şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
50 entry daha
  • kadınlar, kendinizi koruyun. siz öldükten sonra sizi koruyacak veya en azından hakkınızı savunacak kimse yok. bir kaç yerde tanımadığınız insanlar tarafından fotoğraflarınızın üzerine yazılmış öfkeli ve özlü sözlerden ya da bir ana haber bülteninde bir spikerin hüzünlü bir sesle 30 sn anlatacağı bir haberden başka bir şey olmayacaksınız. adınız bile olmayacak. yakılan kadın. tecavüz edilen kadın. işkence edilen kadın. kadın.
  • yalniz ekşide bir adet vardir: bu tarz başlıklara erişim engeli kondukça bu başlıklar hep daha çok coşup daha çok entry dolar..
  • bu ne hız? her kimse bu kararı aldıran; niyeti bozuk değilse bu iddiaları yarın kanıtlarıyla yalanlar ya da doğrular.

(bkz: bazı şeylerin şüyuu vukuundan beterdir)
  • mide bulandıran iddia.
    ayrıca sormuşlar madem erişim engeli geldi başlık nasıl hala aktif diye. çünkü erişim engeli yalnızca önceki entryleri siler.
    (bkz: up)
  • mansur yavasi sirf ak partililerin de ilgisini ceksin onlar da gundem yapsin diye koymus olabilir floodcu abla eheh mansur ismi gecmese ak partililer direkt gormezden gelirlerdi netekim.
  • sadece bir iddia olduğu için çok da detaylı bakmamıştım ama bu iddia bağımsız türk mahkemelerinden çok hızlı şekilde karar çıkartabilecek birilerine dokunmuş ki bu da iddianın iddiadan daha fazlası olduğu kanısını oluşturuyor.
  • mansur yavaş hakkındaki iddialar ile ilgili umarım bir açıklama yapar.
  • başlık engellemenin mahkeme sürecinin nasıl işlediğini çok merak ediyorum:

--- spoiler ---

- hakim bey, ekşi'de bir başlık açmışlar. engelleyebilir miyiz?
    + bakalım. başlık nedir?
    - yurt kızlarını pazarlayan yapı.
    + yapı sen misin?
    - ....

--- spoiler ---

işte bu sorunun * cevabı çokomelli.

=> eğer bu soruya cevap "evet" ise bu kişi veya kişilerin derhâl tutuklanması icap etmez mi?

=> yok eğer bu soruya cevap "hayır" ise ne sebeple başlık/içerik engelleme talebinde bulunabiliyor veya kabul ettirebiliyorlar?

olayın hukuktaki veya günlük hayattaki mantığı nedir? birisi bana açıklayabilir mi acaba?

tam bir oksimoron!

---
    ---
    ---

edit:
    @perkele ve @zqr'ye teşekkür ederim. hukuksal boyutuna mantıklı bir açıklama getirmişler. gece vakti düşünemedim. buna göre, eğer haber içeriğinde adınız geçiyorsa "benim bu olaylarla bir ilgim yok, itibarım zedeleniyor" diye itiraz edebiliyorsunuz.

sonuçta ortada bu iddia'nın gerçek olmama (ya da ismi geçen şahısların bazılarının ilgili olmaması) olasılığı var. peki bunu anlıyorum. ama yine de isyanım dinmiyor.

çünkü yine bu iddia'nın gerçek olma olasılığı da var. ismi geçen şahısların hem suçlu hem güçlü olma olasılığı da var (ki bu memleketteki tecrübelerimiz bize bu durumun güçlü bir olasılık olduğunu anlatır)

yine eğer bu iddia gerçekse,
    geçmişte mağdur olan, şu anda mağduriyeti devam eden ve (belki şu anda bebek/çocuk olup) gelecekte mağdur edilecek sayısız insanın hakkını kim koruyacak. o konuda soruşturmalar neden jet hızıyla yapılmaz?? bence hepimiz biliyoruz ki sosyal medyada bu kadar gündem olmasa aleyna çakır dosyası da yurt kızları hakkındaki diğer iddialar da bir şekilde kapanırdı. hatta muhtemelen yine de zamana yayılarak öyle ya da böyle unutturularak kapanacak (rabia naz olayı gibi)

adalet sistemimiz bazı azınlığa tavşan, adamı olmayan çoğunluğa ise kaplumbağa bile değil ne yazık ki :(
  • bu rezillik bu hızla reisin kulağına gider diye korkuyorlar.

makus talihiniz değişmeyecek aslanım, gerçeklerin er yada geç ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır. adalet yerini bulacak.
  • yazmakla zulmün hatıraları bitmez ki, o kadar karanlık bir noktaya geldik ki hiyerarşi dediğimiz düzende en altımızda en üstümüze kadar yozlaştık.

isyan etmenin ne faydası var bilmiyorum
    bak doğarken ağladım belki de o yüzdendir
    kadere kafa tutmak ne işime yarar bilmiyorum
    lakin görünce susmak içimden gelmiyor
    belki de bu yüzdendir ha?

bir çocuğun ayakkabısı yırtık, boynu bükülmüş
    ama eğleniyor yine de mutlu belki de o yüzdendir
    bir anne etrafı rahatsız ettiğini düşünerek ona tokat atıyor
    bir baba geçim derdine düşmüş belki de bu yüzdendir

her şeyden önce çoğunluk, bir genç kıza"sen insan değilsin, sen namussun, edebini bil" diyor belki de o yüzdendir
    kendine ben delikanlıyım diyen o it sürüsü de kadınlara patlak teker, açık kapı diyor belkide bu yüzdendir he?
    neye inanacağın söyleniyor evet, fakat tercih etmek önermek yasaklanıyor belki de o yüzdendir
    ulan sayenizde kimse kimseyi insan olduğu için sevemiyor
    herkes yalana boğulmuş belki de bu yüzdendir

bencillik hissiyle dünyanın imanı gevremiş
    daha doğarken borçluyuz lan kurnazlar ebemizi bellemiş
    yalancılar gerçekleri yakıp bir de üzerine çay demlemiş
    yananların değeri yok belki de bu yüzdendir
    belki kafir dediklerinden silah alıp kardeşini öldüren bir müslümanın yüzünden
    belki de o cahile o silahı verenlerin yüzündendir, ama masum kanı içildikçe susmak olmuyor
    belki de bu yüzdendir ha?

susmak yok çünkü ölmek çok değersiz
    korkmak yok çünkü insanlık çelimsiz
    kanmak yok yalanlar kalır mı dilsiz?
    gerçek uzak değil bak yorulmak yok

evet yasalar var ama bir de onları çıkaran yarasalar var
    evet kanunlar var ama öncelik halk değil, önce borsalar var
    nizam ve düzen dediğiniz şey insanı eğip bükmek içinse ben yokum
    çünkü eğilmem demir dövülen ateşe atsalar da

sizin gücünüz insanlıktan değil para yapan arsalardan
    taşeronlar işçi kırbaçlıyor, dilini susturduğunuz kırsalda
    "bakın büyüdük ey halkım" diye anlatıyorlar her masalda
    lakin insanlık küçülüyor demokrasinizin sunduğu her fırsatta

fırsattan faydalanmak eğitimsiz ve utangaç büyümüş çocuk işçisini taciz eden bir patron gibi mi?
    ya da protesto hakkını kullanan eylemci bir kadını gözaltına alırken taciz eden yavşak bir polis gibi mi?
    fırsattan faydalanmak bir iş adamının alacağı ihaleleri düşünerek, havuzlara para akıtması gibi mi?
    ya da halkı din ve umut sömürüsü ile kandırarak diktatörleşip, devleti milyar dolarları aklamak için kullanmak gibi mi?

demek sisteminiz bu öyle mi?
    yani rant hilafeti
    kendini masum ve dindar gösterenin halkı soymaya cesareti
    bu pragmatist orta sınıfa yapılan popülist hamaseti ve erdemini yitirmiş bir topluma sunulan benim hırsızım ziyafeti
    beni isyan ettiğim için mi suçluyorsun?
    inançları kendine ipotekleyen eğitimi, tedaviyi ve gölgesini bile satan, hayasızca acılı bir anneyi bile yuhalatan faşizmi değil de beni mi suçluyorsun?
    heh... eyvallah
545 entry daha