şükela:  tümü | bugün soru sor
 • basta bir anket edasıyla suzulen bir baslik olmasına ragmen, cep telefonları ile ilgili kayıt konusundaki kanunların degismesiyle insanı bilgi paylasımına iten bir sorundur efendim.
  avrupadan, amerkiadan ya da asyanın herhangi bir yerinden aldıgınız bir cep telefonunu, turkiye'de sorunsuz olarak kullanmanızı saglayacak bir nevi "dikkat edilmesi gereken hususlar listesi"
 • kayıtla ilgili enteresan uygulamalar var, genelde kaydı yapan şubeye göre değişiyor. herhangi bir tim bir evrağı yetersiz bulabilirken, bir diğeri kabul edebiliyor. eğer evraklar sebebiyle ilk defada kayıt gerçekleştiremediyseniz, tekrar uğraşmak yerine bir başka şubeyi deneyin derim. son bir ay içinde yurt dışından giriş yapmış olmak şartı aranıyor bir de, fazla geciktirmeyin.
 • pasaportunuzla beraber operatörünüzün bayiisine gidip telefonun seri no'sunu fax çekmek yeterli olacaktır.iletişim dairesi başkanlığına mı ne. hazır formlar var zaten orda. mesela turkcell 5 tl ucret aliyor bunun icin. yanlız belirtilmesi gereken hususlar;

  - son 1 ay içinde yurtdışına çıkmış olmanız gerekmekte.
  - pasaport başkasına aitse o kişinin de yanınızda olması şart.
  - bir pasaporta telefon kaydettirdiyseniz 2 sene boyunca başka telefon kaydettiremiyorsunuz.

  best regards efendim
 • mevzuatta yazdigina gore yurtdisinda calisan veya yurtdisinda ikamet eden cift pasaportlu biriyseniz ve kisa sureli turkiyeye girip cikiyorsaniz kendi adiniza alacaginiz bir hatta da telefonunuzu kaydettirebiliyorsunuz. bu sekilde telefon direk pasaporta isletilmeden de, sadece pasaport sahibinin adina olan bir numarayla calismak sartiyla, kaydettirilebiliyor. bu islem de gsm operatorlerinin bayiilerinden yapilabiliyor.

  kaynak : http://www.mcks.gov.tr/tr/konudetay.php?bkey=54
 • öncelikle (bkz: tax refund) istediğinizi satın alırken bildirmeniz gerekir, size verdikleri belgeyi yurda geri dönerken doldurup hava alanındaki ilgili yerden vergi iadenizi alırsınız. yurda döndüğünüzde yoksa e-devlet şifrenizi ptt'den alıp şifrenizle girdiğiniz e-devlet sayfasında ilgili alanda kendim bildirim yapacağım diyerek yurda giriş tarihi, pasaport türü/numarası ve telefonun imei numarası gibi basit bilgileri doldurduktan sonra cep telefonu getirme harcını garanti internet şubesi kullanıyorsanız (malesef sadece garanti var) direkt sayfadan bağlanarak, kullanmıyorsanız anlaşmalı banka şubelerinden ya da vergi dairelerinden yatırıyorsunuz. burada vergi daireleri tavsiye ediliyor; çünkü bir aksilik durumunda para iadesi daha kolaymış. harç yeni yılla beraber 120 tl'den 131,50tl'ye çıkmış; ama merak etmeyin enflasyon %8, yerseniz. işlem bu kadar basit, operatörlerin merkezleri bu işlemi ücreti mukabil yapıyorlar hiç gerek yok. tüm bu işlemleri yapmak için yurda giriş sonrası 60 gün süreniz var. şanslıysanız bu sırada da telefonunuzu kullanabilirsiniz; ama sakın "benim telefon çalışıyor işte" deyip ihmal etmeyin. er geç sistemde imei numarası kaçak duruma düşecektir.
 • güncel bilgiler için bakınız link

  --- spoiler ---

  yurt dışından getirilen cihazımı türkiye'de kullanabilir miyim?
  yurtdışından getirilen telefonlar 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. cihazın 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

  cihazımın ımeı numarasını bilmiyorum. nasıl öğrenebilirim?
  ımeı numarası cihazın *#6# tuşlarına basılmak sureti ile öğrenilebilmektedir

  yurt dışından gelen cihazımı kayıt altına aldırmam için herhangi bir süre sınırı bulunmakta mıdır?
  yolcu beraberinde getirilen cihazların kayıt işlemleri 120 gün içerisinde yapılması gerekmektedir.

  kayıt işlemini nerelerde yaptırabilirim?
  yolcu beraberinde getirilen cihazın sahibi cihazının kayıt altına alınması için gerekli belgeleri tamamlayarak e-devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapar.

  e-devlet kapısı üzerinden kayıt işlemini nasıl yapılır ve gerekli belgeler nelerdir?
  e-devlet kapısı üzerinden yapılan kayıt işleminde pasaport sahibi, şahsına ait bilgileri e-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr internet adresinden sisteme girerek cihaz kaydını yaptırabilmektedir. e-devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmemekte olup kontroller elektronik ortamda yapılmaktadır.

  kayıt işlemi öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?
  ımeı kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde herhangi bir cihaz kayıt işleminde bulunulmamış ve kişinin türkiye’ye giriş yaptığı tarihten itibaren 120 günü geçmemiş olması gerekmektedir.

  kayıt işlemi için öncelikle ne yapılması gerekmektedir?
  kişinin e-devlet sisteminden kayıt hakkını sorgulaması; harç ücretini yatırması (149.20 tl) ve kayıt işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

  kredi kartı ile ödeme yapabilir miyim?
  yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı maliye bakanlığı internet vergi dairesi üzerinden kredi kartı ile ödenebilmektedir.

  kayıt başvurusundan sonra cihazın kayıt edilip edilmediği nasıl öğrenilir?
  e-devlet kapısı üzerinden sorgulama yapılarak öğrenilebilecektir.
  --- spoiler ---
 • yurt dışından getirdiğiniz cep telefonunu 120 gün içerisinde e devlet üzerinden kaydettirebilirsiniz. harç bedeli 170 küsür tl. kayıt için pasaport bilgilerini hazırda bulundurun. kayıt hakkı olup olmadığını bile e devlet sorgulama mevcut detaylar ve nasıl yapılacağı için