şükela:  tümü | bugün
  • soru vasıflı başlık ama çıkar yol düşününce akla gelmiyor değil.

önce küçük bir anekdot. türkiye'nin önemli krizlerinden birinde bir özel şirkette yöneticilik yapıyorum. ülke yıkılıyor. tüm işler durmuş. bir yığın personel. pozisyon gereği işverenle sürekli irtibat halindeyiz. kesin eleman çıkartacak, küçülme yoluna gidecek diye düşünüyorum.

yok yok dedi. sıkıntımız yok. gayet iyi kazanıyoruz. iş yok güç yok, bir yığın maliyet, ama gayet iyi kazanıyoruz diyen bir işveren.

bankada balyalamış paraları. tl cinsinden, döviz cinsinden. repo, kur farkı, dünyaları götürüyor. gayrimenkuller kendine ait kira gideri yok. bir tek personel maliyeti. onları da krizden çıkışta gücünü koruyabilmek için devasa gelirinden beslemeye hazır.

o zaman anladım. kriz, parasız ve borçla yakalananlara krizdir. para sahibi olanlara cukkalı kazanç kapısı. ver allahım ver halleri.

şimdi buradan dönelim başlığa. yurt dışında aslında bize ait olan ne kadar para vardır acaba(??) biz derken tc vatandaşını kastediyorum. herhangi bir art niyetim yok. bir kriz anında; yani yabancı sermaye çekilirken, ihracat fren yerken onları getirsek ve küçülsek durumu kotarabilir miyiz?

mesela şu taahhütlü yap işlet devret yatırımların kazanımlarını ve ödemelerini öteleyebilir miyiz?
    ya da hani şu canım vatandaşlarımız var ya, 50 sene önce sen olsaydın buralarda olmazdık diyen. onlara reisimiz paralarınızı bana borç gönderin dese ne kadar bir total oluşur.
    batıya çalışamazsak, doğuya çalışabilir miyiz?
    en azından güneye çalışabilir miyiz? bak saatlerimiz bile size ayarlı desek işe yarar mı?

biraz düşünüp bir çıkış arıyorum. bulunca hepinizi yeşillendirecem. rahat olun.

edit:@ no christ requires aşağıdaki entry'sine cevaben bir edit: allah aşkına hala kar peşindesin. yurdumuzu dışarıda yaşayıp senden benden çok seven bir yığın insan var. her seçim dönemi koşa koşa gelip kapılarda bizim yeni türkiyemiz için oylarını kullanacak kadar fedakar insanlar. onlar kar peşinde koşmazlar. vatan millet aşkıyla, seve seve ne kazanıyorlarsa, bankada kaç paraları varsa son kuruşuna kadar vermezler mi sanıyorsun reise.

edit2: yine yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızı para göndermeye sevk edecek ikinci sağlam bir gerelçe daha buldum. onu yazmaya geldim. şimdi reisimizin 300 odalı yazlık sarayı bir kriz nedeniyle sallantıya girse, avrupalı vatansever vatandaşlar, itibardan tasarruf olmaz diyerek elde avuçta ne varsa hibe etmez mi sanıyorsunuz? siz çok safsınız. onlar sizin bildiğiniz gibi bir vatansever değiller. onlar büyük resmi hepinizden iyi görüyorlar.
  • asıl soru şu, yurt dışında paramız var mı? yani dünya liderimiz araplarla o kadar iş birliği (ticari) yaparken örnekteki patron gibi paraları balyaladı mı? yoksa kendine yetecek kadar, bir sıkıntı oldu mu ev alarak sıfırlanacak kadar mıydı tüm stok?
  • yurtdışında olan paramiz gelmez çünki o meblağ uzanlar gibi bir gün vın turizm çekip gidecek ülkem yöneticilerine aittir senin benim milli gelirim onun kefen cukka parası olmuştur.
  • asıl soru şu; bu ülkede yurtdisindaki paramı guvencede hissettirecek rule of law var mı? yurtdisindaki paramı türkiye'ye getirdigimde yarın bir gün sen teroristsin denilerek el koyulmayacaginin garantisi var mı? türkiye'de yatırım yapılacak ortam; diğer ülkelere oranla daha az risk ama fazla kazanç olanagi vs var mı?

yurtdisinda parası olan ve rasyonel bir adam neden türkiye'ye getirsin?
  • yetmez. geçici iyilik sağlar ama koca ülkeye yetmez.
    1. tasarruflar yetersiz.
    2. az üretiyoruz, çok tüketiyoruz.
    3. türkiye'de çarkların dönmesi için dışarıdan döviz gerekiyor.
    4. orta ve uzun vadede gerçek iyilik haline ulaşmamız için yapısal reformlar yapılmalı.
  • (bkz: sorunun içindeki ironi, mecaz ve kasıt anlaşılamamış)