şükela:  tümü | bugün
  • - sizin isyerini degil, isyerinin sizi memnun etmeye calismasi.
    - kole muamelesi gormemek; haklarinizi kullanmak icin yalvarip yakarmak zorunda kalmamak.
    - patron dahil herkese ismiyle hitap etmek; hiyerarsinin sadece yapilan isle sinirli kalmasi.
    - is yasaminin, gunluk hayatin sadece 3 te 1 ini olusturmasi.

ve en guzeli de:
    - haftasonu calismamak (ozel sektor calisanlari bunun ne kadar paha bicilemez oldugunu iyi bilirler).
  • çalıştığınız ülkeye göre türkiye'de kinden daha çok para kazanmak.

- emeğinize işinize saygı duyulması.

- çalıştığınız ülkeye bağlı olarak daha modern bir hayat yaşamak.

- askerlikten yırtmak

- çalıştığınız halde kendinize zaman ayırabilmek.

- millet türkiyedeki gibi işe amcası - babası - dayısı aracılığıyla pek girmediği için bilginizin çalışmanızın gerçek değerini bilmeniz.
  • ülkesine ve işine göre değişmekle beraber, yamulmuyorsam değişmeyen şeyler:

-türkiye'ye göre çok daha iyi para kazanmak
    -askerlikten yırtmak
  • cok bir tecrubem yok ama gorduklerimi yazayim.
    abd: cok fazla para ama cok da calisma, emege inanilmaz saygi, takdir edilme, rahatlik, hizli keyifli yasam/para=huzur/
    danimarka:iyi para, insana saygi, duzen, az calisma suresi,emege inanilmaz saygi, takdir edilme/40 saat calisma/
    finlandiya:iyi para, duzen,sistem, 0 stress, az calisma suresi, emege inanilmaz saygi, takdir edilme/37.5 saat calisma/
    turkiye:az para, bombok sistem, bir suru gozardi edemeyeceginiz problem, cok calisma suresi,bolca riyakar insan. bizden değilsen onlardansın zihniyeti./patronun sikinin keyfine bagli calisma suresi/
  • kendimden bilmiyorum maalesef ama (bkz: bir arkadaşım ekolü) hemen her türlü hizmeti düzgün almak, muhatap bulabilmek. kamu kurumlarının, özel şirketlerin insanlar için çalışması. (belçika, hollanda, ingiltere ve avustralya için konuşuyorum)

ben ise burda, güngören'in göbeğinde sürekli kopan internet bağlantımla ve sürekli beni düdüklemeye çalışan kurumlarla başbaşayım. bazen elektriğim kesiliyor, suyum kireçli akıyor. say say bitmez.
  • türkiye'nin gündemi hakkında az haber alarak kafayı dinleyebilmek.
  • yeterince asosyal iseniz, tahminlerinizden bir hayli fazla miktarda para biriktirirsiniz.
  • euro kazanmak, resmi tatiller haftasonuna gelirse onlari sonraki hafta icinde istedigin gun kullanabilmek, kisisel hayata ve alana saygi gosterilmesi...

dezavantajlari da var tabi. tam bir love/hate iliskisi suan benim gozumde. gerci daha konusmak icin erken benim durumumda, en azindan 1 seneyi bitirince daha guzel analiz ederim.