• devletimizin yancı karakterini ortaya koyduğu bir başka nokta. evet, adeta yılışık bir yancı arkadaş gibi davranıyor koca devlet. uçağa binmek için havaalanına gidiyorsunuz, yılışık arkadaşınız gelip elini omzunuza atıyor, sırıtarak:

- ooo hacım, yurtdışına mı gidiyon? bi 15 lira ateşlersin artık bana da. ehe ehe...

diyor. benim gözümde canlanan durum bu. hayır tamam, devlet hizmet karşılığında vergi alır, eyvallah, ama burda hizmet olmadğına göre resmen yancılık var arkadaş...
  • devletin vatandaşına "madem yurtdışına çıkacak kadar paran var o zaman çık bakalım bi 15lik babacan" demesidir.
  • bakiniz basbakanimiz ne demis bu harc hakkinda, "ne kaldiriyorsunuz, oradan gelen paralarla biz yoksullara ev yapiyorduk".
    simdi, yoksullara ev yapmanin sosyalist olmayan bir devletin görevi olup olmadigini gecelim, hatta o yoksullara ev yaptirma ihalelerinin acep kimlere verildigini de bir kenara birakalim, yalnizca sunu hukuken bir irdeliyelim:

anayasanin 23. maddesinde diyor ki: "seyahat hürriyeti, suc sorusturma ve kovusturmasi sebebiyle ve suc islenmesini önlemek amaclariyla kanunla sinirlanabilir. vatandasin yurtdisina cikma hürriyeti, ülkenin ekonomik durumu, vatandaslik ödevi ya da ceza sorusturmasi veya kovusturmasi sebebiyle sinirlanabilir."

hadi son ekonomik krizle birlikte ülkenin ekonomik durumunu gerekce gösterip o harci koydunuz. peki yukarida adi gecen temel haklardan biri olan seyahat hürriyetiyle ilgili anayasa maddesinde, "yoksullara ev yapmak icin sinirlanabilir" diye bir sey var mi? yok. peki artik ekonomik kriz falan da kalmadigina göre o harc niye var? temel haklar ancak anayasada yer alan gerekcelerle kisitlanabilecegine göre sizin yaptiginiz anayasaya aykiri degil mi? aykiri. e, o zaman niye ben sade yurttas olarak tck'ya aykiri bir sey yaptigimda yargilaniyorum da, siz anayasaya aykiri bir sey yaptiginizda sade bir yurttas olarak buna karsi anayasa mahkemesine basvuramiyorum? peki ben de yarin kalkip banka soysam, yakalandigimda da "yoksullara ev yaptiracaktim" desem, bana ceza verilmeyecek mi?

evet, elimde cuval acilen yanit bekliyorum efendim, her seyi devletten beklememek lazim netekim, biz de yoksullukla savasin hür neferleri olarak mücadelenize elimizden geldigince katkida bulunmak ve dagi tasi konutlarla doldurmak istiyoruz...
  • kendi vatandaşına hakaret etmektir.

geçen ay uçağa yetişmeye çalışıyorum.

havaş'ın hava alanı seferlerinin iptalinden beri yerine getirilen havataş da hava alanı seferlerini gereği gibi yapamadığından ve sefer saatinde hareket noktasında olmama rağmen seferde kullanılacak otobüs çoktan dolduğundan sonraki sefere kalmışım zaten. hayli gecikmişim. koştura koştura check-in yaptırdıktan sonra pasaport kontrole geldiğimde pulum eksik diye geri yollanıyorum.

o pul satış bankolarında hep 2 koltuk olur ama 1 kişi çalışır. önümdeki yeni yetme, iktidar sevgisi sayesinde küçük esnaflıktan ucuz iş adamlığına terfi etmiş adam da bu hızlı yükselişinin coşkusunu bankodaki bu 1 kişiyle bu harçlar hakkında dertleşerek kutluyor, beni ve arkamda sırada bekleyen garibanları takmadan.

adam - şu kanun da çıkmadı gitti, hala 15 lira ödüyoruz.
    banko görevlisi - ?
    adam - çıksın da düz 20 ödeyelim, ne bu böyle sadaka gibi. hatta 50 olsun, düz hesap.
    banko görevlisi - ben de bıktım bozuk para aramaktan.

vay anam vay. üç gün öncesine kadar açlıktan nefesi kokan adam paranın kralı olmuş, saçtıkça saçacak...

tam kontrolü kaybedip adama bağrınmaya başladığımda, az önce tam para vermedikleri için bozuk para bulmaya yollanmış bir spor takımı geliyor, onlar adamı haşlarken ben pulumu alıp pasaport kontrole geri koşuyorum.

seyahat özgürlüğü konusuna hiç girmeyeceğim. son yıllarda elimizden alınan, alınmaya çalışılan bunca özgürlük karşısında, bunları özgürlüklerden zamanında bihaber olan, bilse de yaşamamış tayfanın yalakalığı göz yaşartıcı.
  • namussuz insanların zararlarını namuslu insanlardan sağlamaya çalışan boktan devletlerin boktan icatları.
  • +"vaaaaaay demek ipsalayı geçmeyi kafana koydun??? o zaman ver bi 15 lik! bizde neşemizi bulalım"

-valla eğlenmeye gitmiyorum abi, bi iş için toplantıya katılıp gelicem

+sen git oraya biralar, şaraplar, karılar, oğlanlar... bize mi yutturcan lan! o kadar masraf ediyon 15 tl yimi bize çok görüyon oğluuummm!!!

-yok abi valla billa görmüyorum. yeter ki beni yollayın alın size 15 tl

+tamam şimdi defol! ama zamanında gelmezsen sıçarım bacağına. döviz getir bana ordan.. yabancı para getir, dolar getir, euro getir, giriş parası ver bana... hep vergi ver bana... vergii, vergiiii, vergii.....

işte bu kıvamda bir vergidir. saçmadır, anlamsızdır, gereksizdir, komiktir...
  • devletin gereksiz para kaynağı. 7/24 niye şöyle salakça bir şey ödendiğini anlatsanız yine anlamam.

mal mıyız abi? niye ödüyoruz böyle bi şey? malız yani tamam da o kadar mı malız?
  • "oha! yurtdışına mı çıkıyorsun? e o zaman sen çok zenginsindir, biraz da bize versene. ehe ehe" parasıdır.
  • anayasa'nin 23. maddesine aykiri oldugu gerekcesiyle hakkinda dava acilmis. davayi acan serkan koybasi'na (bahcesehir universitesi hukuk fakultesinde arastirma gorevlisiymis) tesekkur ediyorum.

http://www.cnnturk.com/….haraci/577752.0/index.html
hesabın var mı? giriş yap