şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'de yaşamayan insanlara türkiye'ye hizmet(!) edecek milletvekillerini, başbakanı yani kısacası iktidarı seçme hakkı tanınmasıdır. saçmalığın önde gidenidir. başlığın karakter sınırı yüzünden kırpılmamış hali budur: "yurtdışında yaşayan t.c. vatandaşlarının türkiye genel seçimlerinde oy kullanması"

şimdi bu nereden aklıma geldi? sıcak bir izmir ağustosunda, sikik bir pazar günü evde boş boş oturmam neticesinde canım sıkılıyordu. tek tesellim galatasaray maçı izleyebilmek olurdu. ama tff şampiyon takımın maçını pazartesiye vererek bu tesellimi de elimden almıştı! bu yüzden ayrıca öpüyorum onları derin derin! (anlarsınız ya işte)

neyse, konumuza gelirsek. yurtdışında yaşayan, yurtdışında çalışan, vergisini doğal olarak yaşadığı ülkeye veren, türkiye ile tek ilişkisi yazın 15-30 gün bodrum'da tatil yapmak olan bir kesimin, sadece türkiye cumhuriyeti vatandaşı olduğu için benim tüm ömrümü geçirdiğim ülkemin yönetimi hakkında söz sahibi olmaması gerekir!

adamın türkiye'de olan bitenden haberi yok ki! anadolu'nun bilmem ne köyünden 50 sene önce gitmiş almanya, fransa vb.ye. türkiye'ye tatile gelince çok değişmiş görüyor. sanıyor ki iktidar çok güzel şeyler yapıyor. bırak da 50 senede değişsin yani.

bakın, ben yurtdışındaki tüm t.c. vatandaşlarının cahil olduğunu söylemiyorum. ama büyük bölümü yeşil sermayeci. bu kesimin de kime oy vereceği belli. zaten tayyip de bu yüzden boş durmamış yurtdışında oy kullanımını kolaylaştırmış.

kaynak
    kaynak: sabah (başlığa bak zaten a.k. "başbakan’dan süper müjde"

bir adam/kadın düşünün ki 40-50 senedir yaşadığı ülkenin dilini öğrenememiş. işte bu kadar beyinsiz ve cahil adam/kadın gelip sırf t.c. vatandaşı olduğu için benim hayatımı doğrudan etkileyen seçimde oy kullanacak!

ekleme: alın lan işte size kanıt
  • butun hayatlarini kendi ulkelerine odaklayan, gunde 3 vakit turk haberi takip eden, geri donecekleri gunu iple ceken, bu yuzden yasadiklari ulkeye adapte olamayan ve bunun icin aptal denilen insanlarin en doğal hakki.

fakat su var; konsolosluklara sandik koymakla olmuyor. madem vatandasin, onlarinda haklarina sahip cik. (ornek: askerlik, basit bir imei, vs vs.).
  • günde 3 kez türk haberi takip edince kazanılıyormuş bu hak. ben günde 50 kez haber okuyorumdur. o zaman benim kaç oy hakkım olur? haber denilen de trt'dir kesin.
  • bozuk saatin bile gunde iki kez dogruyu gosterdiginin kaniti, hukumetin son icraati.

biliyorum gurbetciyi asagilamak prim yapan hareketlerden ama genelleme yapmadan once gurbetcinin genel turkiye profilinden cok da farkli olmadigini bir kabullensek iyi olacak. "gurbetciler cok cahil hem de okuz, biz burada medeniyet gunesiyiz, avrupali hep bunlar yuzunden yanlis taniyor. yoksa turkiye'dekileri tanisa var ya hayranliktan dibi dusecek" kafasi milli masturbasyona uyarici nitelikte olsa da, iki tarafi da uzun sureli inceleme firsati bulmus biri olarak soyluyorum ki, dogru degil. ayni turkiye'de oldugu gibi yurtdisinda da her tipten turk bulmak mumkun. hatta yurtdisi gecmisi cok eski olmayip yurtdisinda okuyan, iyi mevkilerde calisan turkleri de eklersek, gurbetciler muhtemelen turkiye genelinden daha yuksek bir profil cizer. kaldi ki oy vermek kultur seviyesiyle degil vatandas olmakla kazanilan bir haktir.

ben bes yildir yurtdisinda yasiyorum ve oy verememekten ciddi sekilde rahatsizim. turk hukumetinin aldigi kararlar her turk vatandasi gibi beni de, nerede yasadigimdan bagimsiz olarak dogrudan etkiliyor. dikkat ettiyseniz yeni duzenleme sadece genel secimlerde oy kullanmayi kolaylastiriyor. yerel secimlerde yine o bolgede oturanlar oy kullaniyor.

heyecanlanmayin, korkmayin, sinirlenmeyin, iyi haber bu.
  • kimse kusura bakmasın ama saçmalığın daniskası.

evet biliyorum, o kardeşlerim de bizim ailemizden, soyumuzdan, akrabalarımız. tamam.
    vatanlarını çok sevdiklerini biliyorum, lafımız yok ona. olamaz da.
    ancak,

yaşadıkları yerde aldıkları, eğitim, sağlık, imar vb bir çok hizmet çok kaliteli iken,
    biz burda o oy verdikleri partinin dünya görüşü ve hırsızlıkları yüzünden o kaliteyi bulamazken,
    hele de bu kardeşlerimiz türkiye'ye bir daha geri dönmeyi düşünmezken -evet çoğu öyle-
    burası için oy vermeleri dünyanın en saçma şeyidir. kabul etmiyorum.
  • bence bu ülkede yaşamadıkları için oy kullanma hakları da olmamalı. boşu boşuna masraf edip uçakla oy getiriyoruz. bu ülkede kriz çıksa onlar almanya'da, fransa'da güzel hayatlarına devam edecekler.
  • bence tamamen saçmalıktır.

2 yılda 15 gün türkiyede kalıp ülke yönetimini seçmekte hak sahibi olmak .. logical error
  • şahsen ne düşüneceğimi karar veremediğim durumdur. şimdi ilk anda ben de "onlar burada yaşamıyor ama verdikleri oylar beni etkiliyor!" diye düşünüyor ve kızıyorum. ama yurt dışında yaşasam muhtemelen oy kullanmak isterim. yurt dışında yaşayıp bu ülkenin vatandaşı olarak kalacak ve seçim zamanı zahmet edip oy kullanacak kadar memlekete önem veren biri bence oy kullanabilmeli. evet hepsi sizin istediğiniz partiye oy vermiyor ama eminim orada sizin partinize oy verenler de vardır. ayrıca yurt içinde olup sizin istemediğiniz doğrultuda oy verenler çok daha fazla. onları sınır dışı edebiliyor muyuz?
  • yine birilerini rahatsiz etmis durum. sorsan bunlar uber demokrat, uber ozgurlukcu, vs. ama bir bakiyorsun hitler'e rahmet okutacak aciklamalarda bulunuyorlar. yurtdisinda yasayan turkler'in hayatlarini dogrudan etkileyen kararlar alan milletvekillerini secme hakki vardir ve ulke alenen fasist ideolojiye yonelmedigi surece de var olmaya devam edecektir. hosuna gitmeyen gotunu kozalakta silsin, kasintisi gecer.
  • yanlış ifadedir. doğrusu; yurtdışında yaşayan vatandaşların oy kullanması olacaktır. dolayısıyla vatandaşlar için oy bir hak ve yükümlülük olduğu için normaldir.

bu sene yurtdışından seçime katılım oranının %40 olması bekleniyormuş. şimdilik yurtdışındaki vatan-daşlarımızın %28'i kullanmış. umarım bu sene yurtiçi ve yurtdışında katılım artar.