şükela:  tümü | bugün soru sor
 • turkiye ye uzak bir avrupa ülkesindeyseniz normal yoğurt bulmanız imkansız değil fakat zordur. ilk başta adamlar yoğurdu öyle yemeğin yanında falan yemiyorlar, meyveli türlerini yemekten sonra tatlı niyetine yiyorlar. ben yemekle birlikte yediğimde baya şaşırmışlardı. biz onu tatlı olarak yiyoruz falan demişlerdi. eğer turkiyedeki gibi bir yoğurt yemek istiorsaniz en başta biraz araştırma yapmanız gerekiyor. öyle turk marketlerinde falan değil büyük süper marketlerde de bulabilirsiniz bunu. tabii üzerinde greek tarzı falan yazıyor. turkler tanıtamamış yeterince, yunanlar hemen yapıştırmış etiketlerini.
 • en kotusu bir heves marketten yogurdu alirsiniz, eve gelir bir acarsiniz ki nerde o orman ciftliginin kivamli yogurdu. bildigin sulandirilmis ayran cikar icinden. hadi neyse yemegin yanina koyayim dersin, yemek olur corba. valla eziyet, valla dert.

  herneyse almadan once alin yogurdun bir arkasini cevirin, almanca konusulan diyarlarda yasiyorsaniz arkasinda steif yazar. tadi yine turkiye'dekileri aratir da en azindan icinden ayran cikmaz. yemegin yanina adam gibi koyabilirsiniz.
 • yunanistan'da karşılaşmayacağınız zorluk.
 • greek yogurt'la avusturya'da tanismis biri olarak, bulunmasi en kolay yogurt türüdür diyebilirim.
 • hollanda'da olmayan zorluk. keza albert heijn isimli marketler zinciri kendi markası altında türk tarzı, bulgar tarzı ve grek tarzı yoğurt satmaktadır ve türk tarzı olan yoğurtları yörsan kadar iyidir.

  danimarka'da ise grek yoğurtlara talim edilir, çünkü türk marketlerin sattığı pınar marka yoğurtlar hem pahalıdır hem de grek yoğurtlar gibi %10 yağ oranı içerdiğinden tadı bir şeye benzemez. bir de izlanda usulü ekşi yoğurt dedikleri bir şey var, daha çok ekşi krema kıvamında kanımca, yemeklerle gidebilecek türden değil.
 • garip gelebilir ama japonya'da zor değildir, marketlerde bulunmaktadır. şekerli olarak satmıyorlar, fakat yoğurdun yanında bir paket toz şeker olur. problem değil, ayırın kenara, çaya falan koyarsınız. kanlıca özleminiz var ise üzerine de serpersiniz. tam karşılamaz ama hiç yoktan iyidir. meiji firmasının burugaria** marka yoğurdu fena değildir.

  edit not: olay tokyo'da geçiyordu
 • yoktur boyle bir zorluk. bulgar yogurdu, balkan yogurdu ya da yunan yogurdu adi altinda her mahalle bakkalinda bulunur. siz aramayi bilmiyorsunuz herhalde.
 • ispanya'dayken carrefour'dan gidip aldığım yoğurt griego (yunan yoğurdu) idi, benim sevdiğime en yakını buydu. bir de alırken çok dikkat etmeli çünkü orada normal yoğurtlar şekerliydi, sade yoğurt azınlıkta olandı.
 • ingiltere ve abd'de pek yasanmaz.

  abd'de iseniz costco'nun yogurdunu tavsiye ederim. ayrica los angeles'ta jons marketplace'lerde farkli cesitlerde guzel yogurtlar bulabilirsiniz. onun disinda trader joes, whole foods gibi marketlerde yogurt var. bay area'da deans produce'ler de bakilacak marketlerden biri.

  londra'da waitrose, morrisons, marks and spencer akliniza gelecek hemen her supermarkette var.

  hadi bildigimiz yogurt zaten var da, cesitlemeleri de var. keci yogurdundan tutun da turkiye'deki gibi basarili olamasa da suzme yogurda kadar.