şükela:  tümü | bugün
  • "napicam ben ya" sorulariyla baslayip, kaotik rüyalar esliginde devam edip, sabahin ilk isiklariyla beraber tekrar yurtdisinda oldugunu anlayan bünyenin verdigi beyinsel hatalarin en güzel yasanabilecegi gecedir. öyle askerlikteki ilk geceye benzemez, daha farklidir, ne cehenneme hos geldin dostum diyecek biri vardir, ne de konusacak. yurtdisindaki ilk gece yeni hayatin baslangicinin en kasan anidir. kasar, kasar, kasar ne 500 gün, ne 6 ay, ne 18 ay, ne 12 ay degildir, gelecektir, farklidir, ogrenimdir, kildir, yündür.

tabi bir de "vay be yurtdisi demek bu" düsünceleri vardir, ama o baskasinin hakki olsun.
  • bol bol "ne işim var lan benim burada!" demektir
  • bi gün önce duyulan heyecandan uyunamadığı için, hiç beklemediğiniz bi şekilde fosur fosur uyunan gecedir. öyle ki deliksiz, mışıl mışıl uyunur. koymaya başlayan, sonraki ilk bi kaç gecedir, gündüz keşiflerinden sonra yalnızlığınızla ve sorularınız, sorunlarınızla başbaşa kaldığınız ilk bir kaç uzuun ve uykusuz gece. sonra ver elini yeni hayat..
  • genelde kutlamayla geçer, yıllardır yurtlarda sürünen kafadar gençler ekonomik imkanlarını zorlayarak yurttan bir eve çıkmışlardır zira. artık gelsin çılgın partiler, bulaşık kavgaları, fatura dertleri vs vs vs
  • liseyi, universiteyi, isi gucu gectim; ilkokul-hazirlik donemlerine denk gelirse gozlerin doldugu, yatakta panik olunan, aglanan bir gecedir... bir kac gece boyle gecer, daha sonra bu panik yerini 30-40 li yaslardaki bir insanin sahip oldugu olgunluk ve zihinsel kuvvete birakir. bu ilk gecelerden saglam cikan insanlar artik hayata her daldan girebilirler...
  • genelde ucakta gecirilen gece..
  • eger yurt disindan kasit amerika ise pofur pofur uyumakla gecirilir.

(bkz: jet lag)
  • slav ülkelerinde çoğunlukla dilber koynunda geçer.
  • saat farkiyla beraber geliyorsa uykusuzlugu da getirecek ne kadar yorgun olursaniz olun dinlenemeyeceginiz gecedir. o kadar cabalamis, o kadar yorulmus, o kadar duslemissinizdir ki olayin gercekligini pek algilayamazsiniz. ama sonraki gecelere nispeten kolay gecer, ne ozlem cok buyuktur ne de hayal kirikliklariyla karsilasmissinizdir henuz.. icinizde az biraz heyecan, az biraz korku, az biraz mutluluk, az biraz aciyla gecen karmakarisik bir gece olur bu. * * *