şükela:  tümü | bugün soru sor
  • adam 11 ay yurtdisinda calisiyor biriktiriyor parayi, sonra türkiyeye tatile geliyor, görüyor duble yollari veriyor oyunu malum partiye. hak, hukuk, sistem, egitim, saglik, maas... adamin umrunda degil ki...
  • hak değil saçmalıktır. bunu hak olarak görmek de ayrı bir saçmalıktır. ancak belirli bir süre içinde ülkeye geri döneceğini belirten olan vatandaşların oy kullanması mantıklı olabilir, onun dışında 14 yıldır 10.000km ötede yaşayıp da "oo ben de karar verecem" demenin, ve ardından 10.000km ötede yaşamaya devam etmenin pek mantıklı bir yanı yoktur.
  • yurt dışında ikame etmesine rağmen oradaki vatandaştan askerlik vazifesini yapmasını bekleyen devletin o vatandaşlara seçme hakkı tanımasından daha normal bir şey yoktur. hatta sadece seçme değil, yurt dışında yaşayan milyonlarca vatandaş varken milletvekili kontenjanı da açılması gerekmektedir. kusura bakmayın ama yurt dışında doğmuş veya sonradan oraya gidip türkiye cumhuriyetinin vatandaşlarına sunduğu hiçbir hizmetten faydalanmayan bu vatandaşlar 20 yaşına geldiğinde ''haydi gel askere götürüyoruz seni ya da 5 bin avro 10 bin avro ver yaptı der geçeriz'' diyen devlet sike sike bu vatandaşlara seçme ve seçilme hakkı tanımak zorundadır.

sözlükte yurt dışındaki insanlara beslenen kinin sebebi kendilerinin böyle bir imkanı olmadığından kaynaklanmaktadır. bir zahmet siktirin gidin de görün ebenizin amını. eğer bu insanlar yurt dışındaysa bunun en büyük sebebi devletin ta kendisi değil midir? hani senin gibi ''ayy bugün twitter'a 10 dakika geç girdim kahrolsun devlet'' gibi boktan sebepler yüzünden değil. devlet iş imkanı sunmamış, eğitim imkanı sağlamamış, inancı gereği dışlamış, ırkı sebebiyle dışlamış vs. şimdi diyeceksin ki günümüzde çok mu farklı? farklı lan tabii. şu an senin gördüklerinin yüz katını düşün. ha işte ondan daha kötü bir geçmişe sahip bu ülke.

bugün sen en ufak bir sebep yüzünden ülkeden siktir olmanın yolunu hesaplarken milyonlarca insan çok daha vahim sebeplerden dolayı yurt dışına gitmiş, yurt dışına gidenlerin çocuğu, torunu olarak dünyaya gelmiş, bulundukları ülkede iyi kötü bir düzen oturtmuş ama sözlükçü dangalaklar bu insanların ülkelerine geri dönmelerini bekliyor çünkü adamlık bunu gerektirirmiş yoksa ülkeleri hakkında herhangi bir düşünce veya görüşe sahip olmamaları gerekirmiş. sanki ülkedeki siyasi kararlar yurt dışındaki vatandaşların hayatlarını etkilemiyor. dövizli askerlik, yurt dışından getirilen araç ve eşyalar, mal mülk durumları, türkiye'nin bulunulan ülke ile olan diplomatik ilişkileri, yurt dışında görülen eğitimin türkiye'de geçerliliği vb. birçok önemli konu var lan.

not: pazar günü oyumu kullandım. bu tür dangalakların desteklediği hiçbir partiye oy vermeyeceğim.
  • yuzde doksani yurtdisi gormemis halka sacma gelebilir. dogrudur. olsun, biz sizi bu halinizle de seviyoruz. bocek gibi yasayip, sinek gibi ezilerek olmeyin istiyoruz.
  • kağıt üstünde vatandaş görünmek oy kullanma hakkı doğuruyorsa, benim de 14 senedir uğramadığım memleketimin belediye başkanlığında oy kullanma hakkım var, orda yaşasam da yaşamasam da nüfusa kayıtlı olduğum il orası ve yönetiminde söz sahibi olmak hakkım.
  • burada yaşamayanın oy kullanma hakkı olmamalıdır.düşüncesi ne olursa olsun.yok vatandaşlık yok bilmem ne geç bunları.bak güzel kardeşim buranın çilesini sen değil bizler çekiyoruz.o kullandığınız oyların ne olduğuda belli değil.kimse alınmasın sırf vatandaşlığınız var diye burada yaşamadan bu ülkenin geleceği için karar vermeniz biz burada yaşayanlar için haksızlık olur.bu benim görüşüm katılıp katılmamak size kalmış.
  • yurtdışında yaşayan biri olarak kabullenebileceğim bir slogan. kabul hükümetin x veya y partisi tarafından kurulması beni türkiye'de yaşayanları etkilediği kadar doğrudan etkilemiyor. fakat madem oy kullanma hakkında kriterimizi vatandaşlık olmaktan çıkarıp o ülkede yaşamak olarak değiştiriyoruz, o zaman tutarlılık açısından mesela 2+ senedir türkiye'de yaşayan yabancı uyruklulara da oy hakkı vermek gerekir, hatırlatırım. haydi bakalım şimdi gelsin bahaneler.