şükela:  tümü | bugün soru sor
  • "ayni sey amerikada olsa milyonlarca dolar tazminat odetirler adama" gibi cumleler kurmak. bi de genelde almancilarin yaptigi gibi araya almanca kelimeler serpistirmek. a benim canim, o biyigindan papucundan, her halinden sivasli oldugun belli, neden sokak yerine strasse diyip duruyosun, diye yumruk atasi gelir insanin.
  • sonradan görmüşlüğün değişik bir formudur.aşağdaki olay izmir alsancak'ta yaşanmış olup hadiseye bizzat işitme ve görme organlarımla şahit olmuşumdur:
    iki concon genç kız lozan pastanesinden içeri dooru yürümektedir:
    + yaaee sana cheese cake istemiyorum dedim manyek mısın?
    - ayy asu yivrançsın yaa paris'ten döndükten sonra böyle oldun sen!
    + nalakası var canım?hep gittiğim yer
  • "fenerbahçe'nin hiç maç kazandığını göremedim" demek yeterlidir..
  • "yurtdisinda bulundum/yasiyorum" demek yeterli olacaktir.

edit: 6 seneden sonra gelen gramer duzeltmesi.
  • kimlik sorana (ya da isteyene), driving licence göstermek - vermek.
  • türkiye'de henüz vizyona girmemiş bir filmi sinemada izlediğini anlatmak.
  • özellikle sözlükte alakasiz bir milyon baslik altinda kolaylikla icra edilebilir. tabii ki gidilen görülen yerlerle ilgili, tarihi ya da güncel bilgiler vermek, mimarisinden, kültür sanat hayatindan, sokak kültüründen, ya da oradaki yasanmisliklarin etkisiyle edinilen görüslerden bahsetmeyi kastetmiyorum. zira bu şık ve de sözlük için yararli bir davranis olur. oysa ki, o dönem türkiyede popüler olan bir dizinin, tv programinin altina "yurtdisinda oldugum için izleyemedigim, çok merak ettigim dizi/program " ya da "iyi ki yurdisindayim da izlemiyorum dedigim program/dizi" ve benzeri garbage dan öteye gitmeyen, yazim amaci sadece yurtdisinda oldugunu vurgulamak olan entryler de bu yollarin sık olmayanlarina girer kanimca.
    kisaca bu yollar şık ve görgüsüzce olmak üzere ikiye ayrilir. yasanan ülkenin kültüründen neler alindigi da sadece bu yolla bile sergilenebilir.
  • an itibariyle sokak kedisinin olmadığı ülke başlığında birçok yazarın hunharca entry girmesi de bu yollardan biridir mesela. şöyle söyliyim, birçok kişinin bildiği gibi batı, orta ve kuzey avrupa'da sokakta kedi köpek yoktur zaten, gayet de normal bir olaydır. oraya gitmeye de gerek yok yani bi araştırsan azıcık görürsün. o yüzden her entry'de ayrı ayrı
    "isveç'te yok."
    "stockholm'de yok ama göteborg'da olabilir bak oraya daha gitmedim."
    "almanya'nın da dahil olduğu ülkeler."
    "belçika'da yok ama hollanda sınırında bi tane gördüm galba az önce."
    "son aldığım duyumlara göre helsinki'deki evimin arkasında bi arkadaş insan yiyen dev bir kediye rastlamış. şimdi bakıp gelcem, dönünce yazarım."

gibi entry'ler bana başka bir şey ifade etmiyor yani.
  • yurtdışında yaşamayı gözünde çok büyütenler değil, tam tersine normal bir şey olarak gören kişiler de takılabilir buna. "yurtdışında yaşıyosundur yani, eeee? noldu yani şimdi?" denir adama. sen orayla ilgili bilgi içeren adam gibi entry gir, biz de bir şeyler öğrenelim, "vay anuna goyim neler var lan dünyada" diyelim. her şey süper. ama sen gidip "şu anda yaşadığım şehir/ülke" diye entry girersen (hakkaten var böyleleri) "e tamam da bize ne? ne kattı yani bu şimdi bize?" deriz haklı olarak. budur yani olay.

edit: burada yukardaki bir entry'e ayar veriliyordu, o entry silinince havada kalmış biraz bu. olsun.