*

şükela:  tümü | bugün
 • anlayamadigim aktivitelerden biri. eziyet niteliginde bir aktivite cunku, 48 saat kadar bir yolculugu goze almak demek. ustelik ucuza falan da geldigi yok, hatta italya,avusturya,almanya gibi uzak ulkelere gidiyorsaniz otobusle gittiginiz paradan cok cok daha ucuza bir charter ucusla ya da bir promosyon ucusla gidebilirsiniz.
 • yurtdisi dedigimiz sey turkiye disi degilse, yani daha genel manada icinde yasamadigimiz ulke tanimina uyuyorsa, ustune laf bile etmeye degmeyecek bir konudur.

  soyle ki, avrupa'da malumunuz sinirla kontrol filan yok, ulkeler de kus kadar. atliyorsunuz otobuse, yurtdisina ciktiginizi anlamiyorsunuz bile. (bkz: eurolines)

  hatta soyle ki, hollanda'nin bir sehri olan herleen veya maastricht'ten, almanya'nin bir sehri olan aachen'a belediye otobusleri hizmet veriyor. akbil basip ulke degistiriyorsunuz yani...
 • kapıkule'den çıkarken en az bi 45dk beklemek demektir ki bu esnada direk duty freelere gidilir sigara falan alınır. belki çikolata alan da vardır. kalan kısmı yurdum otobüs yolculuklarından farklı değildir.
 • babamın yıllar önce defalarca gerçekleştirdiği yolculuk şekli.
  efenim; tem yapılmadan(hizmete girmeden) şehirler arası ve uluslar arası kullanılan yol bilindiği üzere e5 idi. entrye konu olan babam ise o tarihlerde e5 üzerinde(üzeri dediysek yol kenarında) dinlenme tesisi işletirdi. dolayısı ile burada duran, mola veren, konaklayan çeşitli yerli/yabancı otobüs firması çalışanları, müdürleri, sahipleri ile iyi ilişkiler içerisinde idi.(al gülüm ver gülüm gibi) *
  velhasıl kelam; yurtdışına, alamanyaya gitmek isteyen babam çok cüzi (belki de beleş) bir miktar karşılığında bu firmaların otobüslerinde yardımcı şoför olarak gösterilip yurtdışına gitmiştir. bittabi ağır vasıta ehliyetine sahip olan babam yolculuk süresince direksiyona geçmemiş, zaman zaman hiltona yatarak, zaman zaman alp dağlarını izleyerek alamanyalara girmiş çıkmış, dönüşte gümrüksüz olarak çeşitli elektronik eşyalar (vhs video, radyo, mutfak robotu) getirmeyi başarmıştır.
  buradan gözlerim yaşlı babam hakkında suç duyurusunda bulunurken, tem otoyolunu hizmete sokup bütün trafik işleyişini e5' ten alıp oraya veren dönemin hükümetine, başbakanına, cumhurbaşkanına(artık sorumluları kimse); bizi ekmeğimizden ettiniz sağolun varolun demek istiyorum.
 • kullananın olup olmadığını merak ettiğim olay.

  uçak fobim var diye sızlanacağıma hiç fena olmaz aslında.
 • (bkz: bosfor turizm)
 • istanbul'dan bulgaristan'a gitmek için gayet uygun bir ulaşım tercihi. metro turizm fiyatı olarak örnek vermek gerekirse sofya 75 tl, haskova 43 tl. sofya'ya varış da yaklaşık 9 saat sürüyor. gayet makul.
 • ucak fobisi olanlarin kacis yolu. lakin hemen hemen 1 gunluk yolculuk suresini dusununce, insan ilacla kendimi bayiltip 1.5-2 saatte ucakla istedigim yere gitsem mi diye de dusunmuyor degil.
 • "yurtdışından otobüsle dönmek" versiyonunu iki defa, beyrut-antakya güzergahında gerçekleştirdiğim eylem. tarih olarak, tayyip erdoğan'ın beşşar esed'le kardeş olduğu döneme tekabül ediyor. çıkışı ise iki seferde de taksiyle yapmıştım (antakya-halep şeklinde).