*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • avrupa'da denk gelip, bir kaçıyla konuşma şansı da buldum. geneli, türkiye'deki akp kitlesinden daha hırslı ve hırçın. sebebiyse; yaşadıkları avrupa ülkelerinin türkiye'ye düşman olduğunu düşünüyor ve erdoğan hükümetinin de kahramanca bu düşmanları bertaraf ettiğine inanıyorlar. ilginçtir ki geneli muhafazakâr / milliyetçi bu kitle, vatanlarını bölmeye çalıştığını düşündükleri ülkelerde yaşamaktan da rahatsız değiller. hatta birçoğu tercih etmek zorunda kalsa türkiye yerinde sadece avrupa ülkesi vatandaşlığını ister. yine çoğunluğu avrupa'da ekonomik şartların da zor olduğunu, dışarıdan göründüğü gibi olmadığını söyler ancak, "o halde neden türkiye'ye dönmüyorsunuz" diye sorulduğunda da error verirler.

  yaşadığı avrupa ülkesine entegrasyon konusunda da ciddi sıkıntılar yaşayan bu kitle için türkiye güllük gülistanlık ama uzaktan....
 • ecevit varken dolar 1.25 falandı şimdi 4.35 :) ben olsam ben de erdoganci olurdum. adam oradan 1000 dolar yolluyor burada 4 bin küsür lira ediyor.
 • ironik bir olaydır. bu kisiler ülkenin iyi durumda olduğunu, batının türkiye cok güclü olduğu icin türkiye ile sürekli uğraştığına inanirlar. mevcut iktidarı öve öve bitiremezler ama refah icinde yasadiklari medeni ülkeleri birakip ırmağının akışına öldükleri ülkelerine asla dönmezler.
 • bu durumda olanlarin avusturyada olan kismi icin konusursak yakinda reislerine kavusacaklar ahahjfhajajzjsjajaj yazamadim.
 • bir çok sebebi vardır. aklıma gelenleri sayayım
  1.orada kazandıkları paralarla burada yatırım yaparlar çünkü paraları türkiye'de çok değerlidir.
  2.yaşadıkları ülkede yabancı olmanın verdiği eziklikle popülist söyleme tav olurlar. örneğin ey merkel gibi.
  3.bir miktar döviz yatırıp hem yurtdışından hemde türkiye'den emekli olabilirler. sadece 4000 lira türkiyedeki hiç çalışmadığı emekliliğinden gelir. buyrun
  genel olarak maddiyata ve okşanmaya bakan durumdur.
 • aşırı erdoğan fanatiğidir.sürekli avrupa'yı yerer türkiye'nin içinde bulunduğu hali över.türkiye'de herşeyin avrupa'dan daha iyi olduğunu söyler ama ne hikmetse kendisine kira yardımında bulunan,çocuk parası veren, gelecek ve iş kaygısı hissettirmeyen "bitik" avrupa'yı bırakıpta dönüp gelmez "süper güç" türkiye ye.
 • en güzel sözleri hak edenlerdir.senede bir kaç defa ülkeye gelip geri kalanında yaşadığı yerden vatan millet edebiyatı yapar.ayrıca erdogan'a ölümüne bağlıdırlar.onu dunya lideri olarak görürler.çünkü onlar için biz ne kadar vergi vermişiz,hayat şartlarımız nedir onemli değildir.varsa yoksa akp'dir erdogandır.
 • oportünizmdir. benim de tuvalet temizlesem bile aylık aldığım para türkiyede 3 ay geçinmeme yetse ben de akpli olurdum ne yalan söyleyeyim. davulun sesi uzaktan hoş geliyor.
 • aşağılık kompleksinden kaynaklanır.
  gurbetçiler avrupa halklarına uyuz olur. neden?
  çünkü bu insanlar medeniyette daha ileridedir. ama bizim gurbetçilerimizin çoğu eğitimsiz olduğu için medeniyetin ve özgürlüğün önemini kavrayamazlar.
  avrupa'ya entegre olamazlar, sosyal olamazlar. bu yüzden kendilerini rahatlatmak için avrupa insanlarına çamur atmak isterler.
  kendi düşük seviyede eğitimli, muhafazakar kültürlerinin daha iyi olduğunu iddia etmeye çalışırlar, çünkü aşağılık kompleksinde karşındaki insanın senden daha iyi olduğuna inanmak istemezsin.