şükela:  tümü | bugün
  • amerika\boston icin soyleyebilirim.
    pizza teslimati isi yaptim. once curuk carik bi araba aliyorsunuz. tercihen toyota, nissan, hyundai, honda. en fazla 1200$ verin. sonra hemen gidip ehliyet alin. veriyolar zaten, sorulari dogru yanitlarsan. ardindan bolgeyi ogrenmelisin. google map olur, bolgeyi gezerek olur.. pizza dukkani bulup ise gir. genelde ihtiyac var zaten. kolay bulunur. haftada 5 gun, gunde 13 saat calisarak gunluk 150$, haftalik 750$ kazanabilirsiniz. bahsisleri iyi bir bolge ise haftalik 1000 olur, 1200 olur..
    biraz gozunu karartmaya bakar. hic de imkansiz, zor degil. ne insanlar gordum orada, la bu dingoyu kim almis buraya dersiniz..
  • new york'ta bir software engineering intern icin aylik brut 7500 dolares + kira.
  • afrika için söyleyeyim (bkz: congo) ; şantiye işçisiyseniz : 3.000 dolar / proje müdürüyseniz : 6.600 dolar.

-tabi ki afrika'da şantiyede falan çalışmıyorum abimden biliyorum.

edit : 6.600 değil başındaki biri yazmayı unutmuşum :/ 16.600 olacaktı o.

edit2 : zengin olan ben değilim gençler abi dediysek kuzen. sürekli mesaj atmasanız olmaz mı . enrty kendi kendini yok edecek yoksa...

edit3 : o kadar parayı vermeleri pek önemli değil afrika gibi bir yerde yaşamanın nasıl bir şey olduğunu da göz önünde bulundurun. gece hayatı yok, gündüz zaten yok, hastane sıkıntı, tuvaletlerden yılanlar çıkabiliyor, böceklere böcek diyemezsiniz hayvan olmuşlar, yemekler .....! , insanlar bunlarıda düşünün ^_-
  • şantiyeler için, rusya ve turki cumhuriyetler; saha muh 3000 - 4000 , santiye sefi 6000 - 8000, proje mud 10.000-15000 dolar.
  • yurtdisina gidebildin de maasi kaldi dedirten veritabani.
  • hollanda'da yeni baslayan bir asistan doktor icin brut 3100 avro, uzmanlik yaparken deneyim ile 5-6 sene sonra 4400 avroya kadar cikabilir
  • avrupa'da yeni mezun maaslari türkiye'ye göre daha yüksek ama yeni baslayan -müdür/yönetici arasindaki makas cok daha dar.
    en mantiklisi 5-6 sene caylaklik yillarini avrupa'da gecirip sonrasindan yönetici vasfiyla türkiye'ye dönmek olur. tabi tek derdiniz maas ise.

avusturya ve almanya'da yeni mezun bir iktisatci/bankacinin alacagi maas yillik net 21 bin ile 26 bin € arasindadir. basarili iseniz 3-4 senede 34000 € seviyelerine cikarsiniz.

yönetim kurulu/cfo/ceo gibi pozisyonlar haric 8000 € alan bankaci almanya ya da avusturya'da yok. iktisat profesörleri bile 8000 € kazanmiyor, özel sirketlere danismanlik yapanlar icin mümkün ancak.
  • avustralya da ne is yaparsan yap minimun saatlik net ucret 17 dolar. haftada 39 saat calisabiliyosunuz.

yillik ortalama gelir ise 74.000 dolar. ortalama bir is ile bu kadar kazaniyor millet. dusun ki karinla beraber yillik 150.000 dolar gelir; hic fena degil.
  • rusya bölgesi moskova/petersburg için bilgi verelim.

inşaat sektörü:

şantiyede yeni mezun mühendis 2000-2400 dolar
    tecrübeli mühendisler için 2500-4000 dolar

şefler müdürler 4500-15000 dolar arası değişir.

çalışma koşulları oldukça ağır ve ucu açıktır.(3 ay hiç izin günü olmadan 14 saat mesai yaptığınız olur.)

turizm sektörü:

yeni mezun turizm acentasında operasyon elemanı 1600 dolar

rusya pazarında tecrübeli operasyon elemanları 1800-3500 dolar

müdürler 3500-15000

çalışma koşulları oldukça ağır ve ucu açıktır (18 saat mesai yapmanız gereken günler olur.)

bu iki sektör dışında işsizler cenneti rusyada iş bulma şansınız oldukça düşüktür, hele bir de türk halinizle.

ayrıca moskova ve peter istanbulda çok daha pahalı şehirlerdir bilginize.
  • avustralya'da lamp stack (linux, apache, mysql, php) bilen junior kişisi 40.000 - 50.000 oranın dolarından alıyor yıllık. senior kişisileri 70.000 - 80.000'den başlıyor. 100.000 olmaması için ciddi bir sebep yok, çalışmak savsaklamamak gibi ufak şeyler işte. ben orada mı yaşıyorum da biliyorum bunları? yoo. bir arkadaştan duydum olm.

(bkz: bir arkadaş ekolü)