1. turkiye disindaki bir ulkeye egitim amacli gitmek. yepyeni bir hayata baslamak, bambaska bir dunyaya girmek, duyulan buyuk kayginin sonucunda ya delirip turkiyeye geri donmek ya da cok mutlu olup bir yandan burayi ozlemekle suregelicek eylem.
  2. turkiye'deki zirvelere katilamamaniza neden olan egitim-ogretim sekli.
  3. hiç de kolay olmayan hadise.ırkçılık,yabancılık çekme,dil sorunlarının yanı sıra şimdiye kadar öğrendiğiniz çoğu şeyin yanlış olduğu ve ülkenizi ne kadar çok sevdiğiniz gerçeğini size farkettirebilecek olay.
  4. mesaj geldi diye sevinçle telefonla münasebete sokan, daha sonra mesajın turkcellden geldiğini öğrenince* ana avrat küfrettiren öğrenim ızdırabı.
  5. zordur efendim. ilk giderkenki heyecaniniz kaybolup gider, özlersiniz sehrinizi, ailenizi, dostlarinizi.. hemde cok.
    ama tecrübe anlamindaki katkisi yadsinamaz, insana cok sey katar. ilk önce de insanin kendi kendine yetebildigini ögretir.
  6. ilk birkaç sene gerçekten zor geçer. sonrası daha da zor geçer. kimse düşünmesin ki, aman altı ay dil öğrenirim, kasar-asosyal takılır en kısa zamanda okulu bitiririm diye. yok öyle bişi, şöyle bişi var ki, en kısa okul 5 sene sürer. yani komple lisans yurtdışında yapılacaksa 6-10 sene gözden çıkarılmalıdır. çıkarmayanlar var mıdır, vardır valla, helal olsundur.

yurt dışında okumak rezil bişidir aslında. memleketinde ''adam'' olan insan, burada ''mob'' olur. kültürdü, kıldı, yündü, yoğurttu bir şekilde insan tanırsınız, lakin her şey yüzeyseldir. bir yabancının dostu her daim başka bir yabancıdır,dır dır dır..

gidin efendim, kimsenin görmediği şeyleri yaşayacak, kimsenin görmediği şeyleri tecrübe edecek, kimsenin inanmayacağı şeyleri görmüş-geçirmişlik hanenize işleyeceksiniz. lakin bilin ki, her daim geri döneceksiniz.siz siz siz.
  7. yıllar önce şansım varken yapmadığım, şimdi ise ne kadar uğraşırsam uğraşayım asla olmayacakmış gibi gelen durum. insan eğer istiyorsa, fırsat ayağına gelmişken gitmelidir, "ben ne yaparım tek başıma" dememeli, korkmamalıdır. zamanında tercih etmediği o okul, şimdi o kişiyi tercih eder mi şüphelidir.
  8. haleti ruhiyeme ait bir iki şey karalamak için uygun bulduğum bir başlıktır. birkaç saat içinde memleketten giderek yapmaya başlayacağım eylemdir. yurtdışında okumaya dair her türlü hayalin, çalışmanın, emeğin gitmeye yaklaşılan son anlarda yerini buruk bir sevince bırakması kulağa olağan gelse de, şu bünyeye gayet uzak gelmekteydi sadece aylar öncesine kadar. sadece eğitim olarak değil insanın kendisini keşfetmesine, açıkçası dünyanın kaç bucak olduğunu anlamasına da yol açan bir olaydır bu. giderken akla en son gelen "okumak"tır aslında. sonuç olarak gitmeden önceki son günleriniz hiç olmadığı kadar duygularla ve insanlarla yoğundur. zamanın geçtiği kabullenilemez, anlaşılamaz ve o akışta insan arkasındaki fonun değişmek üzere olduğunu, kalbinin bir kısmını burada unutacak olduğunu farkeder. herşey güzel olacaktır, herşey güzel olmalıdır.*

yurtdışında okumak hakkında bilgi verin