şükela:  tümü | bugün
  • neden hala yurt dışındalar diye merak ettiğim seçmenlerdir.

rte ne zaman yurt dışına çıksa bir sevgi seli bir mutluluk sloganları. madem çok seviyorsunuz dönün ülkenize. 16 yıldır iktidarda bu parti. belli ki daha da kalacak. neden hala uzaktan seviyorsunuz? gelin ülkenizde sevin efendim. biriktirdiğiniz döviz iyi tl yapar hem şimdi.

liberal anlayışlı ülkelerde yaşayıp akp'ye oy verme mantığını anlayamıyorum.
  • adam öküzünü satmıs gelmis. 30 seneden beri burda yasadigi ülkenin dilini ögrenmemis ya da ögrenememis. zaten egitim düzeyi ilkokul terk oldugundan dili ögrenmesi mucize olurdu. burda yararlandigi sosyal haklar disinda 2. sinif degil, insan bile sayilmayan canli. bulabildigi is, bedenen yipratici isler. fakat caliskan. ülkede izole yasar, comar dügünlerine katilmak disinda hic bir sosyal etkinligi yoktur, cuma namazini kesinlikle kacirmaz. tek amaci para biriktirmek ve türkiye'ye dönmektir. bunu da beceremez para biriktireyim derken coluk, cocuguyla ilgilenmemistir. kizi disco, oglu uyusturucu müptelasi olmustur. iki kültür arasinda sikisan cocuklar, türkiye'ye dönmeyi düsünmezler. baba, anne de bu yüzden hayallerini baska bahara birakmislardir. tam bu sirada bir cumhurbaskani onlari ziyarete gelir ve hönkürür;'' türk oldugunuzu unutmayin, ülkemiz büyüyor, avrupa bizi kiskaniyor...bla bla'' bunu duyan bizim comarin gururu oksanir. icinde zaten yasadigi topluma bir nefret, kin vardir. cünkü insan yerine konmadigini bilir. bu yüzden secim zamani hepsi kosa kosa akp'ye oy vermeye giderler. bu insanlar yasadiklari ülkede onlarin hakkini savunan ''sosyal demokratlara'' oyunu verse de, türkiye'de muhafaz, fasist partilere oyunu verir. cünkü hayalindeki yasama göre oglu camide, kizida evinde hamur yoguran, ekmek yapan bireyler olmalidir. bu isigida ancak muhafazakar partilerin felsefesinde bulurlar. bunlar icin memlekette yere tükürmek, hizli araba kullanmak özgürlüktür.

(bkz: biz işgücü istedik onlar insan gönderdi)
  • yurtdışında yaşayan biri olarak söylüyorum ki ; yaşamadığın bir ülkenin iç işlerine karışmak götlüktür.
  • geçen gün paris'te yaşayan bir arkadaş şunu söyledi; "ülkem için oy vermek, en az senin kadar benim de hakkımdır". hayatımda kadına argo konuşmayı hiçbir zaman istemedim ama toplum olarak sabır katsayımız oldukça törpülendiğinden mi bilmiyorum, hafiften bir "hassss..." çekmek zorunda kaldım.
    not: aslında oy vermesini isteyeceğim kanattan biri bu arkadaşım. ailecek chp'ye oy veriyorlar ama çoğunluk içinde azınlık kalan grupta. ayrıca kime oy verdiğine göre değil, işin adaletine göre yorum yapıyoruz.

yahu bu herifin bütün ağız kokusunu ben çekeceğim, bütün pisliklerinin sonucuna ben katlanacağım, hatta senin yaşadığın ülkeye turist olarak gidebilmeme bile bu herifin çamurlu ağzı engel olacak, sen ise orada refah içinde yaşarken, benim hayatımla ilgili karar vermeyi kendinde hak göreceksin. ha bi s. gidin lan oradan.

dipnot: hollanda'da yaşayıp eurocuklarını türk lirasına çevirerek "yıllık ucuz alışverişe" gelen başka bir zat-ı muhterem ise geçen yıl şunu demişti; "bağdat caddesine çıktım, şok oldum. eskiden karılar böyle mini eteklerle gezemezdi, siz hala bu adamdan şikayet ediyorsunuz". kendisine de o an bir hassss nidası vurup kapının yolunu arşınlamıştım.
  • yurtidisinda yasayan biri olarak, cevremde gordugum her 4 insandan 3udur (secim sonuclarina gore asagi yukari ~%75). neden akp veya rte diye sorgulamak yerine, bu adamlarin ne sifatla oy verdiklerini sorgulamamiz gerekir. neden rte oldugu bariz acik bir sekilde ortadadir, 2. sinif vatandas oldugun yerde seni oven, seni ve ulkenin prestijini ne kadar kasimpasa usulu de olsa arttirdigini indandigin adama oy verirsin. avusturya'da dogmus 30 yasinda, sadece temmuz 2 hafta tatil yapmaya gittikleri turkiye'nin, ne hakla siyasi secimine katilabildikleri beni asil sasirtan konudur.

edit: imla
  • ülkede ekonomik darbe varken hâlâ nasıl, ne hakla, ne cüretle yurt dışında yaşadıklarını anlayamadığım akp seçmenleridir. bu ekonomik saldırıya rağmen döviz üzerinden maaş alıp türkiye'de krallar gibi yaşayan gurbetçi benim gözümde haindir.