şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şimdi biz de yurt dışına çıkan arkadaşlarımıza bazen sipariş veriyoruz, yapmadığımız şey değil. ama dikkat, sadece gerçekten samimi olduklarımıza ve belli bir ihtiyat seviyesini koruyarak. yani diyoruz ki `eğer gercekten vaktin olursa bak, çok da önemli değil` ki adam tatile gitmiş bir de bizim siparişi alacam derken strese girmesin.

  ama bir arkadaş cinsi var ki, daha sen yurt dışına gittiğini söyler söylemez siparişi yapıştırır. bunlardan seyahatini gizlemelisin. hangi ülkeye gidene ne sipariş edeceği bile bellidir, tereddüt etmez. ulan çorap da mı sipariş edilir. hadi parfüm vs. anladık çorap noluyor, çorabın anavatanındasın dürzü.

  (bkz: fesuphanallah)
 • çok fena çıkarcı bir adamdır. siparişini ciddiye almamak gerekir. yakın bir arkadaşınız ya da bir akrabanız ise durumlar değişebilir tabiki. her şey mümkün.
 • çok samimi değilseniz döndüğünüzde "ya aradım da bulamadım hiç bir yerde yoktu" şeklinde geçiştirebileceğiniz; samimi iseniz "unuttum, o kadar istiyorsan git kendin al yorraağm!" diyebileceğiniz insandır.

  samimi olduğunuz insan için yurtdışına çıktığınızda talep ettiği ürünü gerçekten ararsınız, orası ayrı konu tabii.
 • babamdır. öncelikle şaka yapar gibi "babana da gelirken bir parfüm alırsın artık." der. ciddi zannedersin şaka der. o zaman tamam almam dersin ciddileşir. e alim dersin "yok şaka yapıyorum yahu" der. kısaca insanı "mind fuck" yapar.

  hala dediği gerçek mi bilmiyorum.

  edit: 23 nisan 2016 devrim yılmaz'a yardım kampanyası icin de tum guzel yurekli insanlari bekliyoruz

  edit 2: merak edenler için güncelleme, parfümü aldım.
 • işi lcd tv isteyen modelleri bile görülebilir.
 • kusura bakma alamam diye cevap veririm bu tür isteklere. o yüzden de cemiyet içinde sevilen bir insan değilim zaten.
 • genelde insanlari kirmadan ufak tefek isteklerini karsilamaya calisirim. ama zaten 1lt sert 2lt soft limitim var ne munasebet sana harcayayim o hakki be arkadasim. yapmayin sonra muhabbetimiz de bozuluyor.

  edit: typo
 • tanım; yapanlar ve yap(a)mayanlar olarak iki gruba ayrılırlar. gerekli ortam oluştuğunda, yani samimiyet karşıdakinin istihkakına çökecek kadar ilerlediğinde, bu yap(a)mayan arkadaşlar da ilk gruba dahil olurlar. bilumum viskisidir, karton karton sigarasıdır, efendime söyleyeyim çikolatasıdır, yurt dışına gidecek olan arkadaşın bavulunda yer tutması suretiyle deyim yerindeyse sırtına yük olarak peydah olur.

  yani ben inanıyorum ki; özellikle, alkole ve sigaraya uygulanan azami sınır kuralı olmasa, bazı sosyal arkadaşlar yurt dışına gitmekten dahi vazgeçebilirler.

  bide free shop mahsulü ürün daha bi caka satmalı mı ne? nerde denk gelsem, ikram eden taraf, ürünü "freeshoptan hocam, ehe" diye parlatmadan rahat edemez.

  "freeshop tütünü yerli değil oğlum, yoksa philip morris bile bizden alıyor biliyorsun" -random access vatandaş
 • online sipariş verip arkadaşını maddi ve fiziksel açıdan yormayan versiyonu da vardır bunun. nolcak lan altı üstü çantanıza atıp gelirken getireceksiniz.
 • yurdum insanıdır. bunların bir de yurt dışından telefon getirtip, bunu sizin pasaportunuza yazdırtmak isteyenleri vardır. boş bulunup kabul ederseniz, iki yıl boyunca o pasaporta yurt dışından getirilmiş başka cep telefonu yazdırılamaz. bu, şu demek oluyor; bir yolunu bulup yurt dışından kendinize telefon getirttiğinizde ya da size yurt dışından hediye bir cep telefonu geldiğinde bunu bu iki yıl içinde kullanamayacaksınızdır.