şükela:  tümü | bugün
  • bazı insanlar yurtdışına yerleşmek istiyor fakat benim gözlemlediğim kadarıyla yurtdışında doğup büyümüş olanları saymazsak, gidenlerin hemen hepsi ya dönüyor ya da dönmek için can atıyor. dönmek istemeyen de var mutlaka fakat sanırım küçük bir azınlık. kanımca bu ülkede para kazanacağına, ya da istedikleri işi yapacaklarına emin olsalar, %99'u döner (oran ülkeler bazında daha az da olabilir tabi). en son hollanda'ya giden bir arkadaş ilk zamanlar "hollanda müthiş, demokrasi burda, özgürlük burda, kimse beni geri döndüremez" filan diyordu fakat ne işi, ne finansal durumu değişmediği halde yavaş yavaş görüşleri değişmeye başlamış. hatta almanya'da bir akademisyen tanımıştım, itü'de iyi bir ortamda çalışabileceğine emin olsa, eminim dönerdi. sebebini yurtdışında yaşayanlar daha iyi anlatacaktır fakat benim gözlemim bu. çoğu buradaki suriyeliler'in yaşadıklarının bir benzerini -hor görülmek, aşağılanmak, ırkçılık, potansiyel suçlu olarak görülmek- yaşıyor da olabilir tabi.

edit: aşağıdaki videoda amerikan polisi bir türk var mesela, sözlükte bu adamın yerinde olmak isteyecek binler var fakat adam dönmek istiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=cqheql6fgck

edit 2: hatta böyle bir başlık var: (bkz: isveç'ten türkiye'ye kesin dönüş yapan türk)

edit3: bana küfreden entry debe'ye girmiş. ne iğrenç biryer oldu ekşi.

edit4: saatlerce debe kalan entry silinmiş.
  • içinde olmadığım %99. sakın bu türkiye'nin %99'u müslümandır'daki %99 olmasın?

edit: hede eklendi.
  • (bkz: tamam)

ulan hem kendi ülkemizde yaşatmıyorsunuz hem başka ülkeye göndermiyorsunuz nasıl manyaklarsınız anlamadım ki?
  • burda 9 türk arkadaşım var hiçbiri dönmek istemiyor. dönmeyi bırak, suriyelileri buraya salacaklar diye daha da uzaklaşmak istiyor çoğu.
  • hollandada yaşıyorum çevremde baya türk var ve dönmek isteyen yok. bırakın dönmeyi, türkiyeden dostlar soruyor iş var mı diye

o %1 i biz oluşturuyoruz herhalde

edit : adamın genelleme için verdiği örneklere bak. ha bu arada avrupada yaşayan anadolu çomarları var bol miktarda sorsan hepsi koşarak dönmek istiyor ama dönmüyorlar. neden amk o %99u su olan beyninle bir düşün bakalım.
  • (bkz: tamam)
  • (bkz: at yalanı sikeyim inananı) bu kadar nettir yani.
  • senin de, gözleminin de, yaratmaya çalıştığın algının da, troll maaşının da amk.

ulan şu troll seçmelerini yapanlar az daha beyin sahiplerini alsalar işe bari. en azından kara edebiyata katkıları olurdu.
  • (bkz: yalancinin?!!!)

from rome with love...