüm, hayat standartlarının yüksek olduğunu.

böyle anlatınca kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi, gidemedim amına koyım, on beş yaşında internet kafelerde sürtüyordum, annem de yerimi öğrenip kulağımdan tuttuğu gibi eve götürüyordu, böyle büyüdüm. ama bunları yaşayanlar var ve o kadar şanslılar ki.
  • 2014 yılında fransa isviçre almanya üçlüsü ile gerçekleştirerek aralarına girdiğime inandığım nesil.

ayrıca 2013 yılında güney kore vb. ülkelere de seyahat etmişliğim var.

o zamanlar euro o kadar ucuzdu ki, paris'in üst seviye restorantlarında yemek yiyerek ve dilediğim gibi para harcayarak gezmiştim.

şimdi iyi ki yapmışım diyorum. zira sadece avrupa gezisinde 1500 euro para yemiştim ve o dönem bana hiç koymamıştı.

şimdi 1500 euro avrupa tatiline vermek sanırım epey absürd olurdu.
  • hemen de efsane konumuna mu düşüldü? bu ne hız? böyle giderse evden sokağa çıkabilen efsane nesile dönüşülecek. ha gayret az kaldı.