şükela:  tümü | bugün
 • cifte vatandas olup diger ulkenin pasaportuna isletmek istersek nasil bir yol izlenmesi gerekir acaba?
 • yurtdışına gitmişim, parası neyse vergisiyle beraber ödemiş almışım, cebime koymuş ülkeme dönmüşüm. kendi ülkeme ne gibi bir külfet veya yükümlülük yaratmışım da 100 küsür lira ödemek durumuna sokuluyorum? bir de yetmezmiş gibi sınırlaması var, neymiş 2 yılda bir mümkünmüş. neye göre kime göre 2 yıl arkadaşım? neden 5 yıl değil mesela? 5000 lira para verip laptop alırsam hergün getirebilirim, ama 500 liralık telefon alırsan, hooop yassah gardeşiim getiremen.

  çaldım mı lan ben bu telefonu? ithalat süreciyle devletin kurumlarını mı kullandım? gümrük memurları cebimde telefonu incelerken mesai mi harcadı? ülkeye sokarken herhangi bir masraf mı yarattı bu telefon? kullanırken aldığınız abuksubuk yok ötv yok kdv yok aylık telsiz bilmem ne taksidi size az mı geliyor?

  üretmediğin malı satamayacağın gibi vermediğin hizmetin bedelini ya da katlanmadığın maliyetii başkalarından talep edemezsin. bunun tek istisnası devlet denen kurumdur. her akşam tuvalete gidiyorum, ona da vergi koysanıza, her akşam yapamazsın 2 günde bir izin var desenize. her yıl yenilenen makam aracı olmasın, 2 yılda bir yenileyelim yerse? olur mu?
 • ülkeye yurtdışından max 2 ay önce giriş yapmanın zorunlu olması nedeniyle giderek zorlaşan kayıt olayı.
 • bunun harcı var ha dostlar unutmayın yüz küsür tl onu yatırın bi kere.
 • 120 günmüş. btk yı arayıp sordum.
 • bir hafta önce ingiltere'den alınmış bir telefonu son bir ay içinde ispanya'ya gidip gelmiş birinin pasaportu üzerine işletebiliyor muyuz? ingiltere'den gelen arkadaşımın pasaportu üzerinde kayıtlı bir telefon olduğu için onun pasaportuna işletemiyoruz da.

  edit: evet oluyormuş.
 • telefonun üzerine etiket yapıştırıyormuş gibi düşün,şahsın tc si bilgileri işleniyor devlet sistemine.
  ücreti tam bir rezalet orası ayrı zaten parasini verip getirdiğim ürün için neden tekrar para ödüyorum ki ? eskiden sadece 7 8 tl verip hallediliyordu devletimiz saolsun vergi almadı içinz oturdu tabii..
 • bahsedildiği kadar kolay olmayan hatta hiç kolay olmayan sistemdir.
  öncelikle sistem de sık sık teknik arıza oluyor.

  tam sistemi çalışır halde buldum, bu sefer de; "yurda giriş kontrolü başarısız. en yakın il/ilçe emniyet müdürlüğü pasaport büro amirliğine başvurup bilgilerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız." uyarısı alıyorum.

  son 4 ay içersinde iş sebebiyle 3 kere yurt dışına gidip geldim, giriş tarihlerinin biriyle bile işlem yapamadım. bu kadar mı kötü sistem olur.

  pasaport numaramı ve bilgileri doğru da girdiğimi düşünüyorum, sıkıntının sebebi ne olabilir, yardımcı olabilen mesaj atarsa çok sevinirim.

  edit: şimdi forumlara baktım, daha önceki yıllarda benzer hata mesajının sebebi emniyet genel müdürlüğü sitesinde genel bir sıkıntı olmasıymış.. bugün de tüm devlet kurumlarının web sitelerine saldırı olduğu için büyük ihtimalle o yüzden bu sıkıntıyı yaşıyorumdur diye düşünüyorum.
 • 30 aralık'ta gelen telefonu 31 aralık'ta pasaporta işletmek için yatırdığım 139 tl'lık harcı geri çekip 149 tl olarak yatırmak için dilekçe vermem gereken uygulama.

  internet vergi dairesinden ödediğim harç e-devletten imei kaydı yapmak için sistemde 3-4 gün içerisinde görünüyormuş. bu esnada harçlara zam geliyor ve 2016'da aldığım telefonu 2017 vergisiyle ödemek zorunda kalıyorum. tamam ödeyelim ama öyle aradaki farkı ödeyelim gibi bir durum yok. dilekçe ile başvurup eski tutarın iadesini isteyerek yeni tutarı yatırmak gerekiyormuş. alo maliye'deki abla öyle dedi. "bunun mantıksızlığını, internet şubesinin ve e-devletin kolaylığının nerede kaldığını, sizin sistemsel gecikmenizin cezasını neden ben çekiyorum" diye sorduğumda ise "yapacak bir şey yok" dedi. peki o zaman geribildirim alın bu konuyla ilgili dedim. "mail atın internetten" dedi. daha önce attıklarımı "kopyala yapıştır ile robotik bir üslupta, konuyla alakasız yanıtladıklarını" söylediğimde ise "ordan yazın ordan" dedi. "yeni türkiye bu mu şimdi hani iletişim?" dediğimde ise suratıma kapattı.

  arkadaşların imei kopyalama önerilerini "kanunsuz bir iş" yapmamak için "saçmalamayın oğlum altı üstü 150 tl için yapılır mı? neyse prosedürü yasal yapalım dedim" ama sanırım insanlar kanunsuzluğa sevkediliyor. en son kyk yapılandırması için başvurduğumuzda da telefondaki abla kahkaha atarak "100-150 tl zararınız oluyor, siz bu zamana kadar zamanında ödemişsiniz, bu yasa ödemeyenlere kolaylık sağlıyor" gibisinden bir şeyler söylemişti. 1 aylık uğraşma neticesinde sırf internetten ödeyebilmek için yapılandırmayı yaptım ama hiçbir karım olmadı.

  bir tarafta yasalara uyarak vergisini ödeyen vatandaş diğer tarafta bu vergileri kullanıp kesesini dolduran, milletin bir yerlerine koyanlar. hakikaten yeni türkiye bu mu şimdi?
 • devletin 'ben biraz daha parayı nerden alabilirim?' dediği olay sonucu oluşturduğu yöntem.