şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: #51666213) no'lu entry için pek çok olumlu tepki geldi. bu kapsamda özellikle (bkz: #51668532) gibi entrylerin de daha faydalı olması için bunu başaran yazarların kimler ve nasıl kişiler olduğunu görebilir. kutsal bilgi kaynağı olabiliriz.

ülke: (örn: kanada)
    durum: geçici (örn erasmus mesela)/ kalıcı (permanent immigrant, green card) / vatandaş (bulgaristan vatandaşı ingiltere'ye yerleşmiş mesela)
    nasıl gidildi: (aile birleşimi, öğrenci vizesi, geçici iş, tam zamanlı iş, skilled immigrant vs...)
    ne kadar süre oluyor: (gün, ay, yıl)
    gitmeden önceki iş, eğitim, lisan seviyesi:
    medeni hal: bekar, evli, evli&çocuklu

gidene kadar nasıl bir süreç oldu...
  • nasıl gidildi: öğrenci (yüksek öğrenim) vizesi
    ülke: almanya
    durum: 2 yıl kaldı ve mecburiyetten döndü
    gitmeden önceki durum: lise (türkiye'nin sayılı liselerinden) mezunu, iş tecrübesi yok, bekar, 2 dili (almanca c2 / ingilizce toefl 102 ibt) biliyor
    şimdiki durum: üniversiteyi (mühendislik) bitirmek üzere, iş tecrübesi var, bekar, 3. dili öğrenmek istiyor
    bundan sonrası: tekrar gitmenin (çalışma ve/veya yüksek lisans/doktora) planlarını yapıyor (avrupa olmak zorunda değil)...
  • yurtdısına göçmedim ama planlarımın arasında var , burayı editlemek dileğiyle
    (bkz: reserved)
  • ülke: belcika
    durum: kalıcı (kalici is sozlesmesi) + (bonus olarak ab vatandasiyla resmi olarak birlikte yasama dolayisiyla isten ciksam bile bir sey olmaz)
    nasıl gidildi: yuksek lisans
    ne kadar süre oluyor: 4 yil
    gitmeden önceki iş, eğitim, lisan seviyesi: bilgi universitesi bilgisayar bilimleri lisans mezunu, 0 is tecrubesi, iyi derecede ingilizce
    medeni hal: bekar, evli, evli&çocuklu -> hicbiri, resmi olarak birlikte yasama
    şu an ne iş yapıyor: belcika merkezli uluslarasi bir finans sirketinde it analyst (bilisim sistemleri analisti), sorumlu oldugum alan mainframe uretim entegrasyonu
    suanki eğitim, lisan seviyesi: vub bilgisayar bilimleri yuksek lisans mezunu, ingilizce cok iyi, fransizca orta (b1-b2), almanca baslangic (a2)
  • gidilen ülke: almanya

nasıl gidildi: türkiye'de çalıştığım şirketin uluslararsı bir projesinde verilen görev üzerine (oturma-çalışma izni)
    süre: 1 yıl

dönüş sebebi: öncelikle eğer dönmeseydim küçük bir tazminat ödemek durumunda kalacaktım ki o kadar parayı orada çoktaaan biriktirmiştim. kalma şansım var mıydı? dibine kadar vardı, hala da var. lakin ben özledim de döndüm. n'aber lan at ağızlı demeyi özledim mesela. annemi özledim, kardeşimi özledim, ben uzaktayken yürütemediğim eski sevgilimi özledim, aspava'nın dönerini özledim. çok şey özledim. geldiğim gibi gezi parkı direnişi patlak verdi. iyi ki de gelmişim dedim.

şimdiki durum: 1 yıl bile çok uzun bir süre gençler. "bi gideyim olmazsa dönerim" demek için öncelikle döndüğünüzde hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını kabullenmeniz lazım. annenizin falan bile. aynı şirkette çok bir kariyer zıplaması olmadan mühendislik yapıyorum. döndüğüm için hiç pişman olmadım. zübük başkan olursa belki bu sefer temelli giderim diye düşünüyordum ama sanırım seni başkan yaptırmayacağız
    diyeceğim o ki aslında herkesin görüp tecrübe etmesi gereken bir deneyim. lakin nasıl ki askere giderken mantığı nizamiyede biraktık, burada da duyguları ananın evinde bırakıp gitmeli insan. tek fark geri dönünce bıraktığın yere baktığında biraz yıpranmış hatta duruma göre anası sikilmiş bir şey bulabilme ihtimali.
  • ülke: rusya
    durum: kalıcı (calisma izni)
    nasıl gidildi: tam zamanli is
    ne kadar süre oluyor: yaklasik 6 yil
    gitmeden önceki iş, eğitim, lisan seviyesi: yeni mezun insaat muhendisi, iyi seviyede ingilizce, orta seviyede rusca
    medeni hal: evli
    şu an ne iş yapıyor: uluslararasi bir firmada insaat muhendisligi

surec: egitim sonrasinda dogan bir firsat uzerine, cok dusuk bir maas kabul ederek, moskovada is hayatina atildim. biraz da tabi sosyal imkanlar cazip geldi. 2 yil gibi kisa bir surede turkiyeye gore cok iyi bir maas seviyesine ulastim. ruscami gelistirerek , gunluk hayatta ve is hayatinda bu dili kullanmaya basladim. petrol krizi vlknablebiraderimin de dedigi gibi sektoru etkiledi. halen calismaktayim ancak ozel sebeplerden dolayi yakin gelecekte turkiye'ye donecegim. ya da bir cilginlik yapip ingiltere'den gelen is tekliflerinden birini kabul edecegim.
  • ulke : isvec

durum : kalici oturum yakinda vatandaslik

nasil gidildi : once yuksek lisans sonra is

ne kadar oldu gideli : 6-7 yil

meslek : yazilim muhendisi

yas 33

medeni durum : bekar

surec : oncelikle erasmus sonra master daha sonrada aldigim is teklifi ile yerlestim. istanbuldan gelirken ne kadar is tecrubem olsa bile junior olarak gelmeyi kabul ettim ama 1 sene icinde senior a terfi oldum.

isvecce bir yazilimci olarak cok ihtiyac duyulan birsey degil o yuzden hala dogru durust ogrenemedim tembellikten dolayi ama diger sektorlerde malesef daha cok istenilen birsey isvecce konusabilmeniz.

ayrica (bkz: #51668532)

edit: hahaha 28 ne lan 5 yil once 28 yasindaydiim :)
  • - nolur beni de alsanıza aranıza, ben de nişantaşı çocuğuyum, ben de üniversite mezunuyum, benide alın aranıza , bende nişantaşı çocuğuyum...
  • ülke: hollanda
    durum: permanent contract
    meslek: yazılım mühendisi
    ne kadar süre oluyor: 1,5 yıl
    eğitim, lisan seviyesi: bilgisayar mühendisliği, iyi derecede ingilizce - sıfır hollandaca
    medeni hal: evli - çocuk yok
    gitmeden önceki deneyim: 3 yıl
    gidilen yaş: 25
    şu an ne iş yapıyor: yazılım mühendisi

nasıl gidildi: türkiye’de ünlü bir international firmada çalışırken monsterboard.nl’de hesap açtım. kariyer.net’deki gibi lokasyon filtresi varsa direkt kafadan elenmeyeyim, en azından teknik becerilerime bir göz atılsın olmuyorsa yeterli olmadığım için olsun türkiyede’yim diye değil düşüncesiyle profil lokasyonunu amsterdam’da rastgele bir yer gösterdim. cv’mden adres telefon kısmını, çalıştığım firmaların lokasyonlarını komple sildim. çok ünlü olan çalıştığım firmanın adını tembel insan kaynakları uzmanlarının gözüne çarpması en muhtemel heryere döşedim.

*firmalar kesinlikle bunlar değil, örnek açısından :
    position title: medior software engineer at ericsson
    address: 1013 nh 15 amsterdam
    email: ad.soyad@vodafone.com

haliyle hergün abartmıyorum 10 civarı insan kaynakları uzmanı iş mail adresime mail atıp ellerindeki bana uygun olabilecek pozisyonları gönderip neden şu anki firmamı bırakmak istediğimi vs soruyorlardı. bunların bir kısmı telefonda konuşmak istediklerinde verdiğim türkiye numarasıyla uyanıp biz hollanda’da ikamet eden adaylarla ilgileniyoruz dediler, bi kısmı hiçbir geri dönüş yapmadan ortadan kayboldu *, 3 tanesi de ‘olsun, şu an çalıştığınız yerin adı ve teknik yetenekleriniz sizinle ilgilenebilecek şirket bulabilmem için yeterli’ dedi ve devam etti. 1 tanesi de şu an çalıştığım firmaya önermiş bulundu diğer ikisinden önce.

kendi deneyimim doğrultusunda tavsiye: ne yapıp edip şu an çalıştığınız pozisyondan daha az ilginç olsa da, lokasyonu dağın tepesinde olsa da ismi çok bilinen bir firmaya kapak atmaya bakın. örneğin turkcell’deki, garanti bankasındaki ilginç bir pozisyondansa vodafone’da, citibank’ta mehh bir işi tercih edin. turkcell’i garanti’yi ne kadar iyi olurlarsa olsunlar bilmezler ama vodafone’u citibank’ı bilirler.

diğer bilinen yollar
    yurtdışında master / yüksek lisans: burs yoksa epey tuzlu olabilir ama en sık uygulanan ve başarı oranı yüksek yöntem
    evlilik yoluyla: hollandalı hatunlarla bir miktar zor olabilir; çoğu bağımsız, kendi başına da güçlü, elf gibi hatunlar ve burada pek evlenmeye yanaşan görmedim, senelerce beraber yaşıyorlar
    5-10 sene tecrübe ile gelen advanced level sektörel knowhow (finans, telekom vs): pek açıklamaya gerek yok, ben beklerim diyorsanız neden olmasın
    rakip firmanın avrupa/amerika branch’inde iş bulma

uzuuun uzun yazdım, umarım birinizin bir işine yarar