şükela:  tümü | bugün
  • ihracatçılar şöyle yamacıma toplansın hele.

ihracat yapan bir şirkette çalışıyorsanız ve görevinizde satış yapmaksa dikkatli okuyun size maliyetsiz olarak yeni ve potansiyel bulma yollarını anlatacağım;

- öncelikle arama yapmak istediğiniz ülkeyi belirleyin. diyelim ki bu ülke yunanistan olsun. yunanistan örneğini verdim çünkü yunan harfleri farklı olduğu için arama yapması daha zordur.

-ülkeyi belirlediysek satmak istediğimiz ürünü de belirleyelim. bu ürünü de zor bir ürün seçelim ve rack cabinet olsun. server tipi rack cabinet'in ne olduğunu bilmeyenler şuraya tıklayıp görsünler. internetten bulduğum ilk ürünün link

şurada

-ürünümüzü ve hedef ülkemizi belirlediğimize göre artık google'ı kullanmaya başlayabiliriz. ama tabi ürünü biraz tanımanız gerekiyor ve hangi sektörlerle de ilintili olduğunu bilmeniz büyük bir avantaj. tabi bu kadar bilginiz bile yoksa o şirket sizi niye çalıştırsın ki zaten.

1. yöntem (google translate); ürünün ingilizce adı ve ilgili sektörler google translate yardımıyla yunancaya çevrilir. bu durumda şöyle oluyor;

19 inch rack cabinet, network, telecom, distributor = ????????? ??µß????? rack 19 ??????, ??????, ???????????????, ?????µ??? yunanca harfler okunaksız çıkıyor

-yunancaya çevirdiğimiz yazı copy yapılıp www.google.gr'ye girilir. google aramalardan ilk görüntülenecek sayfalar sekmesinde dil kısmı yunanca olarak seçilir. bu aramalarda çıkan şirketlerin web sayfasına gidilir. iletişim adresleri alınır.

daha bitmedi.

2. yöntem; daha önce ki yöntemle ele geçirdiğimiz yerli üretici ürün kodu vasıtasıyla arama yapmak;

bu web sayfaları biraz kurcalanır ve ürünün yunanca da aslında tam olarak nasıl yazıldığı anlaşılmaya çalışılır ve tam doğrusu tekrar yazılarak tekrar arama yapılır.

-aramayı derinleştirmek için o ülkenin üreticisinin web sayfası bulunabilirse aynı yunan üreticinin ürün kodları kopyalanır ve google'da tekrar bu ürün kodlarıyla arama yapılır. böylece yerli üreticinin müşterilerine, distribütörlerine kadar ulaşılır.

3. yöntem(exhibitor list); ürünün ilgili olduğu fuarların katılımcı listesiyle arama yapmak;

-bu yöntem oldukça basit fakat uğraştırıcı biraz. öncelikle ürünün hangi sektöre hitap ettiğini bulalım yine. örnek aldığımız ürün için "network", "information technologies", "telecommunication" vs gibi.. bu sektörler belirlenir bir güzel. sonra uluslararası fuarların datalarının bulunduğu sayfalar örneğin; http://www.eventseye.com/ gibi sayfalar ziyaret edilir. oradan arama kriterleri oluşturulup yunanistanda düzenlenen "network", "information technologies", "telecommunication" vs gibi gibi fuarların adı öğrenilir. bulduğumuz fuar'ın organizatörünün web sayfasına gidilir ve eski yıllarda organze edilmiş fuar'ın katılımcı listesi yani exhibitor list bulunur ve bu listedeki firmalara mailler atılır.
  • keşke daha fazlası için yeşillendirilsem denilen başlık
  • bunun gibi gerekli başlıkların takipçisiyiz.
  • takipteyiz
  • nazım ekim kaya sen misin yoksa....
  • gezen tilki oturan aslandan yeğdir. sizin sektörle ilgili internetten, elçilikten, gümrükten, ataşelikten ve en önemlisi sektörünüzle alakalı fuarlardan bulduğunuz insanları gidip ziyaret edin. sektörünüzün can alıcı fuarını bulmak için ise ito, immib, ekonomi bakanlığı ülke masaları gibi yerlerden yardım alabilirsiniz veya direk fuar web sitelerine girip eski senelerde katılımcı olarak giden firmalardan bir çıkarım yapabilirsiniz. olur da firmanız size yurt dışı iş gezisi için bütçede sıkıntı çıkarıyor ise, ekonomi bakanlığının verdiği yurt dışı pazar araştırma desteği alacağınızı gerekli evrakları kendinizin halledeceğinizi söyleyebilirsiniz( çok kolay 2-3 tane form var). anlatacak çok şey var ama yorgunum gençler.

ticaret bakanlığı pazar araştırma deteği hk.
  • - imkanınız var ise öncelikli olarak yurt dışında oluşturulan türk fuarlarına gidin, mesela fransa'da her sene festiculture düzenleniyor. bunun gibi
    - kendinize website kurun ve ulaşmak istediğiniz ülkenin dilini mutlaka ekleyin
    - yine imkanlar doğrultusunda hedef ülkenin çok tıklanan sitelerine belli ücretler doğrultusunda reklamlar verin
    - böyle bir hedef için bir dil yetmez normalde, ya yeni diller öğrenin ya da çevirmeniniz olsun ki potansiyel müşteri kaçmasın
    - günümüzde en büyük potansiyel müşteriler araplarda ne yazık ki, arapça bilmek faydanıza olabilir
    - yurt dışındaki müşteriler manipüle edilmeye inanılmaz açıklar, onları akrabalarından mümkün olduğunca uzak tutmanızı öneririm

bunların haricinde gerisi sizin yeteneğinize kalmış. bir ürünü ne kadar iyi pazarladığınıza göre değişir.

dip not: potansiyel müşteri konusunda içlerinden en etkilisi benim gözümde madde 3. çünkü eninde sonunda birileri merak edip arıyor, 10 kişi arasa 3-4 tanesi müşteriniz oluyor. yabancı ülkelerde reklam verme konusunda yardımcı olan siteler var.
  • yunanistan'a mal satmak istiyorsanız yunanca bilen birini işe alın ve mümkünse bu işi internetten değil adamı oraya göndererek yapın. ihracatta, olmadığınız ülkeye satış falan yapamazsınız.

bir yöntem olarak da şöyle bir önerim var;
    ihracat yapmak istediğiniz ülkede sizinle aynı müşteri kitlesine sahip olan firmalar ile iletişime geçin. onlarla bölgesel partner olun. ilintili iş kollarında lokal partner bulmak ana müşteriye ulaşmaktan daha kolaydır.
  • şu an hayata geçme aşamasında olsa da,

bir grafiker olarak stock fotoğraf işine girdim,
    shutterstock'a yaklaşık 50 fotoğraflarımı yükledim ve ödeme yöntemi olarak yurtdisi tabanlı vadesiz kart olan payoneer'den hesap açtım. kartım 1 ay içerisinde uk'dan geldi.

şimdi...
    ben shutterstockla kalmayıp sitelere 3d modeller, model cizdirmek isteyen insanlarada birebir iletişime geçip ucuzdanda olasa(*kur farkı) model yapıp ve de satmak istiyorum. bir üstte de render farm işine girmek istiyorum ki onun için biraz daha yatırıma ihtiyacım olacaktır.

benim küçük yöntemim budur.
  • açılın ben yurtdışı satış geliştirmeciyim!
    kırk yılın başında fırsat gelmiş kaçıramazdım kusura bakmayın.
    yaptığınız işin doğasına göre çok değişir bu iş. ben b2b saas bir yazılım şirketi için konuşuyorum. benzer bir iş yapıyorsanız yalnızca burada yazdıklarımla hızlı bir şekilde yeni lead'ler elde edebilirsiniz.
    1- hemen bir linkedin sales navigator hesabı açıyoruz. (tabiki şirketin kartını kullanarak, mazallah fiyatı görünce dudağınız uçuklamasın...)
    2- sales navigator'a gidip "search for leads" diyerek hedeflediğimiz lokasyonu, sektörü ve hatta mümkünse bizim ürünü kullanacak olan kişilerin title'larını yazarak filtreliyoruz.
    buradan itibaren yöntem ikiye ayrılıyor.
    linkedin otomasyonu yaparak ilk adımı oradan atabilirsiniz. (az sayıda kişi varsa daha kolay bir olay, fakat sayı arttıkça yönetimi zorlaşıyor.)
    bunun için öncelikle dux-soup adı verilen bir eklentiyi yüklüyoruz. (https://www.dux-soup.com/) tabiki bu da paralı, önce ücretsiz versiyonunu yükleyip bakabilirsiniz.
    bu uygulama sayesinde bir mesaj ile birlikte otomatik bağlantı isteği gönderiyorsunuz o listedekilere sırayla. devamında yine buradan otomatik mesaj gönderebiliyorsunuz.
    ilk ve sonraki mesajlarda neler yazacağınız size kalmış.
    diğer yöntem biraz gdpr'ı ihlal ediyor, onu public olarak yazamam fakat mesaj atanlara anlatabilirim. :)