şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: rezerved)
 • türkiye'de boktan bir işte çalışıyorsanız, çok iyi ingilizceniz de yoksa.şu listedeki software bootcamp'lerden iyi olduğunu düşündüğünüz birine kayıt yaptırın ve gelin öncelikle 3 ay bir eğitim alın. bu süre içinde ortama alışma, dile alışma, network yapma şansınız olur.

  bir de öz kaynaklarınız kısıtlıysa ny'a ya da san francisco'ya gitmeyin öncelikle. bu eyaletler çok pahalı oldukları için aldığınız eğitimden sonra hemen iş bulmanız gerekir. bu da sizi gereksiz yere strese sokar. ayrıca şu yazıda belirtilen amerika'da bu yaz en çok eleman açığı vereceği düşünülen bölgeler işinize yarayabilir ona göre bir software bootcamp seçerseniz iş bulma olasılığınız artacaktır.

  şimdiden hepinize başarılar diliyorum utah tarafına yolunuz düşerse yeşillendirin görüşelim, yardımcı olmaya çalışırım.
 • öncelikle yaşam koşulları, size sağladığı sosyal ortamlar, güven, maaş ve haklarınızı değerlendirmek lazım diye düşünüyorum. sırf yurt dışında yaşayacağım, çalışacağım diye hayatı kendine zindan etmeye gerek yok. (bkz: yaşanılacak ülkeler)
  gidebileceğiniz ülkeleri bir liste halinde seçtikten sonra, o ülkelerdeki firmaları araştırıp, linkedin üzerinden kontak bulmanızı ve konuşmaya başlamanızı öneririm. hem lokal, hem de expat çalışan birileri olursa daha iyi bir bilgi alırsınız.
  sonrasında, o kişiler üzerinden de olabilir ya da global insan kaynakları firmaları aracılığı ile iş bakınabilirsiniz. (bkz: glassdoor)(bkz: monster.com)
 • yabancı dil bilmek.
  salak mısın bu zaten normal bişe şey demeyin şimdiye kadar belki yüzlerce kişi bana yurtdışında çalışmak istediğini ama türkçe dışında hiçbir dil bilmediğini söylüyor.
 • yurtdışında 3 farklı ülkede çalışmış 4. ülkeyi kovalayan bir şantiyeci olarak
  a-) türkiye'de adam gibi bir okuldan (istanbul ve ankara bazen izmir ) insaat muhendisligi diplomasi
  b-)orta uzeri bir ingilizce (yani kimse native degil ama gercekten derdini anlatacak kadar bilmen gerekiyor ben orta uzeri ingilizceyi odtu ya da itu ingilizcesi seviyesi olarak yorumluyorum)
  c-) yas olarak ilk cikiyorsaniz max 24 olma sarti en az 1 sene trde iyi bir iste deneyim
  d-)autocad excel ve primavera gibi bir kac programda yetkinlik
  e-) bir adet kariyer.net hesabi

  formul bu kadar basit.
 • yaptığınız işin niteliğine göre değişecek olan konudur.

  1) her ülkenin bir insan kaynakları profili var. kimi yerde insan kaynakları firmaları üzerinden gidilirken, kimi ülkelerde ise kariyer.net benzeri siteler kullanılıyor. bu konuda bir araştırma yapın (ipucu: bir ülkede mesleğinizle ilgili maaş araştırması yapın, bu konuda ik firmalarının yıllık araştırmaları varsa firmaların sitelere göre bir tık önde olduğu söylenebilir).

  2) linkedin'e laf edenin çocuğu olmaz, çok günah! doğru düzgün hazırlanmış ve anahtar kelimeleri düzgün bir şekilde yerleştirilmiş bir özgeçmiş, o konuda iştigal eden ik uzmanlarını yeni açan çiçeğe üşüşen bal arısı gibi musallat eder. efendi gibi (abartmadan tabi, uzmansanız titr olarak daire başkanı yazmayın) profil oluşturun, hedef ülkenin kariyer gruplarına katılın.

  3) önceki maddeyle ilgili olarak o ülkede bulunan türkler'den, linkedin aracılığı ile yardım isteyin. size bilgi verirler, cv'nizi arkadaşlarına ulaştırırlar, network'leri vardır. çekinmeyiniz.

  4) önceki maddeyle ilgili olarak, her önünüze gelene atlamamak koşuluyla (!), o ülkedeki ik uzmanlarından, veya aktif olarak o ülkede çalışan insanlardan yardım isteyin. ülkenin popülerliğine göre düşük geri dönüş olabilir, moralinizi bozmayın.

  5) karşılayabiliyorsanız hedef ülkede yüksek lisans kovalayın. burslu veya paralı da yapsanız, orada oluşturacağınız kontaklar işinize yarar.

  6) vaktiniz varsa iki aylığına hedef ülkeye kalmaya gidin! gözünüze bazı firmaları kestirip, elden cv bırakın. linkedin aracılığı ile birilerine ulaşıp görüşme ayarlayın, illa iş değil, illa şimdi değil, sonrası için de faydalı olur.

  7) tabi sadece yurtdışında iş bulmak için yapılır yapılmaz demiyorum ama bekarlar, evlilere göre bir tık daha şanslıdır. bekar insanın mobilitesi, evli ve çocuklu birine göre daha yüksektir. bu anlamda gerek işi kapma, gerekse maaş pazarlığında öne çıkar.

  8) yurtdışına çıkmayı çok istiyorsanız az biraz taviz önemlidir ki özgeçmişiniz öne çıksın. ücret olur, dil olur, başka bir şey olur, sizi diğerlerinden ne ayıracak bunu düşünün. bir kere çıktıktan sonra daha iyisini veya başka bir ülkeyi çok rahat gündeminize alırsınız. önemli olan çıkabilmek. amerikalılar'ın güzel bir sözü var iyi bir iş için "önce bir iş bul, sonra daha iyisini bul, gerektiği kadar bu döngüyü tekrar et".
 • yazılımcılar için aşağıdaki sitelerin kontrol edilmesini tavsiye edilir:
  1)hackernews jobs bölümü hackernews jobs
  2)stackoverflow jobs bölümü stackoverflow jobs
 • ingiltere ile ilgili iş başvuruları konusunda tecrübeli suserlar ,kutumu yeşillendirirse çok makbule geçer.
 • gemide calışmak.
 • almanya için (bkz: taraftech)

hesabın var mı? giriş yap