şükela:  tümü | bugün soru sor
  • eğer arkasındaki insanın rızasını almadan yapıyorsa, empati yeteneğinden yoksun ve imha edilmesi gereken ayıdır. en azından zihniyeti imha edilmelidir ki bunun için sanırım aylarca görgü kuralları eğitimi alması lazım.

45 dakika ile 1 saat 20 dakika arası değişen yurt içi uçak yolculuklarının yarım saatini, koltuk yatırmanın yasak olduğu, iniş ve kalkış bölümleri oluşturuyor.

orta boylu insanın bile dizlerinin ön koltuğa dokunduğu o ufak yurt içi uçakta bu ayılar, o kalan 15-20 dakikanıza salça oluyorlar. 15-20 dakika kendi rahatları bozulmasın diye başka insanların rahatını bozuyorlar. hiç umurlarında olmadan yapıyorlar bu magandalığı.

uçakta koltuk yatırılmaz kardeşim. çok mu istiyorsun o koltuğu yatırmayı ? o zaman business class tercih edeceksin.

arkasındaki koltuğun rızasını alanlar söylediklerimde kapsam dışıdır, tekrar belirteyim.
  • başkasını business class'a göndermektense kendisinin business class ile uçması gereken yazar hezeyanı.
  • benim önümdekinin teknik olarak gerçekleştiremediği eyleme konu olan ayi.

kemiksiz 191cm, çapraz oturduğumda en geniş yurtiçi uçak koltuğunun arkasının orta-üst kısmına diz dayayıp gidiyorum. düz oturmam mümkün olmadı henüz, buna rağmen koltuğumu 1mm bile yatırmam ayıptır lan.
  • arkadaş ne kadar meraklısınız birilerine laf söylemeye. koltuğunu yatıran adama kadar uçuşu düzenleyen firmanın müşterilere neler vaat ettiğine bakın (thy ekonomi sınıfında 15cm). gören de başkasının yerine oturmuş kalkmıyor sanacak. koltuğu yatmayan firmalar da vardır belki, onları tercih edin.
  • belki de 10 saat kıtalar arası uçup yurtiçinde aktarma yapan adamdır?
    ona buna ayı diyeceğinize kendi görgüsüzlüğünüze bir çare bulsanız?
  • allahtan bana denk gelmemiştir.
    yoksa sırf kendisine dayi desinler diye ne yapar eder onu yalvartirdim.
  • isterse marstan yurt içi aktarmalı plüton’a gidiyor olsun, eğer arkasındakinden rıza almıyorsa görgüsüzlük yapan ayıdır. buradaki görgüsüzlüğü göremiyorsanız da kendi görgü birikiminizi bir gözden geçirmelisiniz.
  • öndeki yolcu rahat etmek için koltuğunu yatırmak istiyor, arkadaki yolcu rahat etmek için o koltuğun yatırılmasını istemiyor.
    öndeki yolcu arkadakine sordu ve arkadaki hayır dedi ne olacak? öndeki yatırınca ayı, ama arkadaki yatırtmayınca medeni mi?
    gereken sadece nezaketen haber vermektir. bunun için izin istemek nezaket çerçevesinde değildir.
  • nezaket icabı haber verir ve indiririm o koltuğu. o fonksiyon koltukta var mı? var. demek ki yatırılabilir. iç hatlarda koltuk yatmaz diye bir kural mı var? aktarma uçuşundayım. bi zahmet ayı diyeceğine git özel jet al, birinci sınıf uç ama ayı deme.