• içişleri bakanlığı tarafından yurt dışına gönderilecek müşavirler için yabancı dil şartı kaldırılması durumudur. bu konudaki yönetmelik değişikliği uyarınca, müşavirlerde gidecekleri ülkenin dilini ya da almanca-fransızca ve ingilizce dillerinden birini konuşmak ve yds'den de en az 70 puan alma şartı aranmayacak.

ilgili haber: https://t24.com.tr/…dil-bilme-sarti-kalkacak,816793

edit: yabancı dil bilmeyen müşavir, tam da bizim ülkemize has bir durum. kimler için çıktığı da belli olur yakında. yazık.
  • çok yerinde bir karar. adam, çoluğu çocuğu alıp devletin bütçesinden iki ülke de gezmesin mi yani? dil bilip de ne olacak?
  • üniversitelerde diplomat yetiştirmek yerine millet kıraathanelerinden adam göndereceğiz galiba..

eto'o bitmiş...
  • yani diyor ki benim yandaşım, adamlarım zaten cahil, ne dil biliyor, ne de yds den 70 alacak kapasitesi var. ama benim de onları bir şekilde beslemem lazım. şart şurt olayını kaldırayım da, daha rahat atayayım kendi adamlarımı, havadan para vereyim
  • 5-7 bin dolar arası maaşı bu ülkenin kafası çalışan, dil öğrenmiş, parlak gençlerine mi versinler arkadaşlar, tabii ki maksimum 70 iq'lu, fatih terim kadar bile ingilizce öğrenemeyeceklerine emin oldukları bıyık tarikatına verecekler. o yiğidolar şartlara uymuyorsa şartlar onlara uydurulur.
  • hala aynı gemideyizcilerin gelmediği başlıktır.

bu ülkenin yds'den derece yapan insanı yok mu? var.

yurt dışı görevlerine neden bu insanlar değil de, cemaat-tarikat bağlantılı cahil insanlar gönderiliyor?
  • 3-2-1 bitir işi, şivem iyi ve bitirici
    müşaviriz gibi gibi, göremedin ki reis gibi
    yalan olur birikimin, göremez işini partin
    dedim yurtdışı iyi fikir, iyi gelir be bir iki bin ($)

benim dil bitti sen oku (sen) çekinme dayı gel otur (koltuğa)
    iyice kavra paraya vur (para) benim işim bu ver onu (ver)
    koşarız imana geledur (geledur) yakala treni peronu (peronu)
    adamı madamı tanıdı adamım hıdıdı hıdıdı feto bu (yes)
  • bunun şakası zaytung'da bile yapılmaz... ama gerçek!
    okumuş üç beş dil bilen fazlasıyla kültürlü olanlara ne mi olacak, bunlara danışman, tercüman vs olacak.
  • dil şartı kaldırıldığına göre imam hatiplilerin bu kadroları dolduracağını göreceğiz
  • doğru ve yerinde bir karardır. böylesi sınavda soru dağıtma yakalanma riskini sıfıra indirecektir. sınavla vakitte kaybedilmeyecek, gereken adamlar bir iki ülke gezebileceklerdir. sizin hakettiğiniz bu çünkü. :)
hesabın var mı? giriş yap