şükela:  tümü | bugün
 • çünkü çingene pembesidir.
 • toz pembe olmasa bile renkli... oysa burada her şey siyah beyaz, monochrome.
 • elbette hic bir yer toz pembe degil ama turkiye su an cehennem kivaminda ki bu kivam yillardir yogunlasiyor.
 • yavruağzıdır
 • tecrübe ettim toz pembe olmasa da bi çingene pembeliği var :)
 • yurt dışı dediğin yer senin ülkenden daha gelişmiş bir yerse, direk buradaki suriyeli gibi oluyorsun oralarda.

  yurt dışı dediğin yer farklı dine sahipse, burada bir zamanlar popüler olan afrikalı saatçiler gibi oluyorsun oralarda. seni üzmek istemedikleri için belli etmemeye çalışırlar. ama seni ayrı bir torbaya koyarlar. sana ne kız verilir, ne üst düzey iş verilir seni ancak mecburlarsa davet ederler (iş arkadaşları toplantıları - okul gezileri vs vs)

  yurt dışı dediğin yere kura çekiliş gibi şeylerle gidiyorsan, kendi vatandaşlarının yapmak istemedikleri işler için açılan bir kontenjana gidiyorsundur. ve yükselmen söz konusu değildir. yıllarca o işleri yapasın diye alırlar seni aralarına

  yurt dışına öğrenci olarak gidip kanun açıklarından faydalanıp bir süre sonra oturum ve çalışma izni alıyorsan da yine getirisi az olan işlerde çalışabilirsin. şansın ve iyi ingilizcen varsa hava alanı olur. iyi ingilizce yoksa inşaat olur, elektrik işleri olur, depoda çalışırsın, forklift kullanırsın, gazete dağıtırsın, garson olursun, temizlikçilik yaparsın vs vs.

  yurt dışına öğrenci olarak gidip, hiç uğraşmadan rahat yaşamak istersen teyzelere jigolo olursun, nikah kıyarlar sana. istediklerini yapmazsan tehdit ederler. depresyonda olup ta iyi sevişmediği için bir süre sonra evden kovulanlar gördü bu gözler

  yurt dışına en güzeli okumaya gidilir, sonrasında hemen dönüp akıllıca davranıp burada süper işlere girilir.

  yurt dışı sevdası halen bitmiyorsa, yabancı bir firmanın türkiye şubesine işe girilir ve sabırla yurt dışı görev veya tayin beklenir.

  edit : istisnalar kaideyi bozmaz
 • paran yoksa dünyanın her yeri için geçerlidir. yurtdışı demek hayata sıfır dan değil direk eksilerden başlamak demek. eksilerden hayat kurmak da kolay birşey değil. para olunca eksileri hızlı bir şekilde telafi edebiliyorsun ev alıyorsun iş kuruyorsun diğer türlü hayatını normal bir hale sokmak için 15-20 yıl harcaman lazım kafadan.

  insanlar keyiflerinden türkiyeden siktir olup gitmek istemiyor, bir sistem düşünün ki 4 sene eğitimini aldığınız işi yapmanıza izin vermiyor, bir de üstüne tekstilde overlokçu, ortacı falan olmak istemediğiniz için iş beğenmez oluyorsunuz sistemi yönetenlere göre.

  adamlar açık açık diyor ki biz herkes üniversite mezunu olsun diye her yere üniversite açtık ancak bu üniversitelerin ne devlette ne de özel sektörde istihdam olarak bir karşılığı var. sırf işsizlik oranları düşük, eğitim seviyesi yüksek gözüksün diye yılları sikip atılan bir nesil yetişiyor malesef.
 • yurtdışı'ndan ortadoğuyu anlarsak haklı olabilecek tespit.
 • tamamen algı yönetimi , dış mihraklar
 • bu devirde paran yoksa hiçbir yer toz pembe olamıyor senin için.