şükela:  tümü | bugün
  • turkiye disindaki bir ulkeye egitim amacli gitmek. yepyeni bir hayata baslamak, bambaska bir dunyaya girmek, duyulan buyuk kayginin sonucunda ya delirip turkiyeye geri donmek ya da cok mutlu olup bir yandan burayi ozlemekle suregelicek eylem.
  • turkiye'deki zirvelere katilamamaniza neden olan egitim-ogretim sekli.
  • hiç de kolay olmayan hadise.ırkçılık,yabancılık çekme,dil sorunlarının yanı sıra şimdiye kadar öğrendiğiniz çoğu şeyin yanlış olduğu ve ülkenizi ne kadar çok sevdiğiniz gerçeğini size farkettirebilecek olay.
  • annenin yamacinda bebek gibi uykuya dalinan bir gecenin ardindan, tek basina ve daha once gitmedigi bir sehre gitmek, kalinabilecek en ucuz yeri secmek, carsafsiz, yastiksiz bir yatakta montundan yastik, kabanindan yorgan yaparak uyumak*, iyi beslenememek, kalinan yer ev kadar temiz olmadigi icin arada bir kasinmak, toz almak, daha ilk gununde sehri kesfe karar verip yuruyuse cikmak, sorulariyla insanlari sinir etmek, cileden cikarip kacirmak, bir suru yabanci ogrenciyle karsilasmak, ozlem duyup kendini toplamak, gecenin bir yarisi uyanip yazi yazmak, uluslar arasi dolasim nedeniyle kontör karmasini eksilere dusurmek, zorlanacagini bilmek, en kisa zamanda evini "ziyaret etmek" ve sevdikleriyle haberlesmek istemek, yalniz kalinca yaratmaya yonelmek, evini "ziyaret etmek" dusuncesine alismaya calismak, kendini zora hazirlamak, hem cocuk hem de kocaman adam olmak, okula ve sehre bayilmak seklinde ozetlenebilecek bir eylem. bazi acilardan bolluk, bazi acilardan yokluk.

not: sen daha duuur, bu daha ilk gün.
    en zor tarafi eve ne zaman kavusacagini bilmemek.
    sap gibi ortada kaliyosunuz bazen ama cok zevkli.

edit: ya burda, internet cafede yanimda oturan kadin iki de bir bagira bagira "siktir et" diyo.
    edit 2: simdi de amcik dedi*.
    (bkz: yurt disinda iken rahat rahat kufreden bunye)
    edit 3: ilk gunden sonraki gunlerde gidilen sehre adapte olunup rahata kavusmak seklinde degisen bir olaydir.
  • mesaj geldi diye sevinçle telefonla münasebete sokan, daha sonra mesajın turkcellden geldiğini öğrenince* ana avrat küfrettiren öğrenim ızdırabı.
  • zordur efendim. ilk giderkenki heyecaniniz kaybolup gider, özlersiniz sehrinizi, ailenizi, dostlarinizi.. hemde cok.
    ama tecrübe anlamindaki katkisi yadsinamaz, insana cok sey katar. ilk önce de insanin kendi kendine yetebildigini ögretir.
  • yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanismak, dünyayi anlamak, iyi bir egitim almak, güzel islerde calismak gibi bazi avantajlari olmasinin yani sira basta aileniz olmak üzere sevdiginiz insanlardan uzak kalmak, sizden uzakta meydana gelen gelismeleri kacirmak, kendinizle ilgili detaylari sevdiklerinize anlatamamak, ülkenizdeki cesitli aktivitelere katilamamak gibi dezavantajlari olan "secim".
  • ilk birkaç sene gerçekten zor geçer. sonrası daha da zor geçer. kimse düşünmesin ki, aman altı ay dil öğrenirim, kasar-asosyal takılır en kısa zamanda okulu bitiririm diye. yok öyle bişi, şöyle bişi var ki, en kısa okul 5 sene sürer. yani komple lisans yurtdışında yapılacaksa 6-10 sene gözden çıkarılmalıdır. çıkarmayanlar var mıdır, vardır valla, helal olsundur.

yurt dışında okumak rezil bişidir aslında. memleketinde ''adam'' olan insan, burada ''mob'' olur. kültürdü, kıldı, yündü, yoğurttu bir şekilde insan tanırsınız, lakin her şey yüzeyseldir. bir yabancının dostu her daim başka bir yabancıdır,dır dır dır..

gidin efendim, kimsenin görmediği şeyleri yaşayacak, kimsenin görmediği şeyleri tecrübe edecek, kimsenin inanmayacağı şeyleri görmüş-geçirmişlik hanenize işleyeceksiniz. lakin bilin ki, her daim geri döneceksiniz.siz siz siz.