şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yurtdışında asgari ücret bile alan kişi, türkiyeye geldiğinde dövizleri bozdurup, krallar gibi yaşayacaktır. onlardan mutlusu yoktur. tabii ki reisçi olacaktır, almanlar bizi kıskanıyor diye ortalarda dolanacaklardır. fakat ki, hiçbirinin oradaki iş düzenini bozup, türkiyeye gelme niyetleri yoktur.
 • almanya'da bugün asgari ücret 1498 euro, yani 10.126 tl. yıllarca okumuş, minimum 2 diplomalı, ingilizceyi çok iyi konuşan, bilmem kaç sene tecrübesi olan yönetici pozisyonundaki bir adam, tek suçu bu ülkede doğmuş olduğu için ancak bu kadar maaş alabiliyor.

  bir de tabi işsizlik konusu var. türkiye'de her an işinizden olabilirsiniz. müdürünüz mobbing uygulayabilir, yandaş olmayabilirsiniz, kimse de gözünüzün yaşına bakmaz. tazminat bile vermeden gönderebilir.

  almanya'da böyle değil. es kaza sizi gönderseler, devlet maaşınızın 60% kadar size yardımda bulunuyor.

  bu durumda almanya'da hiç bir vasfınız olmadan biraz çalışıp, işsiz kalıp, evde yan gelip yatarsanız ayda 6.075 tl alıyorsunuz. yani almanya'da yatarak bir yılda türkiye'nin kişi başı gelirini kazanabiliyorsunuz.

  teşekkürler erdoğan.
 • http://www.zaytung.com/…aberdetay.asp?newsid=345715

  euro'nun 6 tl'yi geçmesinin ardından almanya'daki gurbetçilerimizden ak parti'ye destek mitingi: ''napıyorsanız aynen devam edin, arkanızdayız...''