şükela:  tümü | bugün soru sor
  • mantıksız bir eylemdir. ülkemizde her yıl binlerce doktor mezun olduğunu düşündüğümüzde önümüzdeki yıllar içinde zaten doktor açığımız kalmayacak. şu memleketin insanlarını mağdur etmeyi bırakın artık.
  • zaten sıçmış olan sağlık sisteminde sıvamaya yönelik bir adım olarak görüyorum bu hareketi. bunu düşünen sağlık bakanı da üstelik bir doktor. nasıl bir durum anlamak mümkün değil. yurtdışından ithal doktor getireceksiniz de, bu doktorlar hangi ülkeden gelecek, bilgili birikimli olacaklar mı, nasıl bir sınava tabi tutup bunları alacaksınız, üstelik dil konusu ne olacak? çeşitli sorular üretilebilir bu konuda. üstelik diyelim ki yabancı bir ülkede tıp eğitimi almış bir doktor, ne demeye ülkesini bırakıp türkiyeye gelsin? manyak mısınız siz? üstelik azcık da değil 30000 gibi bir sayıdan bahsediliyor. gelenler herhalde afrikada, kıytırık türk coğrafyasında tıp okumuş kişiler olacak herhalde. kaliteli olacaklar mı belli değil. örnek verelim amerika yurtdışından doktor alacağı zaman sınav yapıyor ama bazı önemli bölümlere yurtdışından doktor almamaya çalışıyor bildiğim kadarıyla mesela cerrahi. başka ingilterede sistem çok sıkı. bunlarda hala yurtdışından doktor ithal etmenin peşinde. diyelim ki ithal doktor geldi. açık kapandı. bundan sonra mezun olan doktorlar ne bok yiyecek? işsiz mi kalacaklar? nasıl bir sistem bu? bu sorun böyle çözülmez. her yere mantar gibi tıp fakültesi açtınız zaten, kontenjanları arttırdınız kalite düştü. birşeyler yapmak istiyorsanız öncelikle tam gün yasasından dolayı özel sektöre geçen iyi doktorların devlete geri dönmesinin bir yolunu bulmaya çalışın. doktorluk usta çırak ilişkisine benzer. hocanız iyi olmaz ise siz de iyi olamazsınız. sistem tamamiyle şu anda sayıya odaklanmış durumda kalite göz ardı ediliyor. bu yanlış bir uygulama. iyi üniversitelerde bile kaliteli hoca bulmak zor. ankara tıpta bile işin mantığını öğrenmek yerine insanlar işin ezberine yönelip kolaydan mezun olmayı hedefliyor niye çünkü eski kafalı, kalitesiz, dinozor hocalar bu yönde eğitim almış. yukarda dediğim gibi hocanız iyi olmadığından siz de iyi olamıyorsunuz. bu yüzden insanlar doktordan doktora koşuyorlar. şansları yaver giderse tanı alıp, tedaviye başlıyorlar. doktor adayları üniversitede gerizekalı, hastalıklı hocaları yüzünden meslekten soğuyor bunun sonucunda sağlık hizmetinin kalitesi düşüyor. ondan sonra insanlar niye mutsuz bil bakalım niye? sistem tamamiyle bir kaosun içinde. akıllı olan burdan ipi kırıp yutdışına kaçmaya çalışıyor. ülkenin tamamı gelişememiş bok kuyusuna döndüğünden hiç kimse yaptığı işten memnun değil. doktor açığını yurtdışından doktor getirerek çözemezsiniz. öncelikle adam gibi basamaklı bir sağlık sistemi yapıp büyük hastanelerin yükünü azaltmak gerek. daha sonra tıp eğitiminin kalitesini arttırmak gerek. yani anlayacağınız çok genel, radikal ve özgün çözümler üretmek gerekiyor.
  • bence yurtdışından daha fazla geri zekakı ithal edelim.
  • benim doktorum ihan x
  • ülkeye beyin göçü sayılabilecek olan eylemdir, tabii bizde beyin kalmadıysa. ayrıca hazır ithal edilecekse siparişe boksçu olmalarını ekleyebilir miyiz? belki sağlıkta şiddeti de çözeriz, süper fikir.
  • doktorlari batidan alalim ama yanlarina birer psikolog da ithal edelim yoksa 3 gunde kafani siyirtirlar onlar bizim hastanede.
  • suri doktor 5 tl.