şükela:  tümü | bugün
461 entry daha
  • yeterli birikim ile dönüldüğünde mantıklı olacak harekettir. söylenildiği gibi baktın işler kötüye gidiyor basar geri gidersin.
  • yurtdisinda dogup büyüyüp "türkiye cok iyi ya" diye dönmek isteyen cok tanidigim oldu. böyle konusan 100 kisiden 10 tanesi gercekten dönme isini eyleme döktü ve döndü bu 10 kisiden 8'i götüne baka baka almanya'ya döndü kalan 1 tanesi ise dönmek istedigi halde dönemedi, he iste kalan o 1 tane halinden memnun hala türkiyede yasiyor.

iki kardesim de evlenmeden önce ve evlendikten sonra bir süre yasamayi denediler türkiye'de. kiz kardesim 1 sene sonra geriye döndü, erkek kardesim ise kiz kardesimin dediklerine ragmen gidip kendisi denemek istedi.

burda da calisiyordu erkek kardesim, tekirdag yakinlarinda bir liman isletmesinde ise basladi. ilk bir ay iyiydi aslinda söyle güzel böyle güzel derken kendisi günde 12 saat calismanin uzun dönem etkisini hissetmeye basladi öncelikle. evlilik yapacakti tabii orda aldigi maasla kendine sadece bir takim elbise alabildiginde isin rengi yavas yavas degismeye basladi. en son istanbul trafiginde gelin arabasi kullanmasi gerekti bir gün boyunca ve sanirim bardagi tasiran son damla bu olmustu.
    bakin ortada olaganüstü bir durum falan yok sadece maas, is saatleri ve trafik.

daha gündelik hayatta yasanan binlerce sikintiya girmedim bile.
  • yurtdışından dövizleri doldurunca ninem de döner.
  • düşünmüyorum kararlıyım döneceğim.
  • babam 17 - 21 yaşlarında viyana da geçirmiş . çalışmış . bugun 60 yaşında .bugüne kadar yaşadıklarımı yaşayacaklarımı bilseydim dönmezdim derdi. ben de almanyaya yerleşmeyi planlıyorum. 1-2 aya vize başvurumu yapıcam . iş sözleşmem hazır. bu tarz düşünceler yaşanmışlıklarla olgunlaşır. o nedenle bugün bir kötü yada iyi an sizin kararınızı etkilememeli. iki tarafı da degerlendirebilmeniz lazım.

mesela 2.5 yaşındaki cocugumun egitim gelecegi için almanya daki kaliteyi burada yakalamaya kalksam parasını karşılayamayacagımı hissediyorum. bu bile beni ikna edebiliyor. öte yandan trafikte her an yaşadıgım ızdırap kaçırıyor. insanlarla yaşadıgım durum. falan filan. liyakat ve eğitimimin karşılıgını alamamış olmam. iş ortamında yaşadıgım eziklikler falan filan... şu an gitmeye hazırım. ama dönmeye degil. ha 2 sene sonra arabamla avrupayı geze geze yurduma döner 1 hafta kalır yine geze geze dönerim gibim geliyor.
  • turkiyeye donuldugunde alinan paralar hindistan,çin ortalamasinda. (it sektorunde de durum bu). bir de dondugumuzde eski ulke yok. tatile gidince yedigim hicbirseyin tadi birseye benzemiyor. daha kotusu tum beyaz yakalilar fakirlesmis. arkadaslarimi biryere cagirmaya cekiniyorum. kur farkindan nusrete gitmek bile koymuyor.yani disarda yasayan biri turkiyede zengin gibi yasayabiliyor.
    tatili guzel tropikal adalarda yapabiliyorsun. turkiyeye calissam tatile antalyaya gidebilecegin bile supheli. bana don ya sen donersen burada da cok alirsin diyorlar. cok da almam.hadi diyelim turkiye icin iyi aldim, dedigim gibi dunya olceginde o iyi denilen miktar cok da iyi degil.
  • yurt dışında yaşayanlar arasında bu soruya evet diyecek kadınların yüzdesinin, evet diyecek erkeklerin yüzdesinden ezici oranda yüksek çıkacağını öngördüğüm anket.
  • düşündüm ve uyguladım. türkiye'ye bir arkadaşa bakmaya geldim, tekrar çıkacağım.
  • tek önerim alabiliyorsan anneanneyi dedeyi falan da yurtdışına çıkart adamlar en azından yaşlılıklarını düzgün geçirsinler
  • tatil dışında kesin dönmemek lazım. kaldığınız ülke de önemli. bizi en çok zorlayan iklim olur. memleketin havası, suyu güzel çünkü...
386 entry daha