şükela:  tümü | bugün
  • bundan 15 sene önce bir türkün bir batı ülkesinde yüksek lisans yapması büyük bir olaydı. yurda döndüğünde çevresinde parmakla gösterilir, hatta çok ünlü bir üniversiteye gittiyse haberlere bile çıkardı.

ama şimdi hem yurtdışında yüksek lisans yapan genç nüfus çok arttı, hem de iş tecrübesi (birkaç spesifik meslek hariç) teorik eğitimden daha önemli hale geldi. öte yandan yurtdışında yüksek lisans için kendini paralayan mı dersin, gururunu hiçe sayıp sosyal medyada kendini ifşa edip yardım dilenen mi dersin, böbreğini satan mı dersin bir sürü çılgınlıklar dönüyor. yapmayın arkadaşlar bir şey olacağı yok. yerinizde sayacaksınız işte her şekilde. ha amacınız başka ülkeye temelli yerleşip orada evlilik yapmaksa açık açık söyleyin, yüksek lisans goygoyu çevirmeyin burada kimseyi salak yerine koyup.
  • yurt dışı görmek insana bir şey katar (almasını bilene)

yüksek lisans yapmak da insana bir şey katar (almasını bilene)

hem yurt dışı görmek hem yüksek lisans yapmak insana çok şey katar.

abartılmasında bir sorun görmüyorum keşke herkeste bu şans olsa.
  • yurt dışında yüksek lisans insana elbet bir şeyler katar da, götünü çatlatırcasına beş ayrı işte çalışarak o masrafları çıkarmayı anlamıyorum şahsen. sen o kadar zorlandıktan sonra yüksek bitince ana hedefin ne olacak? yine bir iş bulup para kazanmak olacak, vakit ve para kaybettikten sonra sil baştan ilk baştaki hedefine geri döneceksin. demek ki senin hayatındaki öncelik ufuk genişletmek değilmiş para kazanmakmış, doğduğun ortam ve ailenin imkanları bunu gerektirmiş. kendi gerçeğine 2-3 yıllığına meydan okuyup vakit kaybetmek neden?

daha çok oralardan yabancı bir eş bulup evlenerek vatandaşlık almak ümidiyle yapıldığını düşünüyorum ben bu yüksek lisansların.
  • yurt içinde yüksek lisans yapmanın abartılmasından daha makul ve anlamlı olan şey.
  • 30-40 sene önce lise mezunu olmak çok buyuk bir olaymış. elle gösterilirmiş ve prestiji varmıs. yurtdısına genelde belli iş adamları gidebiliyormus.

20-25 sene önce universite mezunu olmak çok buyuk bir olaymış. elle gösterilirmiş ve prestiji varmıs.

10-15 sene önce yuksek lisans-master-mba mezunu olmak , yurtdısında dil egitimi almak veya yuksek lisans yapmak çok buyuk bir olaymış. elle gösterilirmiş ve prestiji varmıs.

gunumuzde ise artık universite mezunu olmak, y.lisans-master-mba v.b. derece sahibi olmak, yurtdısına gitmek icin gitmek sıradan ve olması gereken bir durum.
    yurtdısı seyahati ise; artık lise ogrencilerinin tek basına gerceklestirdigi sıradan bir aktivite.