şükela:  tümü | bugün
 • 25 kasım 2016 soner yalçın'ın köşe yazısı.

  şu

  "demek… türkiye yaşanmayacak hale geldiğinden kimileri yurt dışına gidecekmiş!

  demek… türkiye'nin bu hale gelmesinin başlıca sorumlusu emperyalizm merkezlerinde yaşayacaklarmış!

  yazık… kimlerle aynı safa düşecekler anlamıyorlar!"
 • (bkz: peki)
 • "türkiye'nin bu hale gelmesinin başlıca sorumlusu ..."

  hala sucu baskasinda aramak, hic akillanmamak.
 • türkiye'den siktir olup gitmek başlığını her daim canlı tutan ekşicilere (selam) çakan köşe yazısı.
 • soner yalçın'ın bugünkü yazısında yaptığı çağrıdır. soner yalçın'ı severek okurum fakat bu yazının içeriği çok zayıf olmuş. "emperyalizmin kucağına gitmeyip türkiye'de kalın ve emperyalizmle savaşın" demekle olmaz o iş. nasıl savaşacağımızı da söylemen gerekir. keşfedemediğimiz bir savaş yöntemi bulduysan bizimle paylaş, uygulayalım.

  ayrıca ülke sanki güllük gülistanlıkmış da gidenler şımarıklıklarından gidiyormuş gibi insanları yaftalamanın bir anlamı yok. kimse emperyalizmin kucağına gideyim anlayışıyla gitmiyor herhalde. gidenlerin çoğu arzuladıkları yaşam biçimine ulaşmak için gidiyor. haliyle ben gitmeyebilirim, sen gitmeyebilirsin ama gidenlere gitme demek için güçlü argümanların olması gerekir.

  şimdi beyin göçünü konuşuyoruz mesela. sen bu ülkenin bilime gönül vermiş değerlerine "burada kalırsanız istediğiniz bilimsel faaliyeti yürütebilirsiniz" diyebiliyor musun? diyemiyorsan öyle "gitmeyin" diyerek işin içinden sıyrılamazsın. dediğim gibi somut çözüm önerileriyle gel, tartışalım.
 • neden gitmeyelim sevgili soner yalçın?
  vallahi ben hiç bir şey anlamadım bu yazdığından.
  bana gösterebildiğin geçerli bir sebebin yok.
  sikmişim emperyalizmi de diğer şeyleri de.
  ulan ben mi sattım ülkeyi de benim kurtarmamı bekliyorsun?
  kurtarsam ne olacak yine satacaklar.
  ben sadece bir ömür yaşıyorum ve meperyalizmle mücadele sikimde değil.
  iyi bir hayat yaşamak istiyorum.
  bana ne sunuyorsunuz?
  kan, göz yaşı, işkence, eziyet, kavga, kaos, huzursuzluk ve hayatımı dilediğim gibi yaşamama özgürlüğü.
  bıkmadınız şu vatan edebiyatından.
  mesele bizim vatana ne verebileceğimiz değil. çünkü yüzyıldır can veriyoruz, vergi veriyoruz, aç kalıyoruz.
  peki karşılığında 100 yıldır ne alıyoruz?
  bu vatan bize 100 yıldır ne verdi, zor hayat koşulları, ölüm ve vergiden başka.
  ben şahsen siyasallaşmış hayvanların yaşadığı bir toplumda yaşamak yerine medeni bir toplumda yaşamayı tercih ederim.
  sen siyasallaşmış toplumla medeni toplum arasındaki farkı bilir misin?
  hiç sanmıyorum bildiğini, sen de siyasallaşmışsın.
  temelinde insan hakları ve özgürlüklerine saygın yok.
  neden mi?
  çünkü siyasal bir gerekçe ile insanların bu coğrafyada kalıp, ömürlerini yok etmelerini istiyorsun.
  sen yanmazsan,
  ben yanmazsam
  nasıl çıkar aydınlıklar karanlığa
  diyor ya nazım.
  ulan hep biz yanıyoruz.
  siz yanmıyorsunuz.
  ölen biziz
  öldüren siz.
  ülkeyi yaşanmaz hale getiren, emperyalizme çanak tutan, emperyalizmin bekçiliğine soyunan biz miyiz?
  bir kez de yanan siz olun, ölen siz olun diye bu ülkeyi terk etmek, siktir olup gitmek gerekiyor.
  birilerinin götünün rahatı için bir kez gelinen hayattan vaz geçmek en azından benim için çok doğru değil.
  senin için çok doğruysa buyur ben sıramı sana veriyorum.
  ülkeyi de terk edemiyorum.
  ama kavganıza karışırsam siksinler beni.
 • kimse yurt dışına gitmediğinden karşılığı pek olmayan yazı. gidebilenler merkez ülkelere gitmeye çalışıyor. periferi/merkez kutuplaşması bir gün coğrafi konumunu değiştirecek denilebiliyorsa; dünya tarihinin daha böyle bir şey olacak yeri kaldıysa yerinde bir öneri; aksi takdirde beyin göçünü engellemek mümkün değil. keşke engellenebilse de işte; öyle olmuyor.

  yeri gelmişken, "yurt dışı" eski türk filmlerinde olan bir yerdi; gerçekte yok.

  edit: imlâ
 • yaşamın her şeyden önemli olduğunu anlayamamış soner yalçın yazısı.

  gitmek isteyip de gidemiyenlerdenim. bu ülkede her gün ölüme ramak kala yaşıyorsun.

  trafikten,bombadan,cinnetten,hukuktan,ekonomiden. devlet hiçbir zaman vatandaşına gerçek anlamda sahip çıkamamıştır.

  bak misal 2016 ötv zammına veya elektrik faturasındaki sikik kesintilere hatta dolarla ücretlendirilen köprü fiyatlarına. insanlardaki umursamazlığa veya umutsuzluğa.
  bir halk bunları hak ediyor mu etmiyor ama boktan bir hayata razı olmaya salık veriyorlar. celladımıza aşık olmamızı bekliyorlar.

  üç küçük oğlum var büyüdüklerinde yurt dışında yaşamalarını tavsiye edeceğim. bunun için yüzlerce nedenim var. insan gibi yaşadığın her yer güzeldir.

  gitmeyeceksin de ne yapacaksın.

  bu ülkede dayatılan şey koca bir şükürden ibarettir. ölümü gör sıtmaya razı ol.
 • "türkiye'nin bu hale gelmesinin başlıca sorumlusu"...

  burada aslinda onemli olan kisim "başlıca", cunku soner yalcin da biliyor bu durumun bircok sorumlusu var.

  oncelikle ust duzey akp'lilerin hic umrunda degil beyin gocu falan. bu goruslerini de hic saklamaya calismadilar, surekli turkiye'nin "ara eleman" yetistirmesi gerektigini anlattilar, egitimli insanlari yok edilmesi gereken bir veba olarak gorduklerini meydanlarda, televizyonlarda ilan ettiler. ulkenin milli $efi "cok okuyan arkadaslarim vardi, simdi seffileri oynuyorlar" gibi laflar etti.

  akpliler'in tuzu kuru, cunku urla'da, kanlica'da yalilari var. en kotu balya balya bir yerlere sakladiklari paralari cikarip, kopeklestirdikleri yandaslarindan 300-1000 kisilik mini bir ordu kurup villalarinda yasayacaklarini dusunuyorlar. sonuna kadar da haklilar, ressam kenan evren daha yeni geberdi gitti mesela.

  kalmayin, mucadeler edin. tamam da kiminle beraber mucadele edeceksin, yoldasin kim olacak tam olarak? kili$dar mi baskan olacak?

  turkiye cumhuriyet'i emperyalizme karsi bir mucadeleyle kuruldu. eyvallah, ama kanla, kinle, dusmanlikla ve nefretle de kuruldu. "siz" ve "biz" dusuncesi cumhuriyet'in iliklerine islendi, tabiri caizse yeni cumhuriyet'in cimentosu oldu. en basta ataturk'un bu ikilemde gidip geldigini gorebiliyoruz, ornegin anzak'lara "onlar da bizim evladimiz artik" gibi gercekten epik bir sahiplenmeyle bakan, yunan bayragini yerden alan insanla, "ermeniler'in bu feyizli ulkede hicbir hakki yoktur" diyen insan ayni kisi. yani bi "biz" var ama "siz" kismi biraz muallak, ama bi "siz" gercekligi var.

  mesela westworld basligini okuyorum, yok robotun elinin kenarinda bi beyazlik varmis da, yok antoni hopkins'in gozu cok imali titremis de sacma sapan detaylari yakalayan bu feyizli cocuklar antalya'da, izmir'de, istanbul'da, adana'da ortadan kaybolan, yakilan, yikilan, ahir'a, fabrika'ya cevrilen binlerce kiliseyi, evi, koyu gormuyor. bunlarin hepsi mi amaraginanin, gladyonun, cia'in, nsa'in, yahudi kukuletali orgutlerin oyunuydu? bu topraklar hep turk'tu ve ilelebet turk kalacakti da trabzon nedir kapadokya nedir antalya izmir bunlar nasil turkce kelimeler aq? westworld'e bu kadar kafa yoran cocuklarin bunlari gorememisinin nedeni tayyip mi akp mi yoksa 100 yillik cumhuriyet'in yarattigi egitim sistemi mi?

  hadi bir milletin yuzde 10-20'si ultra-milliyetci olsun, nazi kafasi olsun, tamam ama nasil oluyor da yuzde 90-99'u turkiye'de gezip, cevresine bakip yok edilmis, talan edilmis kulturlerin izlerini goremiyor? her seye cevap "doesn't look like anything to me"

  soner yalcin ve zihniyeti diyecek ki "bunlarin sirasi degil", iste boyle boyle sirasi bir turlu gelmiyor. 50 yillik, 100 yillik tarihimizi samimiyetle, ciddiyetle ve en azindan bazi hususlarda haksiz olabilecegimiz dusuncesiyle objektif olarak degerlendiremezsek ne bu son 14 yili ne de onumuzdeki 10 yillari anlayabiliriz.
 • 25 yaşında bir genç olarak bir kaç ay sonra yurtdışına taşınacağım ve hiç pişman değilim. neden durayım ki bu ülkede ?

  seneler boyu ailemin bana yaptığı yatırımı, kendime yaptığım yatırımı gerzeğin biri gelip -suçsuz olsam bile- üzerime suçu yıksa sorgu sual olmadan içeri girerim. bu ülkedeki adalete güvenim yok. çok net.

  bu ülkede çoğu şirkette çalışanlar birbirinin kuyusunu kazmaya çalışıyor, çoğu şirket çalışanına adam gibi yatırım yapmıyor bile. sen eğitimli, öğrenme isteğiyle yanıp tutuşan elemanını eğitimlere yollamayıp, sikko bir maaş verirsen bu genç neden dursun ki ?

  bu ülke git gide bir arap ülkesi oluyor ve kendi ülkemizde yabancılaşıyoruz. açıkcası ben ülkemin arap ülkesi oluyor oluşunu izlemek istemiyorum. neden avrupa'yı örnek alıp birşeyleri geliştirmek varken, arap ülkeleri gibi anca harcıyoruz ve üretime katkı yapmıyoruz ? nedir arap ülkelerini bu denli çekici kılan ? varsa söyleyin de cahilliğimizi alın.

  bu ülkede doğmuş ve büyümüş bir birey olarak kendimi 2 bazen 3. sınıf insan gibi hissediyorum ? kendi milletvekillerimiz bizi bölüyor kucaklamıyor bile. sen bana oy vermedin şu bu zilyon saçmalıklar.

  kimse kusura bakmasın, bu ülkede hiç bir gelecek göremiyorum. aldığım eğitim, bu ülkede üç beş kişi tanıyan insanların gerisinde kalacak biliyorum. bir cümleyi doğru dürüst tamamlayamayan, ite kaka isminde sadece üniversite geçmiş bir kuruluştan mezun olmuş insanlar gelip bana hesap soracak. e ama adam üniversite mezunu ?

  yersen.