• letonya'da başıma gelmiş olan hadise. çantamdaki türk bayrağı armasını görüp 'türk müsün kardeş?' diye sorup bağrına basmıştı beni bu adana'lı delikanlı. meğer ilk defa yurtdışına çıkmış ve 45 gündür hiç türk görmemiş. sonra bi banka oturup mp3 çalarının tek kulaklığını kulağıma dayayıp al biraz müzik dinle kardeş deyince 'nerden buldun beni be adam?' diye içgeçirmişliğim olmuştu.zira çalan şarkı 'allah belanı versin' diye kafamı sken bi şarkıydı.
  • bazi zamanlar, kendinizin de turk oldugunu belli etmemeye yol acan durum.

yer : prag, karlovy vary'de bulunan enfes bir park.

park icinde i$ini ustaca yapan bir mim sanatcisina hayranlikla bakip guzel bir poz yakalamak icin ugra$irken, arka taraftan yakla$an uc ki$ilik bir grup sanatcinin kar$isina gecerek.

- hanim dilenciye bak.
    - aaa!
    - kiyafeti falan da cok guzel. ama niye boyle robot gibi duruyor?
    - bak insanlar onundeki kutuya para falan da atiyorlar.
    - vay anasini! avrupa'da dilenciler boyle i$te! her $eyleri farkli.
    - biz de atalim mi birkac kuru$?
    - yok yok! ustune ba$ina baksana dilencinin, senden benden zengindir bu! bo$ver.

sustum*. dediklerini anladigim ortaya cikmasin diye bakmadim bile yuzlerine. sonra da fotografimi cekip gittim. i$te dilenciye benzetilen mim sanatcisi da $u;

http://unspokenlies.deviantart.com/…rt/mim-54070993
  • belirli yerlere gidildiginde pek zor bir hadise degildir. cogu zaman sasirilmamasi gerekir. bir kere turkler en cok bilinen yerlere seyahat ederler. deseniz ki sri lankada, silide turk turistle karsilastik, o zaman bir nebze sasirmak yeridir. ancak turk turisti genelde tatilini (hele bide bayram tatiliyse) avrupa da londra, paris, milano gibi sehirlerde gecirir. tabi diyebilirsiniz ki bu sehirler kocaman sehirler kim nerde karsilasacak? bunun da cevabi sudur ki turk turistini turistik ilgi odaklarinin hepsi ilgilendirmez zaten. turk turistinin asil meraki alisveristir belli basli alisveris merkezlerine, caddelerine giderseniz ve turk turistle karsilasmazsaniz sasirmalisiniz.

mesela turk turisti pariste louvrea girmek icin kavurucu gunesin ya da sogugun, yagmurun altinda kuyrukta beklemek gerer. zaten louvrea da geri donuldugunde es dost sordugunda gitmedik demeyelim diye gidilir. onun yerine atarlar kendilerini galeries lafayettea, hem canlari sikilmaz hem de havasi boldur.

ilk basta acimasiz bir genelleme gibi gozukse de (ki gercekten seyahatten anlayan, gezmeyi seven bircok turk turisti vardir) turk turisti hakkinda genel gozlemim bu yonde.
  • (arkadaslarla yururken birbirinizle dalga geciyorsunuzdur *. arkadan bir ses gelir)
    turist :bence de
    biz: ana turk
    turist: konusurken duydum da laf atayim dedim
    biz: dogal dogal iyi oldu.
    turist: ogrencisiniz galiba burada
    biz: evet, siz?
    turist: ya ben ogrenci degisimle geldim turistim yani biraz.
    biz: a cok guzel
    turist: ya nerden is bulabilirim burada?
    biz: * valla pizzaci olabilir
    turist: yok yemek yapmam baska bir yer?
    biz: valla gazete var
    turist: baktim begenmedim
    biz: hmm
    ben: ya ben su dukkanda bisi gordum girip alicam.. geliyorum (ve yirtar)
    grubun geri kalani: aha ben de gordum dur simdi kart gecmez orda..
    turist: neyse hadi arkadaslar ben gideyim artik
    biz: iyi sanslar *
  • bunun bir versiyonu oldukca kozmopolit sehirlerin otobuslerinde, metrolarinda filan vuku buluyor mutlaka. cantanizdan cikardiginiz bir turkce kitap sinyaller gonderiyor etrafa siz fark etmeden. bu sinyalleri alan turkun yuzunde "anaa turkce kitap la" ifadesi beliriyor once, bir sure sonra hicbir sey soylemeden yuzunuze kaz gibi bakmaya devam ediyorsa hala cok anlamsiz bir durum olusuyor. hay allah. turk musun kardes.
  • uzerinize dikilen gozlerden, kitlenip kalmislik ve kiyi kiyi size yanasmalarindan kendi millet vatandasina denk geldiginizi anlarsiniz.
    arkadaslar oncelikle yurt disinda kendi milletinizden insan gormek mucize degildir bu bir,
    madem gordunuz insan degil de uzayli gormuscesine; far gormus tavsan gibi kalmayin.
    gozlerinizi dikip bakmayin!
    gercekten turk davranislari o kadar net anlasilir ki, yurtdisinda yasayan insanlar bi turku yaklasik 5 metreden algilar. ve eger benim gibi hic meraklisi da degilse ya uzaklasir ya da asla turkce konusmaz bu da iki.
    bir gun birine hayirdir arkadasim ne cok baktin turkiye sandin burayi heralde diye girisecegim ama bakalim kismet kime.
  • birkaç uçak dolusu türk aynı günlerde aynı şehre seyahate gidince oldukça olası durum.
  • eğer grup halinde gezen turistlerle karşılarşılmışsa ücretsiz rehber hizmeti anlamına gelmektedir.
  • çok olası bir durumdur. abd'de alışveriş merkezlerinde özellikle de outletlerde kaçınılmazdır.
hesabın var mı? giriş yap